Dosya Yükleniyor. Lütfen Bekleyiniz...Facebook
Twitter
Başa Dön
DEĞER YARATMAK

Kral Çıplak

16 Nisan 2012 , Pazartesi 16:52
Kral Çıplak
hansin@hansin.net

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, taklit ve tağşiş yaptığı belirlenen firmaları teşhir etmeye başladı. Bakanlığın yaptığı incelemeler neticesinde ürününün muhteviyatı konusunda yanlış bilgi verdiği tespit edilen köklü iki firmanın da olması herkesi şaşırttı. İnsan sağlığıyla oynayan merdiven altı üreticiler hakkında çıkan haberlere alışmış bir toplum için marka teşhirleri de büyük olasılıkla sınırlı bir etkiye sahip olacaktı. Ancak, köklü firmaların büyük olasılıkla daha çok kar elde etmek için sadık tüketici kitlesini hayal kırıklığına uğratmasının ardından sosyal paylaşım forumları hışımla firmaları karalayan tartışmalarla dolup taşmaya başladı.  Firmalar hemen kriz yönetimi durumuna geçti, ancak artık kullanımı hızla yaygınlaşan elektronik forumlar firmaların işini daha da zorlaştıracaktır. Kriz bir kez çıktıktan sonra güveni geri kazanmak uzun zaman alır.

Türk iş dünyasının duayeni Vehbi Koç, “İtibar kazanmak çok çetin, itibar kaybetmek çok kolaydır. Kaybedilen itibarın yeniden düzeltilmesi çok vakit ister. Onun için bütün arkadaşlara tavsiyem grubun bugünkü itibarının kaybedilmemesi için ellerinden gelen her fedakârlığı yapmalarıdır'' demişti. Onun bu sözleri birçok derste okutuldu ve pek çok işadamı ve yöneticinin de kulağına küpe yaptığı değerli bir öğüt oldu.

Köklü firmaların yaşadığı bugünkü sıkıntıdan tüm iş dünyasının ders çıkartması gerekiyor. Günümüzde mevcut bilişim teknolojileri müşteriler, kreditörler, denetleyici ve düzenleyici kuruluşlar, çalışanlar, iş ortakları ve genel olarak toplumun tüm kesimlerinin bilgiye ulaşmasını, fikir paylaşmasını ve ortak bilinç içinde hareket etmesini kolaylaştırıyor. Artık tüm krallıkların şeffaflaştığı bir dönemde yaşıyoruz. Krallar da çıplaklıklarının farkına varmalı ve sorumluluklarının bilinci içinde hareket etmelidir. Henüz sosyal sorumluluk politikalarını hayata geçirmemiş tüm kurum ve kuruluşları operasyonlarının sosyal, çevresel ve ekonomik etkilerini başarılı bir şekilde yönetmeye davet ediyorum. Çok geç olmadan.

Yasal Uyarı: halklailiskiler.com sitesinde yayınlanan yazılı ve görsel içeriğin tüm hakları halklailiskiler.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi herhangi bir içeriğin tamamı izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alınan içeriğin bir bölümü halklailiskiler.com’a link verilerek kullanılabilir.
Yorum Yazın

Yazarın Diğer Yazıları