Dosya Yükleniyor. Lütfen Bekleyiniz...Facebook
Twitter
Başa Dön
ARAMIZDA

Benim yöneticim işini bilir…)))

3 Mart 2014 , Pazartesi 09:17
Benim yöneticim işini bilir…)))
fugen.toksu@halklailiskiler.com

Yöneticilerin online yapıları yönetebilmesi için kendilerinin de içinde olmaları önem taşıyor. Çünkü hepimiz biliyoruz ki, kullanmadığımız zaman hem hızını, hem etkisini hem de gücünü tam anlayamayabiliriz.

Online yapılarda kişiler esas. Bu nedenle, yönetici, verilmesi gereken cevabı, çalışanı aracılığı ile verdiremez. Veya kendi alanını çalışanı aracılığı ile kullanarak cevaplanmasını sağlayamaz. Online yapıların özelliği gereği, kişiler karşılıklı haberleşmek durumunda. Böyle olunca, işte yine kişisel dokunuşlar ortaya çıkıyor. Bu dokunuşlar içinde konuları cevaplamak, hayran kitlelerini oluşturmak, takip edilmek ve etmek, gündemi online ortamda yönetmek ve hatta yaratmak, kitlelerin nabzını almak, bunların hepsi gerçekleştirilebilir.

Diğer yandan, yöneticiler gelecek kariyerlerine göre de hareket etmeli. Unutulmamalı ki, iletişimi iyi yönetebilmek, yeni kariyer olanaklarını da beraberinde getirebilir.

Online yapılarda kişisel dokunuşlar önem kazanıyor

Yönetici, kurum sözcülüğünü de üstlenmiş durumdaysa o zaman da medya iletişimi daha da önem taşıyor. Medyayı sadece görsel, işitsel, yazılı medya olarak görmek gerilerde kaldı. İnternet medyası, online platformlar, paylaşım siteleri, dijital medya, bloglar hepsi yönetilmesi gereken alanlar oldu. Üstelik de yapısal özelliklerine bağlı olarak, hızına yetişerek yönetilmesi gereken alanlar.

Online yapılar, kişisel özellikleri, anlayış hoşgörü yapılarını, olaylara bakış açılarını, kişilere bakış açılarını da son derece ortaya çıkartan yapılar. Kişisel dokunuşlar her yerde var.

Online yapılar, maalesef özellikleri gereği, açık, şeffaf, doğru olmayan açıklamaları dakikalar içinde ortaya çıkarmaya çok müsaittir. Bu nedenle de bu yapılarda yöneticilerin çok daha fazla iletişim kurallarına ve disiplinlerine uygun hareket etmelerini bekliyoruz. Çünkü yapılacak açıklamalarda, görünümle, davranışla, hareketlerle, sunumlarla alıcıların önünde veya yayınla yer alan etkileşimler maalesef olamaz. Tamamen bilgi ve açıklamaya dönük hızlı yönetimin sağlanması, biraz da profesyonel bakış açısı ve uyum ile mümkün olabilir.

Online yapılarda kurum sözcüleri için önemli olan üç şey; kişisel tarz, bilgi ve güvenilir olmak.

Kişisel Tarz: En etkili sözcüler kişiliklerini, yaklaşımlarını ve tarzlarını iyi gösteren karizması olan kişiler.  Mesajların karşı taraftan alınması bu nitelikteki kişiler için her zaman kolay.

Bilgi : Kurum sözcüsü, kurumunun, sektörünün, iş hayatının gündeminin ve özelliklerinin bütün inceliklerine hakim ve donanım sahibi olur.

Güvenilir olma: Bunu doğru, dürüst ve kişisel itibara sahip olmakla açıklayabiliriz.

İnternet ve belirli sosyal medya, başarılı kriz iletişiminde giderek artan bir rol oynuyor. Kuruluş sözcüsünün krizdeki rolü ise hayati bir yerde duruyor.

İletişime önem veren, kaynak yaratan yöneticilerin, iletişim stratejisi ve disiplinleri içinde hareket etmesi gelecekteki başarısını her zaman yönlendirerek kolaylaştıracaktır.

 

Fügen Toksü Twitter hesabına ulaşmak için lütfen tıklayın

Fügen Toksü LinkedIn hesabına ulaşmak için lütfen tıklayın

 

Yasal Uyarı: halklailiskiler.com sitesinde yayınlanan yazılı ve görsel içeriğin tüm hakları halklailiskiler.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi herhangi bir içeriğin tamamı izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alınan içeriğin bir bölümü halklailiskiler.com’a link verilerek kullanılabilir.
Yorum Yazın

Yazarın Diğer Yazıları