Dosya Yükleniyor. Lütfen Bekleyiniz...Facebook
Twitter
Başa Dön
DIYALOG

İletişimin sürdürülebilirliği, sürdürülebilirliğin iletişimi

17 Haziran 2014 , Salı 10:34
İletişimin sürdürülebilirliği, sürdürülebilirliğin iletişimi
Bengi.Vargul@tav.aero

Zamansal ve mekansal sınırların kalktığı küreselleşme sürecinde, sürdürülebilirlik kavramı hem devlet ekonomilerinin hem de özel sektörün gündemini meşgul ediyor.
 
Türkiye de küreselleşme dalgasına entegre olurken, özellikle son 10 yılda markalar farklı düzeylerde ekonomik, çevresel ve sosyal meselelerle karşı karşıya kaldılar. Ve sürdürülebilir stratejiler geliştirmeye başladılar.
 
Markalar gelecekleri için sürdürülebilirlik planları yaparken, öncelikle tüm paydaşları ile iletişimi sürdürülebilir kılmaları gerekir. 
 
Bu açıdan ele aldığımızda, kurumsal iletişim ve marka iletişiminin daha fazla önem kazandığını görüyoruz.
 
Paydaşlar söz konusu olduğunda bugün artık tek yönlü bir iletişim değil, interaktif bir iletişim gerekli. Şirketler, kurumsal iletişim kanallarını kullanarak önümüzdeki dönemde paydaşlarını git gide daha fazla iş süreçlerine katmak zorunda kalacak.
 
Bundan 10 sene öncesine kadar paydaşlarla iletişim ihtiyacı oldukça sınırlıydı. Rekabet artışıyla birlikte örneğin eğitimli insan kaynağını tutmak önemli hale geldi. Bu nedenle şirketler en önemli paydaşları olan çalışanlarını dinlemeye ve onların mutluluğunu yönetmeye başladı. Özellikle halka açık şirketler için iyi yönetişim ilkeleri önem kazandı. Şirketler kurumsallaşma, hesap verebilirlik, güvenilirlik gibi alanlarda belli standartları yakalamaya başladı. 
 
Peki paydaşlar ile iletişimde nelere dikkat edilmeli? Öncelikle şirketler, paydaşlar ile ilgi çekici ve net iletişim kurabilmek adınaonları dinlemeye başlamalı. Ardından her paydaş için ihtiyaç ve beklentilere uygun bir iletişim stratejisi belirlemeliler. Böylece, sürdürülebilir iletişim için paydaşları iş süreçlerine dahil ederken aynı zamanda popüler değil “seçilmiş” marka olmayı başarabilirler.
Markalar için paydaşlarla olan diyalog onları güçlü kılar. Paydaş iletişimi belki uzun bir süreç olacak ama aynı zamanda faydalı bir süreç de olacak. 
 
Sürdürülebilir bir iletişim için samimi olmak da en az geliştireceğimiz strateji kadar önemli. Popüler değil “seçilmiş” marka olmak için paydaşlarımızla samimi ve stratejik bir diyalog içinde olmaya özen göstermeliyiz.
 

Bengi Vargül Twitter hesabına ulaşmak için lütfen tıklayın

Bengi Vargül LinkedIn hesabına ulaşmak için lütfen tıklayın

 

Yasal Uyarı: halklailiskiler.com sitesinde yayınlanan yazılı ve görsel içeriğin tüm hakları halklailiskiler.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi herhangi bir içeriğin tamamı izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alınan içeriğin bir bölümü halklailiskiler.com’a link verilerek kullanılabilir.
Yorumlar
Nurdan Sönmez / 1 Temmuz 2014 , Salı 14:31
Kaleminize sağlık Bengü Hanım.
Yorum Yazın

Yazarın Diğer Yazıları