Dosya Yükleniyor. Lütfen Bekleyiniz...Facebook
Twitter
Başa Dön
MAVİ KÖŞE

İletişim, diplomasinin ruh ikizidir...

1 Eylül 2015 , Salı 09:17
İletişim, diplomasinin ruh ikizidir...
zehragungor59@gmail.com

Gelin bu ay sizlerle savaş-barış ilişkisini iletişimle ilgilendirelim. "İletişimin bir doğal aracıdır savaş da barış da" diyelim.

Uluslararası oluşumların aslında iletişim olduğunu sergileyelim.

"Bu kadar basite indirgeme. Koskoca dışişleri kararlarını, diplomasinin o ağır, ağdalı, vakur tavırları senin iletişimin, hatta halkla ilişkiler dediğin o her neyse ile bir olur mu? Koskoca ordunun işine mi karışacaksın da savaşa da barışa da akıl yürüteceksin", dediğinizi duyar gibiyim.

İşte onun için ben de, "hor görmeyin iletişimi ve hatta halkla ilişkileri, çünkü onlar, savaşa da barışa da karar veren diplomasinin iç sesi, ruh ikizi" diyorum.

İKNA, MÜZAKERE, ARABULMA...

Var mısınız, sizi de ikna edeyim:

İkna, müzakere, arabuluculuk ve proaktif, yani sorunları önceden saptayıp olası stratejileri bulup çıkartmak biz iletişimcilerin sık sık uyguladığı bir yöntem.. Üniversitelerde de öğrencilere bunu anlatırız ve deriz ki, "iki türlü iletişim vardır: Biri proaktif, diğeri reaktif".

Proaktif iletişim öngörü gerektirir, vizyon gerektirir, sorunlar krize dönüşmeden derleyip toparlamak gerektirir. Yani işin boyutu büyümeden delikleri tıkamak gibidir.

Diplomaside de işi savaş boyutuna getirmeden diplomatik yollarla, müzakerelerle işi çözmektir. Barıştan yanadır. Savaş çıkmadan barış yolları aramaktır.

GELDİ Mİ KRİZ KAPIYA?

Proaktif iletişimde ise sorunların yönetimi savsaklanır da görmemezlikten gelinir de şirketler o konuda "bize birşey olmaz, biz güçlüyüz" deyip de kendilerine luzumundan fazla güvenirlerse, kriz kapıya gelir, dayanır.

Yani savaş gelir kapıya dayanır. Ondan sonra hadi bakalım ayıkla princin taşını. Düşün dur, uğraş dur barışı kuracağım, krizi yok edeceğim diye.

Hem maliyet yüksek, hem risk yüksek, hem kaybetmek yüksek, her şey birbirine geçmiş durumda, bir tek silahlar konuşur da konuşur.

Ülkeleri de şirketleri de bu durumdan çıkartmak için aynı yollar, aynı kaderler gerekir.

Diplomatlar uykusuz gecelerde müzakere ederken, şirketler de halkla ilişkilerciler, iletişimcilere koşup, "kurtarın bizi" derler.

Savaşlardan, krizlerden çıkartan iletişim reaktif iletişimdir. Zor iletişimdir. Gene müzakere, taktik, ikna, uygulanır durur. Barış ancak böyle sağlanır.

LİDERLER

Liderler...

Hataların da, doğru stratejilerin de arkasında hep onlar var. Şirketleri ve ulusları vezir de ederler, rezil de.

Diplomasi, işte bu nedenle, bir iletişim uygulaması olan halkla ilişkilerle beslenir. Aralarında hiç de keskin çizgi yok. Her iletişimci bir diplomattır ve her diplomat da bir iletişimci gibi hareket etmek zorundadır.

Siz siz olun iletişimi de, iletişimciyi de yabana atmayın.

Bir  sonraki aya kadar da iletişimsiz kalmayın.

 

Dr. Zehra Güngör Twitter hesabına ulaşmak için lütfen tıklayın

 

 

Yasal Uyarı: halklailiskiler.com sitesinde yayınlanan yazılı ve görsel içeriğin tüm hakları halklailiskiler.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi herhangi bir içeriğin tamamı izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alınan içeriğin bir bölümü halklailiskiler.com’a link verilerek kullanılabilir.
Yorum Yazın

Yazarın Diğer Yazıları