Dosya Yükleniyor. Lütfen Bekleyiniz...Facebook
Twitter
Başa Dön
'RENAN'DAN TAVSİYELER'

Kadınların Gücü

14 Mart 2016 , Pazartesi 10:48
Kadınların Gücü
renan@tavsiyekanali.com

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü...diyoruz ya, düşündüğümüzde emekçi olmayan kadın yok. Hele de ülkemizde. Yani bugün, hepimizin günü.
 
Kadınların karşılaştıkları zorluklar ve yaratıcı çözüm yollarını paylaşmak, birbirimize ilham ve destek olmak için özel bir alan ayırıyoruz sitemizde: www.tavsiyemelekleri.com
 
Benim kişisel yazım şöyle;
Kim ne derse desin, kadın olmak zor zanaat. Bunun en çarpıcı örneğini Virgina Woolf'un 'Kendine Ait Bir Oda' kitabında bulmuşumdur. Woolf, Shakespeare'in, en az kendisi kadar yetenekli kızkardeşinin değil de, erkek olan kardeşin ünlenmesinin nedenlerini sıralarken, günümüze kadar gelen evrensel bir durum analizi yapıyor. Kısaca, anneyiz, eşiz, evladız, öğrenciyiz, işkadınıyız ve aynı zamanda ev kadınıyız. Bence ne kadar süper olduğumuzun farkında olursak her şey mümkün. Kişisel olarak, hayatta karşılaştığım hiçbir zorluğu kabul etmedim. Niyet varsa, çözüm mümkün. Bu 8 Mart'ta da diyorum ki; 'Erkekler Günü' diye bir gün olacak ve yakın gelecekte onu kutlayacağız hep birlikte:)
Renan Tan Tavukçuoğlu
 
Yaptıklarımıza ve artan gücümüze yürekten inanıyorum.  Yuval Noah Harari, popüler kitabı Sapiens’de anaerkil toplumlara çarpıcı bir örnek veriyor:
 
‘Bağımlı dişilerle rekabetçi erkekler arasındaki dinamikler, filler ve bonobo şempanzeleri gibi pek çok hayvan türünde anaerkil bir toplumsal yapıya yol açar. Dişilerin dış yardımı ihtiyacı olduğunda sosyal becerilerini geliştirmeleri ve işbirliği yapmayı, ödün vermeyi öğrenmeleri gerekir; böylelikle, tamamen kadından oluşan toplumsal ağlar kurarak her üyenin çocuk yetiştirmesine yardımcı olurlar. Erkekler de bu esnada tüm zamanlarını dövüşerek ve rekabet ederek geçirir ve sosyal becerileri ile toplumsal bağları gelişmemiş olarak kalırlar. Bu yüzden bonobo ve fil toplulukları işbirliğine yatkın dişilerden oluşan ağlar tarafından yönetilir ve bencil, işbirliğine yanaşmayan erkekler de kenara itilir. Dişi bonobolar ortalama erkeklerden daha güçsüz olmalarına rağmen, genellikle birleşip sınırı aşan erkekleri dövebilirler.’
 
Birleşip erkekleri dövelim demiyoruz tabii ama güçlerimizi birleştirsek her şeyin mümkün olduğu söylüyoruz.
 
Gelecekten beklentim, 8 Mart’ın Dünya Erkekler Günü olarak kutlanması.  Tavsiyem: Gücümüzü fark edelim ve birlikte hareket edelim. Başka bir dünya mümkün. 
 
 
Renan Tavukçuoğlu Twitter hesabına ulaşmak için lütfen tıklayın
 
 

Yasal Uyarı: halklailiskiler.com sitesinde yayınlanan yazılı ve görsel içeriğin tüm hakları halklailiskiler.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi herhangi bir içeriğin tamamı izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alınan içeriğin bir bölümü halklailiskiler.com’a link verilerek kullanılabilir.
Yorum Yazın

Yazarın Diğer Yazıları