Dosya Yükleniyor. Lütfen Bekleyiniz...Facebook
Twitter
Başa Dön
Dünya Halleri

Yeşil Bir Marka: İrlanda

28 Aralık 2017 , Perşembe 16:27
Yeşil Bir Marka: İrlanda
sinememinoglupr@gmail.com

Her ülke kendi markasını yaratıyor; her vatandaş aslında birer marka elçisi. Biz tam da bu farkındalıkla Dublin'e taşındık.  Altı yıl boyunca Avustralya'dan Umman'a altı farklı destinasyonda yaşama fırsatı yakaladık. Biliyoruz ki her ülke marketing becerisi ile markalaşıyor.

"İçimizdeki İrlandalı" futbol dünyasından dilimize pelesenk. Biz de bu esprinin muhatabıyız. İrlanda nasıl bir marka diye sorarsanız... Yeşil, pozitif ve değerli. Yeşili bereketli yağmurun hediyesi; nam-ı değer zümrütada. Neşesi  de bol,  tıklım tıklım pubları, özel viskileri, leziz pub yemekleri ile İrlandalıların ikinci misafir odası.

Asırlık Hatırı Olan Patates

Osmanlı döneminde kıtlık çeken İrlandalılara Osmanlı’dan patates yardımı gelince, günümüze taşınan dostluğun temelleri atılıyor. Vefa borcu, Drogheda'nın futbol takımı kardeş takım Trabzonspor ile aynı renkte bordo-mavi.

Cücelerin efsanevi ülkesi, Elflerin anavatanı İrlanda en çok turist alan Avrupa ülkeleri arasında yer alıyor. Markasını akıllıca yönetiyor. Ekonomik kriz yıllarında teknoloji devlerine vergi avantajı sağladığı için Google, Facebook gibi büyük şirketlerin ofislerine ev sahipliği yapıyor. Ayrıca İrlandalılar yabancılara nazik davranarak iyi bir ev sahipliği yapıyor.

Bir ülkenin marka değerini pasaportunun geçerliliği ortaya koyuyor. Dünyanın en sorunsuz pasaportları arasında; çok rahat istedikleri ülkelerden vize alıp seyahat ediyorlar.

Başbakan Homoseksüel, Eşcinsel Evlilik Yasal

Kuzeyde, bol rüzgarlı bir ada ülkesi. Yeni başbakanı bir homoseksüel. Referandum ile eşcinsel evlilik geçtiğimiz yıllarda resmileşti. Politikacılar ve aileleri halkın arasında. Üyesi olduğum International Womens Club Dublin'in yılbaşı yemeğine first lady katıldı. İnanılmaz sade, rahat ve sıcaktı. First lady Sabina Higgins, İrlanda'da hatırı sayılır bir üne sahip olan Türk modacı Ümit Kutluk'un imzasını taşıyan elbisleri de tercih ediyor.

Spa, şato, golf …

Nobelli yazarları havanın edebiyat yapmaya ne kadar uygun olduğunu gösteriyor. Pubları neşeli, burunları Karadenizliler gibi. Kahkaha atmasını çok iyi biliyorlar. Markaları orijinal, ürünleri de organik; tereyağı, sütü, eti, yoğurdu pek leziz. En şahanesi ; güvenli ve huzurlu. Eski kavgalı günleri geride bırakmışlar.

Marka kıymetli diyorsanız, İrlanda eski ve köklü. Deneyimlemeyi hak ediyor. İzmir kadar nüfusu var. Çabuk tükenir diyenlere tavsiyem; tarih kokan şatolar, binicilik kulüpleri, benzersiz golf sahaları, neşeli müziği, lüks spa otelleri, müzikalleri ile sizi şaşırtabilir.

Sinem Eminoğlu Facebook hesabına ulaşmak için tıklayınız

Sinem Eminoğlu Instagram hesabına ulaşmak için tıklayınız

 

 

 

Yasal Uyarı: halklailiskiler.com sitesinde yayınlanan yazılı ve görsel içeriğin tüm hakları halklailiskiler.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi herhangi bir içeriğin tamamı izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alınan içeriğin bir bölümü halklailiskiler.com’a link verilerek kullanılabilir.
Yorum Yazın

Yazarın Diğer Yazıları