Dosya Yükleniyor. Lütfen Bekleyiniz...Facebook
Twitter
Başa Dön
'RENAN'DAN TAVSİYELER'

Trackvertising*

21 Ocak 2015 , Çarşamba 10:47
Trackvertising*
renan@tavsiyekanali.com

* İngilizce terim kullanmayı sevmemekle beraber Unruly tarafından kullanılan orijinal terim için henüz Türkçe’de bir karşılık duymadım. Bu sebeple yeni yazımızın başlığı, üzülerek ‘trackvertising’.

Bir önceki yazımı ödüllü bir soru ile bitirmiştim. Soru şuydu:

Bugüne kadar EN ÇOK paylaşılan reklam videosu hangisidir?

renan@tavsiyekanali.com adresime, konu başlığı olarak halklailiskiler.com yazarak doğru cevabı yollayan 7. kişiye WOMM Zirvesi’nin detaylarını paylaşacağım bir öğlen yemeği hediye ediyorum’ demiştim.

İlgi pek çoktu, doğru cevap verenler ise az. Bugün kazanan Oğuzhan Temel Yıldırım ile yediğimiz yemekte kendisine cevabı nereden bildiğini sordum. O da ‘googleladım’ dedi. Evet, çoğu sorunun cevabı parmaklarımızın ucunda. Gençler, sanırım bilgiye ulaşma konusunda kendilerinden önceki nesillerden daha ehil. Yeter ki istesinler.  

Oğuzhan, Karadeniz Teknik Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümü ikinci sınıf öğrencisi. Kendisi soruyu doğru cevaplayan ve benimle yemek yeme hakkını kazanan parlak bir öğrenci. Şimdilik…

Sorunun cevabı; “2014 Brezilya Dünya Kupası için Activia’nın Shakira ile işbirliği yaptığı reklam filmi” olacaktı.

http://www.halklailiskiler.com/trackvertising-fehoug.html

‘#trackvertising’ denilen ve müzik videoları ile reklamın karışımı anlamına gelen bu yeni yöntem, zirvesini Activia ve Shakira reklamı ile yaptı. Dünya Kupası gibi gündemin en yoğun olduğu döneme entegre edilen çalışma, rekor kırararak tüm zamanların EN ÇOK paylaşılan reklam videosu ünvanını aldı.  

La la la videosu 5.375.756 kere Twitter, Facebook ve bloglar aracılığıyla paylaşıldı. Bir önceki rekor Volkswagen’in 2011 yılındaki Superbowl reklamı The Force’a aitti ve 5.372.945 defa paylaşılmışdı.

Oğuzhan Temel Yıldırım ile tanışmamız işte bu ödüllü yarışma vesilesi ile oldu.

Yemek randevumuz için Oğuzhan’ın sınavlarının bitip İstanbul’a gelmesini bekledik. Oğuzhan, Tavsiye Evi’ne elinde fındıkları ve koz helvası ile geldi. Birlikte geçirdiğimiz iki saat boyunca ağızdan ağıza pazarlama ve WOMM Zirvesi’nden örnekler hakkında sohbet ettik. Benim anlatımlarım sonrası Oğuzhan’ın sorduğu sorular o kadar doğru, o kadar umut vericiydi ki, iyi ki Oğuzhan kazanmış dedim.

Yazıma ilham veren #Trackvertising, müzik videoları ile reklam kampanyalarının birleşiminden oluşan yeni bir akım. Reklama farklı bir form getirdiği ve yükselen bir trend olduğu aşikar.  Bu trendin gençler üzerindeki olumlu etkisi kuşkusuz gücüne de güç katıyor.

Bir çok araştırma gösteriyor ki Word Of Mouth tüketici üzerinde son derece büyük ve önemli bir etkiye sahip. Bu bir marka, ürün, film, kitap hatta bir kişi bile olabilir. Eminim #trackvertising yazımı okuduktan sonra siz, en çok izlenen bu videolara tekrar tıkladınız ve konuşulmalarına, daha fazla izlenmelerine katkıda bulundunuz. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere. 

Kaynak: Fast Company

 

Renan Tavukçuoğlu Twitter hesabına ulaşmak için lütfen tıklayın

 

Yasal Uyarı: halklailiskiler.com sitesinde yayınlanan yazılı ve görsel içeriğin tüm hakları halklailiskiler.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi herhangi bir içeriğin tamamı izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alınan içeriğin bir bölümü halklailiskiler.com’a link verilerek kullanılabilir.
Medya
GALERİ
VİDEO İZLE
Yorum Yazın

Yazarın Diğer Yazıları