Dosya Yükleniyor. Lütfen Bekleyiniz...Facebook
Twitter
Başa Dön
DEĞER YARATMAK

Bugün Dünyamızın Sonu Olsun

21 Aralık 2012 , Cuma 07:51
Bugün Dünyamızın Sonu Olsun
hansin@hansin.net

 

Bugün 21 Aralık 2012. Beşinci 5125 yıllık Maya takviminin bittiği gün. Her ne kadar Maya yaşlıları karşı görüşte bulunmuş olsalar da, Maya’ların astronomi konusundaki ileri düzey bilgileri nedeniyle birçok grup tarafından bugün dünyanın sonunun geleceğine dair eskatolojik inanışlar ortaya atıldı. Üzerine kitaplar ve senaryolar yazıldı, filmler çekildi. Şu anda bu yazıyı okuyorsanız tüm o inanışların ne kadar saçma olduğunu ve herşeyin yolunda olduğunu düşünüp rahat etmişsinizdir. Dünyanın sonunun gelmediğini görüp, sadece Maya uzun takvimleri arasında geçişi yaşayan bir nesil olduğunuz için şanslı hissediyor olabilirsiniz. Ama şansımızı fazla zorlamamak lazım.

Bugün dünyanın sonu olabilir. Hep birlikte uğraşırsak dünyanın sonunu getirebiliriz. Daha önceki nesillerin yapmadığı ve gelecekteki nesillerin kaynaksızlıktan yapamayacağı gereksiz ve müsrif tüketim davranışlarıyla ve büyük bir açgözlülükle kömür yatakları, petrol rezervleri, maden yatakları, su kaynakları, orman kaynakları vb. birçok doğal varlığı alabildiğince yağmalayarak dünyanın sonunu zaten hazırlamıyor muyuz? Toprağı, suyu ve havayı katlederek kendimizi ve diğer canlıları yok etmiyor muyuz? Hadi bugün o gün olsun. Bugün bir son verelim.

Bugün dünyamızın sonu olsun. Hadi hep birlikte tüketim alışkanlıklarımızı gözden geçirelim. Milyarlarca insanın acımasız bir yoksunluk içinde yaşadığı mevcut dünya düzenine bir son verelim. 21 Aralık 2012 yeni bir dünyanın başlangıcı olsun. 7 milyarın insanın ve gelecek nesillerin gerçek ihtiyaçlarını gidermeye dönük, herkesin gıda, sağlık, barınak, eğitim, iş ihtiyaçlarını karşılayabilen, doğal varlıkları etkin yönetebilen, yeşil, kapsayıcı ve sorumlu bir ekonomik sisteme geçiş yapalım. Bugün sürdürülebilir bir gelecek için ilk adımı atalım. Bugün yeni dünyamızın bir başlangıcı olsun.

Yasal Uyarı: halklailiskiler.com sitesinde yayınlanan yazılı ve görsel içeriğin tüm hakları halklailiskiler.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi herhangi bir içeriğin tamamı izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alınan içeriğin bir bölümü halklailiskiler.com’a link verilerek kullanılabilir.
Yorum Yazın

Yazarın Diğer Yazıları