Dosya Yükleniyor. Lütfen Bekleyiniz...Facebook
Twitter
Başa Dön
Dünya Halleri

Altın Gününden Workshop'a "P" Noktasını Keşfedenler

20 Şubat 2018 , Salı 13:03
Altın Gününden Workshop'a "P" Noktasını Keşfedenler
sinememinoglupr@gmail.com

Japon'dan Hint'e, Avustralyalı'dan İtalyan'a bugün 11 farklı ülkeden 17 kadın "kendine yardım etmenin" peşine düştük. Anneler 80'lerde altın günlerinde leziz çay sofralarında sosyalleşirken günümüzde dernekler, kulüpler, pilates grupları derken workshop'lar kadın dayanışmasının en popüler adresi oldu.  Kadınlar "P" noktasının peşine düştüler. 

Üç yıl önce üyesi olduğum International Women's Club Dublin (IWCD) bana arkadaş, rehber olmaya devam ediyor. 36 yıldır, 55 ülkeden 300'ü aşkın üyeyi bir araya getiren bu kulüpte neler mi yapıyoruz; kitap grubundan golf kursuna, kısır demosundan seramik workshop'una, yabancı diller konuşma gruplarından mahjong dersine kadar her ilgi alanı için etkinlik var. Ve tabii ki her yıl elde ettiğimiz gelirleri bir yardım kuruluşuna bağışlıyoruz.

Kendime Yardım Kampanyası!

Bu ayki workshop'larımızdan biri holistik üzerineydi. Filipinli eğitmen Mariandy bütüncül yaklaşımla fiziksel ve zihinsel zindeliği yakalamanın ipuçlarını hatırlattı. Hepimiz kaz ayaklarımızı yok etmenin peşinde yüz egzersizlerini pür dikkat takip ettik. Aramızda botoxlu olanlar olsa da gevşeme egzersizleri hepimizi mutlu etti. Sonra gülüşmeler başladı; Mariandy göz kırpma egzersizinin libidoyu artracağını söyleyince... Günün en etkileyici mesajı "Kendinize yardım edebilirsiniz." Hiç kendime yardım etmeyi düşünmemiştim. Yarından tezi yok, kendime yardımcı olacağım. Ve tabii en iyi doktorun kendimiz olduğunu unutmadan.

Köpek Yılımız Kutlu Olsun

Biz biraraya gelince neler mi yapıyoruz? Her birimiz hem kendimizi hem de kendi ülkemizi temsil ediyoruz bir nevi. Anlayacağınız her aylık toplantı rengarenk, festival havasında. Hindistan'ın en ünlü festivallerinden Diwali'yi tam namına yakışır şekilde ışıl ışıl kutladık. Sırada Çin yeni yılı var. Önümüzdeki hafta köpek yılını İrlanda Çin Büyükelçisinin katılımıyla kutlayacağız. Her buluşma ayrı bir doktora konusu. Kadın yaratıcılığı, enerjisi ve dayanışmasını dil,din, ırk ayrımı gözetmeksizin en samimi haliyle yaşıyoruz.

"Potluck Lunch"

Misafir umduğunu değil getirdiğini yermiş... Eh annelerin günler öncesinden hazırlık yaptığı çay partileri artık kafelere, restoranlara taşındı. Bizim kulüpte aylık yemek buluşmalarımız biraz farklı. Her ay bir sonraki buluşmanın kimin evinde olacağı belirleniyor. Menü listesi davetliler tarafından hazırlanıyor. Herkes listeye yapacağı salata, ana yemek, tatlı ya da aperatif ne olacağını yazıyor. Ev sahibi sadece konuklar için şık, bol çiçekli, içinizi açan bir sofra hazırlıyor. Her misafir bir çeşit ikram getiriyor. Her ay bilmediğiniz mutfakları en orjinal reçetesi ile deneyimliyoruz.

"P" Noktasını Keşfeden Kadınlar

Buluşmalar isim, şekil değiştirse de hepimizin ortak amacı iyi, kaiteli zaman geçirmek. Bunu yorulmadan, keyifle yapmak. Çocukluğumun çay partilerinden Dublin'deki "potluck lunch"a kadar annemdem öğrendiğim kulağımda küpe;  sevdiklerini davet et, misafirlerini güleryüzle karşıla, tarif verirken cömert ol önce püf noktasını söyle... Ben yaşama dair her püf noktasına "p" noktası diyorum.

Ben bu kadınar kulübünü seviyorum; yaşama dair püf noktaları paylaşırken cömertler, yaratıcılar... Kendinize yardım ederken püf noktaları keşfederseniz benimle paylaşır mısınız?

Sinem Eminoğlu Facebook hesabına ulaşmak için tıklayınız

Sinem Eminoğlu Instagram hesabına ulaşmak için tıklayınız

 

 

 

Yasal Uyarı: halklailiskiler.com sitesinde yayınlanan yazılı ve görsel içeriğin tüm hakları halklailiskiler.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi herhangi bir içeriğin tamamı izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alınan içeriğin bir bölümü halklailiskiler.com’a link verilerek kullanılabilir.
Yorum Yazın

Yazarın Diğer Yazıları