Dosya Yükleniyor. Lütfen Bekleyiniz...Facebook
Twitter
Başa Dön
Dünya Halleri

85 Yaşında Yamaç Paraşütü

17 Eylül 2018 , Pazartesi 17:23
85 Yaşında Yamaç Paraşütü
sinememinoglupr@gmail.com

Dublin'deki loftumuz Novartis, Alliance gibi uluslararası birçok şirkete ev sahiplği yapan bir kampüsün içinde. Rüzgar, yağmur, eksileri bulan sıcaklık bir Dubliner'ı hareket etmekten alıkoymuyor. Bizim ailenin bu konuda medarı iftiharı bu yaz Fethiye'de tandem yamaç paraşütü ile uçan 85'lik delikanlı Süleyman baba. Bu arada "Maşallah" demeniz uygun kaçar.
Sabah, öğlen, akşam pilates matıyla, tenis raketiyle, bisikletiyle her yaştan spor gönüllüsü sokaklarda. İnanın motivasyonu öylesine artırıyor ki bir süre sonra spor yapmayanlar utanıyor. Spor alışkanlıklarını ekonomik koşullardan iklime kadar birçok faktör etkiliyor. Sanırım ben hayli spor seven bir ailedeyim.
Yamaç paraşütünden sonra kitesurf’e merak salan eşim babasının 85 yaşında yamaç paraşütü yapmasına hiç şaşırmıyor. Baba oğul birlikteyken Karadeniz'in bereketli sularında balıkçılık maceraları başlıyor. Her defasında 2-3 kilo istavrit ile dönmeleri tüm aileyi memnun ediyor. Bizde durum böyle iken rotamızı Dublin’e ve Avrupa’dan dikkat çekici örneklere çevirelim.

Makam Aracı Bisiklet!
Trendleri bire bir takip etmesem de pilates ve zumba rüzgarına kapıldım ben de. Pilates gerçektende çok etkili. Zumba ise eğlenceli. Ama benim en sevdiğim spor yüyüyüş; düşünmek, dinlenmek, rahatlamak için. Sonunda bir çay molası da ödülüm.
Biz Türkiye'de siyasilere gündelik yaşamın içinde pek rastlamasak da Avrupa'da işler farklı. Hollanda kraliyet ailesi de politikacıları da ülkenin bisiklete uygun yapısının farkında. Bize de "Ahh keşke şu politikacılarımız onlarca araçlık konvoyundan kurtulsa da hafifleseler" dedirtiyor. Bu konuda gidecek yolumuz, konumuz çok. Allah hepimize sabır ve enerji versin.

Bisikletin Tepesindeki Soylular
Bisikletin anavatanı olarak kabul edilen Hollanda şanına yakışır görüntüler veriyor. Kraliçe Maxima ve Kral Willem Alexander pedal çevirmekten keyif alıyor. ABD'nin eski başkanı Obama da hareket berekettir deyip yollara düşenlerden. Fransa eski başbakanı Nicolas Sarkozy, bisikletin tepesinde ama bir farkla, koruması da yanında.
"Fit olmak mı, heyecan dolmak mı?" bilemem. Enerjik kampanya peşindeki markalar, herkes spor yapmalı trendinden etkilenerek kampanyalarına pilates, yoga, koşu katıp enerjik pazarlama yapıyorlar.

Depresyona Karşı Alacakaranlık Koşusu
İrlanda’da neredeyse her ay farklı bir konuda farkındalık ya da yardım amaçlı koşular düzenleniyor. Kimi zaman sadece kadınların dahil olduğu yarışlar renkli fotoğraflar veriyor. Bunlardan en popüleri ise her yıl tekrarlanan, depresyona karşı gece başlayıp gün doğumu sona eren koşu. Şehir, sporu yaşamın bir parçası haline getirenlere alternatifler de sunmakta. Binicilik tüm ülkede hayli yaygın. Bizim terastan Sandymount Plajı görülüyor. Binicilik kulüpleri bazen antrenmanlarını kumsalda yapıyor. Bir film sahnesinin içinde hissediyorsunuz kendinizi. Şayet sıcaklık uygunsa üniversite gençliği arasında yaygın olan plaj voleyboluna ev sahipliği yapıyor plajlar. Pilates ve yoga grupları ise güzel havalarda parkları mesken tutuyor.

Ofiste Yıkıyorum Çıkıyorum
Türkiye’de pek yaygın olmasa da Avrupa’da şirket içinde kurulan spor kulüpleri ortak spor etkinliklerini teşvik ediyor. Öğle saatlerinde koşanlar, zumba yapanlar ofise daha enerjik dönüyor. Ofislerin fiziki yapısı da uygun; bisikletler için park alanları, spor aletlerinin olduğu salonlar ve tabii spor sonrası duş alanları.
Daha çok hareket ettiğimiz sözde değil özde sporla haşır neşir bir hafta dilerim.
 

Yasal Uyarı: halklailiskiler.com sitesinde yayınlanan yazılı ve görsel içeriğin tüm hakları halklailiskiler.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi herhangi bir içeriğin tamamı izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alınan içeriğin bir bölümü halklailiskiler.com’a link verilerek kullanılabilir.
Yorum Yazın

Yazarın Diğer Yazıları