Dosya Yükleniyor. Lütfen Bekleyiniz...Facebook
Twitter
Başa Dön
  • Anasayfa >
  • İLETİŞİM SOHBETLERİ >
  • Prof. Dr. Alaeddin Asna; "Halkla ilişkiler, karşıdaki hedefe en etkili kanalları seçerek, mesajımızı ileten bir çalışmadır"

Prof. Dr. Alaeddin Asna; "Halkla ilişkiler, karşıdaki hedefe en etkili kanalları seçerek, mesajımızı ileten bir çalışmadır"

18 Haziran 2011 , Cumartesi 12:00
Prof. Dr. Alaeddin Asna; "Halkla ilişkiler, karşıdaki hedefe en etkili kanalları seçerek, mesajımızı ileten bir çalışmadır"

"Halkla ilişkileri ilk anlattığım yönetici Vehbi Koç oldu"

Sizin halkla ilişkiler tarifiniz nasıl?

AA: Benim halkla ilişkiler tarifimde; temelinde Ariston’dan bu yanayı alıyoruz, diyoruz ki, bir iletişim modeli var, bir kaynağı var, bir hedefi var, arada mesaj gidiyor geliyor. Bu model aslında çeşitli değişikliklere uğradı, gelişti ama temel olarak aynı. Söyleyeceğiniz bir lafınız varsa, ama yoksa söylemeyin, bu lafı karşınızdaki halkla, yani “public”in tercümesi diye halkla ilişkiler diyorlar ben halk kelimesini bir türlü buraya oturtamıyorum, hep de bunun kavgasını yapmışızdır, kamuoyudur, hedef kitledir vesaire. Karşıdaki hedefe en etkili kanalları seçip sözümüzü gönderecek bir çalışmadır, sonra da oraya kulak vererek onlardan gelen reaksiyonları da ölçtükten sonra geliştiren bir çalışmadır. O da işte bizim besleyici tepki “feedback” dediğimiz çalışma.

Bunu başarılı yaparsak, aradaki parazitleri kesersek, aslında bu halkla ilişkiler tanımı dersek, iletişim tanımını yapmış olurum. Belki de yavaş yavaş hepinizin ve genç arkadaşların yaptığı gibi, halkla ilişkiler deyimi yerine iletişim deyimini yerleştirmek lazım, daha anlamlı ama çok daha geniş kapsamlı. Onun da zorluğu burada. Çünkü teknolojide de iletişim var, tıpta da var, hukukta da var, her yerde var. Onu bizim yaptığımız iletişimden nasıl ayıracağız? Bence şöyle ayıracağız; onlar da iletişim yapacaklarsa yine bize ihtiyaçları var, yani biz iletişimciler kanalıyla yapacaklardır. Bir elektrik mühendisi bu işi yapmayacaktır, bir iç hastalıkları uzmanı bu işi yapmayacaktır. Dolayısıyla hem iletişimcilerden bir şey öğrenecekler hem de iletişimcileri görevlendirip, mesajlarının hedef kitleye ulaştırılmasını sağlayacaklardır diye düşünüyorum.

Bütün bu çalışmaları yaptıktan sonra uzun süreçte geldiğimiz nokta itibar mı olacak?

AA: İtibar olacak. Nasıl algılandığımızı ölçmek isteyeceğiz. Dolayısıyla sürekli bir ölçümleme içerisinde olacağız. Çünkü ben hep onu anlatırım reklamcılıktan farkını söylerken, hem uzun vadeli bir çalışmadır, uzun bir süreçtir, hiç kesilmeyen bir süreçtir, hem de o süreç içinde devamlı planlama yapmaya, ölçümleme yapmaya ihtiyaç duyan bir meslektir. Onun için siz öğrenciyken üniversitede ne anlatıyorsam, bir takım şeyler değişse bile, bu temel şeyleri anlatıyoruz, o 4 adım kuralı devamlı dönecektir ve hiçbir zaman durmadan, yeni bilgi toplama aşamalarına gelip sonra da planlama, uygulama, değerlendirme diye gidecektir.

Uzun ve hiç bitmeyen bir süreç içinde, doğru bir planlama yapıyorsanız ve doğru stratejiler geliştiriyorsanız, başarılı oluyorsunuz. Bunu artık daha kolay anlatabiliyoruz çünkü örnekleri var. Gösteriyoruz, hemen diyoruz, bak x kurum, illa bu ticaret kurumu olmak zorunda değil, spor kurumu da olabilir, STK da olabilir vesaire, işte bak bunun yaptığı şeyi sen yap dediğimiz zaman şimdi daha iyi anlaşılıyor. Benim başladığım yıllarda böyle bir örnek gösteremediğimiz için büyüklerimize, yöneticilerimize, anlatması çok zor oluyordu, şimdi daha kolay.

Hocam hatırlıyor musunuz, ilk halkla ilişkileri anlattığınız yönetici kimdi?

AA:Tabiî ki, Vehbi Koç Bey, çünkü Vehbi Bey’e, ben o zamanlar Ankara’da planlamada çalışıyordum, Rahmi Koç ve Suna Kıraç 5 yıl uğraşmışlar anlatmaya, kendileri yurt dışında okudukları için biliyorlar halkla ilişkilerin ne olduğunu, demişler ki; “Biz kendimizi dünya şirketi yapacaksak sadece reklamla kalmamalıyız, halkla ilişkiler çalışmaları yapmalıyız.” Vehbi bey demiş ki rahmetli; “Reklam yapıyorsun ama mal satıyorsun ve para kazanıyorsun, halkla ilişkilerde kaç para kazanacaksın?” demiş. Ne desin Vehbi Bey bakkallıktan böyle görmüş olayı, onun için 5 yıl sürmüş.

Sonra da işte hem Nejat Bey beni tanırdı İstanbul Festivali’nin yönetimi ve içinde çalışırdık hem de onun sözüne güvendiği başkaları yaşıtları vs. demişler ki iyi bir şeydir, faydalıdır. Bir gün beni çağırdılar, oturduk. Yönetim kurulu üyeleri, Vehbi Bey, ben bir şey söylüyorum kıskıs gülüyor, rahmetlinin ağzını kapatıp gülmesi vardı, hep şeye getiriyor lafı ama bana da direk soramıyor, “kaç para kazanacağız biz bu işten?”. Uzun vadelidir bu iş diyorum prestij kazandırır, itibar kazandırır ama haklı olarak kafasında da diyor ki “Benim itibarım var zaten”, evet, Vehbi Koç olarak var ama Koç Holding olarak itibarınızın olması için buna ihtiyaç var.

Onun için ona anlatmakta çok zorlandım. Allah rahmet eğlesin, sonunda bu mesleğin çok güçlü savunucularından biri oldu. İlk yararlanan kişi oldu, sonra Sakıp Bey kendi holdinginde kurdu, sonra Nejat Bey kendi holdinginde kurdu, sonra İzmir’e gitti olay Yaşar Holding oldu vs. ve ondan sonra da hızla yayıldı, beni korkutacak kadar yayıldı. Çünkü bilen bilmeyen bu moda meslektir bizde yapalım dediler ve ne iş yaptıklarını bilmedikleri için mesela dediler ki “gazetede resmim çıksın”. Patronun gazetede resmi nasıl çıkar hem de birinci sayfada? “Güzel kızlar alalım, bu kızlar uzun boylu ve uzun bacaklı olsun ve mini etek giysinler”. Mini etek giysinler de yani sinema artisti de mini etek giyip birinci sayfaya çıkar ve o saygınlık getirmez ki, bunu bilemediler. Baktılar ki, böyle olmuyor bu iş. Sonra artık yavaş yavaş okuyan, yazan derneğin önerdiği insanları almaya başladılar. Ama o bir taraftan da hala devam ediyor. Ama zamanla her şey oturacaktır, her ülkede bu böyle olmuş. Artık bu meslek düzgün ve bilgili insanların yapacağı meslek haline geliyor.

Yasal Uyarı: halklailiskiler.com sitesinde yayınlanan yazılı ve görsel içeriğin tüm hakları halklailiskiler.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi herhangi bir içeriğin tamamı izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alınan içeriğin bir bölümü halklailiskiler.com’a link verilerek kullanılabilir.
Medya
GALERİ
VİDEO İZLE
Yorum Yazın