Dosya Yükleniyor. Lütfen Bekleyiniz...Facebook
Twitter
Başa Dön
Dünya Halleri

Dede’nin Mutfağında Michelin Yıldız Var!

16 Kasım 2021 , Salı 15:05
Dede’nin Mutfağında Michelin Yıldız Var!
sinememinoglupr@gmail.com

Sosyal medya efektif kullananlar için derya deniz, yol açıyor, yıldız, fener oluyor.  İnstagramda İrlanda’daki Michelin yıldızlı restaurantlara bakarken Ahmet Dede’nin haberine denk geldim. Nedeni çok da belli olan bir mutluluk hissettim. Özellikle yabancı arkadaşların Türk şef ya da restoran arayışları için verebileceğimiz bir adres var.

Yurt dışında yaşamak insana ülkeni, kültürünü, halk oyunlarını, mutfağını , sanatını fahri elçi gibi anlatma misyonu yüklüyor. Restorant, şef soranlara güvenilir bir adres verme sorumluluğu hissediyoruz. Artık İrlanda’da da daha şanslıyız. Cork, Baltimore’da yaşayan Türk şef Ahmet Dede’nin mutfağına Michelin yıldızı kaydı.  

İrlandalı Müşterilere Özel Baklava  

2017’den bu yana Baltimore'da yaşayan Şef Ahmet Dede’nin şık ve sade tabaklarında daTürk mutfağının yansımaları hissediliyormuş. Henüz denemedim tatmak için sabırsızlanıyorum.  En güzeli de yeme içmeye ve farklı mutfaklara ilgili yabancı arkadaşlar da bu İrlanda’da yıldızlı bir Türk şefi olduğundan haberdar. Mutfağımızda aşina olduğumuz baharatlardan Türk tatlılarının simgesi haline gelen baklavaya kadar kültürümüzün vazgeçilmez lezzetlerini , imza tabaklarıyla İrlandalı müşterilerine sunuyor.

Araba lastiği sattıkları müşterilerine restorant tavsiye etmek amacıyla yola çıkan Michelin kardeşler, okullarda ders olan bir pazarlama stratejisinin temellerini 100 yıl önce attılar.  Müşteri memnuniyeti sayesinde daha çok lastik satmayı hedefleyen kardeşler, sıradan bir rehberin böylesi büyümesini hayal ediyorlar mıydı? Bunu bilmiyoruz ama yaratıcı her fikrin sürdürülbilir hale gelmesi emek istiyor.

“Hamusmuş” yediniz mi?

Düntyanın dörtbir yanında adını duyuran Türk şefleri alkışlarken genç yetenekleri de desteklemekte fayda var. Michelin yıldızına saygımız sonsuz, kabul edersiniz ki anne yemekleri eşsizdir ve sofranızdan eksik olmasın. Lezzetini kokusuyla açık eden çay domatesleri, lor üzerine bırakıldıgında eşsiz ebruli yapan vişne reçelleri kahvaltınıza renk katsın. Günümüzde her türlü iletişim kanalından tarif akışı varken profesyonellerin de ricamızı kırmayıp defterlerinden reçeteler paylaşmaları kendi adıma beni mutlu ediyor. Wyndham Otel Ouzuo Roof Restorant’ın şeflerinden genç yetenek Mehmet Aktaş’ın hazırladığı ve doğumgünümde afiyetle yediğim Hamusmuş özel bir lezzet. Bence Erzincan lorunun efsane yorumlarından biri… Aktaş’tan aldığım Hamusmuş tarifni evde denedim. Buradan da teşekkür ederim, sadece anlatmak değil; bunu yaparken keyif almak çok kıymetli.

Yasal Uyarı: halklailiskiler.com sitesinde yayınlanan yazılı ve görsel içeriğin tüm hakları halklailiskiler.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi herhangi bir içeriğin tamamı izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alınan içeriğin bir bölümü halklailiskiler.com’a link verilerek kullanılabilir.
Yorum Yazın

Yazarın Diğer Yazıları