Dosya Yükleniyor. Lütfen Bekleyiniz...Facebook
Twitter
Başa Dön
ARAMIZDA

Meslektaşlarımızı dinliyoruz...

5 Şubat 2014 , Çarşamba 12:46
Meslektaşlarımızı dinliyoruz...
fugen.toksu@halklailiskiler.com

İletişimcilerden sesler geliyor. Sorunları paylaştığınız için teşekkürler, hepsi üzerinde çalışacağız. Siz yazmaya devam edin lütfen…

İDA Başkanı Cem İlhan ile birlikte geçen hafta katıldığımız ve Salt Galata’da yapılan PR İstanbul etkinliğinde meslektaşlarımızla sohbet etme imkanımız oldu.

Meslektaşlarımız sıkıntılarından biri kurum içindeki konumları…

Halkla ilişkiler halen kurumların organizasyon şemalarında doğru yerde bulunmuyor. Elbette bulunduğu kurumlar var, ancak çok büyüklerin dışında kurumdaki yerimiz meslektaşlarımızı üzüyor... Bu kadar çabaya rağmen maalesef yöneticilerin direnci ile karşılaşılması da çok üzücü. Çünkü yöneticiler de yeni yönetim trendlerini kurumları ile birleştirmekle yükümlü.

Pazarlama departmanının altındaki bir halkla ilişkiler yöneticisi ne derece başarılı olabilir? Düşünce alanı ve anlayışı tamamen farklı. Pazarlama, parayı harcayacak, hemen ürünün satışına bakacak, karlılığı görecek ve gösterecek...

Hep rakam hep rakam…

Halkla ilişkiler öyle mi? Hem para harcayacak, hem çalışmanın sonucunu hemen gösteremeyecek. Eeee yönetici ne yapsın? Sürekli maliyet yaratan bir bölüm ama sonucunu rakamsal olarak göremiyor.

Pazarlama mantığı ile kurumsal iletişim yaklaşımı nasıl olur? Arada düşünce farklılığı, bakış farklılığı var. Pazarlama yöneticileri de bunu kabul edemeyebilir. Ki, bu nedenle de meslektaşlar sıkıntılı. Sonuç olarak “ sen ne yapıyorsun” “beceremiyorsun” cümleleri ile karşılıklı kaldıklarını söylüyorlar.

Halkla ilişkilerin organizasyon şemasındaki yeri, yöneticiye doğrudan bağlı bir bölüm. Yöneticinin en büyük destekçilerinden biri. İletişim aynı zamanda kurumun bütün bölümleriyle tek tek bazen de zincir iletişim halinde. Kurumu bütün olarak görerek çalışıyor.

Kurumun geleceğe hazırlanmasında aktif rol alıyor. Kurumun yaşam eğrisinde, yöneticinin en büyük destekçisi…

Aslında meslektaşlarımızın sıkıntısından yola çıkarak bu konuya girdim. Ancak iletişim de başka bir yöne gidiyor. Bütün iletişim unsurları tek çatıda birleşiyor, geçişler hızlanıyor.

Sonraki yazılarımızda hepsini konuşacağız.

Sevgiyle kalın…

 

Fügen Toksü Twitter hesabına ulaşmak için lütfen tıklayın

Fügen Toksü LinkedIn hesabına ulaşmak için lütfen tıklayın

Yasal Uyarı: halklailiskiler.com sitesinde yayınlanan yazılı ve görsel içeriğin tüm hakları halklailiskiler.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi herhangi bir içeriğin tamamı izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alınan içeriğin bir bölümü halklailiskiler.com’a link verilerek kullanılabilir.
Yorum Yazın

Yazarın Diğer Yazıları