Dosya Yükleniyor. Lütfen Bekleyiniz...Facebook
Twitter
Başa Dön
DIYALOG

Kurumsal itibar, CEO’nun itibarına bağlı!

20 Mart 2015 , Cuma 14:15
Kurumsal itibar, CEO’nun itibarına bağlı!
Bengi.Vargul@tav.aero

Weber Shandwick, C-level’da bulunan –CEO’lar hariç- 1700 yöneticiyi kapsayan bir araştırma yayınladı. Katılımcılar 19 ülkeden cirosu 500 milyon dolar ve üstü olan şirketlerden geliyordu.

Araştırmanın sonuçları çarpıcı... Katılımcılar, şirketlerinin itibarının neredeyse yarısının (yüzde 45) doğrudan CEO’nun itibarından geldiğini düşünüyor.

Dahası, katılımcıların yarısı gelecekte CEO’nun kurumsal itibar için daha da önemli olacağına inanıyor.

Ankete katılan yöneticiler, şirketlerinin piyasa değerinin yüzde 44’ünün CEO’nun itibarına atfedilebileceğini söylüyor. Türkiye’den ankete katılanların bu soruya verdiği cevap yüzde 60!

CEO’nun olumlu bir itibara sahip olmasının getirdiği avantajlar bununla da sınırlı değil. Katılımcıların saydığı diğer konular arasında yatırımcıları çekmek, medyanın ilgisi, krize karşı koruma sağlaması da yer alıyor.

Bir diğer önemli fayda da yetenekli çalışanları kuruma çekebilmek ve kurumda tutabilmekle ilgili. Her iki yöneticiden biri bu pozisyonu kabul ederken çalışacakları CEO’nun itibarının belirleyici olduğunu söylüyor.

Peki itibarlı bir CEO’nun karakter özellikleri nedir?

Alçakgönüllülük, iyi bir iletişim, açık ve ulaşılabilir olmak… Şirket için doğru olanı yapacağına, etik davrandığına, şirketin her köşesinde olan bitenden haberdar olduğuna ve bir skandala karışmayacağına olan inanç…

Sonuç: Bir şirketin itibarlı olması için CEO’nun farklı paydaşlarla görünür şekilde etkileşim içinde olması gerekiyor.

Bu etkileşimi yönetmesi, geliştirmesi gereken kurumsal iletişim ekiplerinin lider iletişimi için gerçekleştirdikleri, kurumsal itibar yönetiminin en önemli ve can alıcı parçasını oluşturuyor.

Araştırmanın özetine şuradan ulaşılabilir: The CEO Reputation Premium: Gaining Advantage in the Engagement Era

 

Bengi Vargül Twitter hesabına ulaşmak için lütfen tıklayın

Bengi Vargül LinkedIn hesabına ulaşmak için lütfen tıklayın

 

Yasal Uyarı: halklailiskiler.com sitesinde yayınlanan yazılı ve görsel içeriğin tüm hakları halklailiskiler.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi herhangi bir içeriğin tamamı izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alınan içeriğin bir bölümü halklailiskiler.com’a link verilerek kullanılabilir.
Yorum Yazın

Yazarın Diğer Yazıları