Dosya Yükleniyor. Lütfen Bekleyiniz...Facebook
Twitter
Başa Dön
COGİTO, ERGO SUM

İletişemeyen Halkla İlişkiler’ci Takdimimdir…

5 Kasım 2012 , Pazartesi 16:30
İletişemeyen Halkla İlişkiler’ci Takdimimdir…
emine.pura@halklailiskiler.com

İletişimin temelinde, ilişki ve algı yönetimi yatar. Bu konuyla ilgili dersler okutulur, kitaplar yazılır, yorumlar yapılır ama bazı değerlerin ne olduğunu en iyi anlatan yaşanan olumsuz bir örnektir. Bu hikayede yer alan taraflar ve anlatılanların hiçbiri hayal ürünü değildir.

Meslek örgütü, daha profesyonel iletişim sağlamak adına bir halkla ilişkiler ajansından hizmet almaya karar verir. İki ana kriter aranmaktadır; meslek örgütü dinamikleri bilen ve sene sonunda gerçekleşecek dernek etkinliğinin PR çalışmalarında fark yaratabilecek bir ajans  olması. PR ajanslarıyla görüşmeler yapılır. Birçok meslek örgütüne hizmet veren ve derneğin  etkinliği için gösterdiği heyecan ile öne çıkan bir ajans ile anlaşma yapılır. Ajans sahibi, birçok meslek örgütü ve derneğe PR hizmeti vererek, sosyal sorumluluk adına önemli işlere imza atmaktan memnun olduklarının altını her fırsatta çizmektedir.

Her iletişim projesinde olduğu gibi ilk aylar, birbirini tanıma ve iletişim modelini planlamayla geçer. Artık, zaman yaklaşmıştır, malum etkinlik için düğmeye basılır. Meslek örgütü, PR ajansından gündemi bildirerek toplantı talep ederler. Bir hafta sonraya tarih verilen toplantı için, meslek örgütü başkanı, başkan yardımcısı, projeden sorumlu dernek üyesi ve genel koordinatör, ajansın ofisine giderler.

Meslek Örgütü: “Bildiğiniz üzere, sizinle ilk günden beri konuştuğumuz etkinliğimizin tarihi yaklaştı. PR planı için sizlere detaylı bir brief hazırladık. Bunun üzerinden giderek, beraber aksiyonlarımızı belirlemek için bir araya gelelim dedik.”

Ajans: “Öncesinde, şirketimizle ilgili bir gelişmeyi sizinle paylaşmak istiyoruz. Yabancı ortağımız, sosyal sorumluluk projelerimizi sonlandırmamız istedi. Bu nedenle, artık size  hizmet veremeyeceğiz.”

Meslek Örgütü :” ???? Üzücü bir haber, böyle bir durum var mıydı? Ani mi gelişti?”

Ajans: “ Bir süredir görüşülüyordu. Bir ay önce belli oldu.”

Meslek Örgütü: “Bizim şu an haberimiz olduğu için çok şaşırdık tabii. Ne zaman itibariyle geçerli olacak?”

Ajans: “ Aslında, geçerli oldu bile. Artık size hizmet vermiyoruz. ”

Meslek Örgütü: “Bugün toplantıya geldik ve şu an tebliğ edip, şu dakika itibariyle geçerli diyorsunuz. Bir terslik yok mu?”

Ajans: “Telefonda söylemek istemedik, gelince yüzünüze söyleriz dedik.”

Meslek Örgütü:” Sizin de çok iyi bildiğiniz üzere senenin en büyük etkinliği için hazırlanıyoruz ve bu süreyi beraber yönetmek üzere yola çıktık. Söyledik ve bitti biraz sert bir yaklaşım olmuyor mu? Sonuçta iyi bir şey için beraber yola çıktık, tabii iş hayatında herşey olur ama böyle durumlarda taraflar orta yolu bularak iyilikle sonlandırırlar ilişkileri. Bir geçiş süresi ve modeli öngördüğünüzü düşünüyoruz?”

Ajans:” Ne gibi bir şeyden bahsediyorsunuz? Nasıl bir çözüm önermemizi bekliyorsunuz?”

Meslek Örgütü: “Hizmet veren taraf olarak hele bir iletişim ajansı olarak bunun cevabının sizde olması gerekmiyor mu?”

Ajans: “ Ne istiyorsunuz anlamıyoruz? Şu dakikadan itibaren size hizmet veremeyiz.”

Meslek Örgütü:” Bir düşünelim. Bizler müşterilerimizle böyle bir durum yaşasak, belli bir geçiş süresi belirleyebiliriz, etkinlikte zor durumda kalınmaması için bu döneme özel farklı bir çalışma modeli sunabiliriz, hiçbiri olmuyorsa bu kriz durumunu kolayca atlatmak adına hızlı hareket edebilecek başka bir firma önerir ve geçiş döneminde destek oluruz. Şu an aklımıza bunlar geliyor. “

Ajans: “ Bu söyledikleriniz hiç etik değil!”

Meslek Örgütü: “O zaman bir betimleme ile toplantıyı bitirelim. Doktor, hastasına kötü hastalık tanısı koyar. Ameliyat gününü ve tedaviyi beraber belirlerler. Doktor, her şeyin iyi olacağını ve bu dönemi beraber atlatacaklarını söyleyerek hastaya moral verir. Ameliyat günü gelir. Doktor, ameliyathaneye girecek hastasına “Ben yokum, kusura bakma” der ve gider. Şunu da bilmeniz gerekir ki, bir iletişim ajansı olarak çözümsüzlük ile masaya oturmak asıl sizin meslek ilkelerinize ters düşen bir davranış.”

Kıssadan hisse, bazı temel değerler, kartvizitlerle elde edilmez, icraatla kendini belli eder.

 

 

https://twitter.com/EminePura

http://mefallingfree.blogspot.com

Yasal Uyarı: halklailiskiler.com sitesinde yayınlanan yazılı ve görsel içeriğin tüm hakları halklailiskiler.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi herhangi bir içeriğin tamamı izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alınan içeriğin bir bölümü halklailiskiler.com’a link verilerek kullanılabilir.
Yorum Yazın

Yazarın Diğer Yazıları