Dosya Yükleniyor. Lütfen Bekleyiniz...Facebook
Twitter
Başa Dön
ARAMIZDA

İtibar kuruluşların gelecek yatırımı

9 Aralık 2014 , Salı 14:18
İtibar kuruluşların gelecek yatırımı
fugen.toksu@halklailiskiler.com

İtibar, kuruluşlar için önemli bir yatırım. Yöneticiler yatırımı sadece sermaye olarak görmemeliler. Sermayeyi artıran, yatırımcıları harekete geçiren, toplumda saygınlık kazandıran itibara yapılan yatırımların topluma yansımasıdır. Bu ses öyle etkili ve önemlidir ki, satışları da artırır, çalışan bağlılığını da sağlar, hisse değerini de yükseltebilir.

Bütün kuruluşlar rekabette üstünlük kazanmak istiyor. Global pazardaki artıştan pay almaya çalışıyor. Rekabetteki üstünlüğün, halkla ilişkiler çalışmalarıyla farkındalık yaratarak gerçekleşebileceğini yöneticiler artık kabul etmek zorunda. Aslında yönetimler ve yöneticiler arasındaki düşünce ve vizyon farklılığı da bu değil mi, kuruluşların gelecek tasarımını yaratmak kolay değil.

İtibar, güvene ve sadakate giden bir yol

Bu yönetimlerle birlikte de bu değerleri kuruluşların itibarına yöneltecek yönetim çok önem taşır. Burada ise kuruluşlar ve yöneticiler arasında da farklılıklar ortaya çıkıyor. İtibar, beğenmekten farklıdır, güvene ve sadakate giden bir yoldur. Bu nedenle, insanı tanımak, bireyi geliştirmek, değerlerine sahip çıkmayı öğretmek çok önem taşır.

İtibar kuruluşlar için bir güvendir, koruyucudur, halka açık şirketler için fazlasıyla önemlidir. İtibarın iş sonuçlarına yansımasını, insan kaynağı, pazar değeri, hisse senedi değeri, sosyal sorumluluk değeri olarak görebiliriz.

İtibarı yönetmenin zorluğu

Diğer yandan, mükemmel bir itibar için, kuruluşun içinden dışına yansıyan yapısı önemli. Hatta kuruluşlar önce iç yapılarındaki aksaklıkları giderecekler, iyileştirecekler, sonra kamuoyunda algı yaratacak çalışmalara yönelecekler. Aksi takdirde altı boş ama dışarıya güzel gösterilen, ama en ufak bir sarsıntıda yıkılan camdan kulelere dönüşebilir.

Çalışanlarınız en önemli itibar değeriniz

İtibarı yönetmek en zor konu. Hatta kuruluşunun itibarını ölçtürme cesareti göstermek yöneticiler için bir düşünce. Çünkü sonuçlar istenilen gibi olmayabilir, hatta negatif de olabilir. Çoğunlukla da CEO’lar itibar araştırma sonuçlarını görünce inanmazlarmış. Ama bu araştırma sonuçları olduğu zaman yöneticiler elbette kabul edeceklerdir.

Diğer yandan, medya, reklam ve sosyal medya kurumsal itibar yaratmada son derece etkili konumdalar. Ama en değerli kaynak çalışanlar. Yani kuruluşların esas tanıtımını çalışanlar yapıyor. Zaten biz her zaman gelecekteki en önemli iletişim araçlarından birinin kurum içi iletişim olduğunu söylüyoruz. Çünkü, itibara uzanan yolda, kendi ekibinizin katkısı en değerlisi.

 

Fügen Toksü Twitter hesabına ulaşmak için lütfen tıklayın

Fügen Toksü LinkedIn hesabına ulaşmak için lütfen tıklayın

 

Yasal Uyarı: halklailiskiler.com sitesinde yayınlanan yazılı ve görsel içeriğin tüm hakları halklailiskiler.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi herhangi bir içeriğin tamamı izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alınan içeriğin bir bölümü halklailiskiler.com’a link verilerek kullanılabilir.
Yorum Yazın

Yazarın Diğer Yazıları