Dosya Yükleniyor. Lütfen Bekleyiniz...Facebook
Twitter
Başa Dön
'RENAN'DAN TAVSİYELER'

Mona Lisa ve Kürk Mantolu Madonna

11 Mayıs 2015 , Pazartesi 11:45
Mona Lisa ve Kürk Mantolu Madonna
renan@tavsiyekanali.com

‘Dünyanın en iyi tablosu sizce hangisi?’ diye sorulduğu zaman cevap verenlerin %80’i Mona Lisa dermiş. Peki sizce Mona Lisa gerçekten gelmiş geçmiş en iyi sanat eseri olabilir mi? Ya da bu ününü Leonardo da Vinci’ye mi borçlu? Yani dünyanın en iyi sanatçısı da Vinci mi? 

Ne Mona Lisa dünyanın en iyi sanat eseri ne de sanatçısı gelmiş geçmiş en başarılı sanatçı. Peki nasıl oluyor da Mona Lisa bu kadar meşhur oluyor? Tabii ki bir hikayesi var.

1911 yılında Mona Lisa Louvre Müzesi’nden çalınıyor. Bu yıllar, Fransa’da gazetelerin popülerlik kazanmaya başladığı yıllar. Mona Lisa, iki yıldan fazla bir süre bulunamıyor. Bu süre zarfında gazeteler her gün Mona Lisa ile ilgili bir şeyler yazıyorlar. İşte Mona Lisa böyle Mona Lisa oluyor. Konuşulurak...

Bizim de benzer bir örneğimiz var. Sabahattin Ai’nin Kürk Mantolu Madonna’sı.  Epey zamandır aklımı kurcalıyordu. İki kere okuduğum bir kitaptır Kürk Mantolu Madonna. Çok beğenmemden ziyade, ilk okuduğumu hatırlamama nedeniyleydi ikinci okuyuşum. Bir diğer nedeni de, ilk okuduğumda bulamadığım bir şeylerin arayışı. Yani güzel kitap ama...Sonra bir gün bizim en tatlı, en okuma gurusu Tavsiye Meleklerimizden sevgili Lale Celepoğlu bir gezimiz esnasında kitaplardan konuşurken dedi ki;  Sabahattin Ali’nin Kürk Mantolu Madonna’sının liste başı olması biz bloggerlar sayesinde oldu.  O kadar çok yazdık, o kadar çok çizdik ki yayıldı!

Son dört, beş yıldır en çok okunanlar arasındaki yazar ve kitabı için bakın neler dedi Celepoğlu:

‘’Sabahattin Ali öldürüldüğünde 41 yaşındaydı. Kürk Mantolu Madonna ise bu sene 74 yaşına bastı…1941 yılında Hakikat gazetesinin kendisinden romantik bir roman istemesiyle ikinci kez askerlik yaptığı Büyükdere’de kaldığı çadırda günlük olarak yazar ve gazetede tefrika olarak yayınlanır.

Sabahattin Ali’nin başka yine çok güzel eserleri olmasına rağmen Kürk Mantolu Madonna son dört yıldır en çok okunan kitaplarda liste başı oldu… Peki ne oldu da böyle bir şey oldu derseniz, ben bunun tamamiyle blogcuların ve okuma kulüplerinin bu kitabı okuma listelerine almaları ve takipçileriyle paylaşmaları sonucu olduğunu düşünüyorum.

Bu güzel kitabın bu kadar okunmasından çok memnun olsam da Sabahattin Ali’nin daha bir çok güzel hikayelerini romanlarını gözden kaçırmamıza neden olacak diye korkarım…Örneğin bana göre Hanende Melek en güzel hikayesidir.’’

Türkiye’de yapılan araştırmalar maalesef Amerika’dakiler kadar derinlikli değil. Bu yüzden çok net sayılarla bu böyledir demek için bir süre daha beklemek lazım. Bununla birlikte diyebiliriz ki; sosyal medya bazı şeylerin yönünü değiştirmeye kadir. Mona Lisa gibi, Kürk Mantolu Madonna da bir WOMM şaheseridir, diyebiliriz.

Bu ay sizlere, ‘paylaşmazsa görmüş gibi, okumuş gibi hissetmeyen kendini’ sevgili Lale Celepoğlu ’nun müthiş kitap eleştirilerini takip etmenizi #tavsiye ediyorum.

 

Renan Tavukçuoğlu Twitter hesabına ulaşmak için lütfen tıklayın

 

 

Yasal Uyarı: halklailiskiler.com sitesinde yayınlanan yazılı ve görsel içeriğin tüm hakları halklailiskiler.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi herhangi bir içeriğin tamamı izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alınan içeriğin bir bölümü halklailiskiler.com’a link verilerek kullanılabilir.
Medya
GALERİ
Yorum Yazın

Yazarın Diğer Yazıları