Dosya Yükleniyor. Lütfen Bekleyiniz...Facebook
Twitter
Başa Dön
COGİTO, ERGO SUM

5. Doğrudan Pazarlama Ödülleri

7 Aralık 2012 , Cuma 12:30
5. Doğrudan Pazarlama Ödülleri
emine.pura@halklailiskiler.com

2011 verilerine göre, 1.4 milyar USD büyüklüğüne ulaşarak, 70.000 kişiye istihdam sağlayan Doğrudan Pazarlama sektörü, başarılı projelerini ödüllendirdi. Doğrudan Pazarlama Ödülleri’nin, temel amacı, ticari etkinliği yüksek olan, ölçülebilir, sonuç getiren doğrudan pazarlama projelerini seçerek ödüllendirmektir. Doğrudan pazarlama projelerinin hedefi markalara pazarlama hedeflerine ulaşmada yardımcı olmaktır. Bunu yaparken doğru hedef kitleye, doğru mesaj ile giderek sonuçları ölçülebilen kampanyalar tasarlar ve uygular. Doğrudan pazarlama projelerinin stratejisi, yaratıcılığı, uygulanabilir oluşu ve sonuçları yarışmada değerlendirilir.  

5. Doğrudan Pazarlama Ödülleri; İnteraktif Pazarlama, Veritabanına Dayalı Pazarlama, Satış Noktasında ve Sahada Pazarlama ile Etkinlik Pazarlaması ana kategorilerinde, 4 disiplin altında, toplam 20 başlıktan oluştu. Bu yıl, Türkiye’de ilk kez ödül verilen Spor Pazarlaması Aktiviteleri kategorisinin yanı sıra En İyi Mobil/Akıllı Cihaz Uygulaması, Entegre Online Medya Kampanyası kategorileri de Doğrudan Pazarlama Ödülleri’nin yeni kategorileri olarak eklenmişti. Doğrudan Pazarlama Ödülleri’nin beşincisine, 78 farklı ajansa ait toplam 357 proje başvurdu. Başvuru süreci gibi ön eleme de tamamen online ortamda, DPİD üyeleri, Meslek Komitesi Üyeleri ve Ana Jüri üyeleri tarafından yapıldı. Ön elemeler sonrası, kısa listeye kalan 101 başvuru, 7 Kasım 2012’de Kadir Has Üniversitesi Cibali Kampüsünde yapılan ve tam 10 saat süren ana jüri toplantısında değerlendirildi. Pazarlama iletişiminin duayenlerinden oluşan 5.DP Ana Jüri üyeleri arasında, Reklamverenler Derneği (RVD), Reklamcılar Derneği (RD), İletişim Danışmanlığı Şirketleri Derneği (İDA), DPİD (Doğrudan Pazarlama İletişimcileri Derneği) Başkanları, Internet Advertising Bureau (IAB) ve Reklam Yaratıcıları Derneği (RYD)’nin önde gelen isimlerinin yanı sıra pazarlama iletişiminde deneyim sahibi akademisyenler ve basın mensupları bulunuyordu.

13 Kasım 2012 tarihinde İstanbul Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen ödül törenine, pazarlama iletişimi sektörünün önde gelen yöneticileri ve proje sahibi ajanslardan oluşan seçkin bir katılım kitlesinin yanı sıra “Alışveriş Bilimi” söylemini dünya literatürüne kazandıran ve perakende gurusu olarak tüm dünyada büyük bir ün kazanan Paco Underhill katıldı. Kısa bir konuşma yapan Underhill aynı zamanda “Satış Noktasında ve Sahada Pazarlama” kategorisinin kazananlarının ödüllerini de sundu.

Kategoriler toplamında 57 ödülün sahiplerini bulduğu Ödül Töreni’nde, kategori ödülleri toplam 30 farklı müşteri ve 28 farklı ajans paylaştı. Ayrıca, Spor dalında ilk kez verilen “Spor Pazarlaması Özel Ödülü”nün sahibi, spor pazarlaması alanında, bugüne kadar önemli yatırımlar yapan, sporu pazarlama iletişiminde etkin olarak kullanan, doğrudan pazarlama planının bir parçası haline getiren ve bu alanda örnek olan Eczacıbaşı oldu. “En Cesur Müşteri Ödülü” ise, ülkemizde doğrudan pazarlamanın tüm disiplinlerine yatırım yapan, ilkleri denemekte cesur davranan, gerçekleştirdiği çalışmaların somut sonuçlarını paylaşarak sektörün gelişiminde teşvik edici olan ve doğrudan pazarlamayı sürdürülebilir pazarlama iletişiminin bir parçası olarak gören Unilever’e verildi.

Aylar süren koşuşturma, tatlı bir yorgunluk ve bolca kutlama ile tamamlanırken, bir sonraki senelere ışık tutması için 5. DP’nin tüm süreçlerini gözden geçiren SWOT analizi de proje tamamlandı.

 

 

https://twitter.com/EminePura

http://mefallingfree.blogspot.com

Yasal Uyarı: halklailiskiler.com sitesinde yayınlanan yazılı ve görsel içeriğin tüm hakları halklailiskiler.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi herhangi bir içeriğin tamamı izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alınan içeriğin bir bölümü halklailiskiler.com’a link verilerek kullanılabilir.
Yorum Yazın

Yazarın Diğer Yazıları