Dosya Yükleniyor. Lütfen Bekleyiniz...Facebook
Twitter
Başa Dön
YUMURTALI OMLET

Teknoloji gerçekten bir canavar mı?

10 Kasım 2014 , Pazartesi 10:24
Teknoloji gerçekten bir canavar mı?
esra.gunel@gmail.com

Facebook'ta fazlasıyla gördüğüm, global paylaşımlarda bile (yani demek istiyorum ki bu olay kesinlikle Türkiye’ye özel değil, tüm dünyaya yayılmış vaziyette) kendini gösteren bir durum var. Eminim hepimizin en az bir kere rastlamış olduğu eski telefon yanına konmuş bir cep telefonu resmi ya da dantelli bir radyo yanına yapıştırılmış bir iPad ile anlatılmaya çalışılan ‘ah eskiler ne güzeldi’ durumu.

Bu geçmişe özlem kategorisinde öne çıkan başlıklara değinecek olursak; eskiden var olan iletişim tarzlarının daha gerçek olduğu, ama artık yeni neslin mesajlaşarak bu durumu tersine çevirdiği, artık her şeyin hızlanması nedeniyle eski keyfi vermediği, dostların birbirini arayacak yerde kalıplaşmış toplu bayram mesajları atmalarını sayabiliriz.

Ancak bu değerlendirmeyi yaparlarken gözlerinden kaçan bir şeyler olduğu kanısındayım.

Bugün hayatımızın içinde yer alan tüm aletler insan yapımıdır.

Teknolojik değişim hayatı kullandığı araçlar bakımından basitleştirmiş, bu basitleştirme ise hayatı eskiye göre daha kolay yaşanır, hayatımızdaki birçok şeyi de daha kolay ulaşılır hale getirmiştir -eskiden telefonda aradığımız kişi için öncesinde çevrilen o delikli yuvarlaklar yetmezmiş gibi bir de santral beklemesi olması gibi… (hadi o beklemelere de güzel diyelim orada sevgili/uzaktaki evlat/aile hasreti çekerken) Buradaki basitleştirmeyi hayatın derinine yaymak biraz haksızlık olur ne olsa sesini duymak istediğimiz bir kişiyi amaaan ne gerek var, hazır teknolojisi de varken atayım bir mesaj diye es geçmeyiz ya da iki çift laf edeceğimiz arkadaşımızla buluştuğumuzda dur ya facebook’ta neler oluyor diye telefonumuza gömülmeyiz, böyle anlar genelde benim açıkladığım haliyle sıkıldığımız için başvurduğumuz hızlı içeriğe ulaşma halimizden kaynaklanır hani otobüste/metroda tek başına kaldığımızda ele alınan gazete ve dergiler var ya?

İletişim yöntemleri ya da hayatın yaşanış şekli belki teknoloji ile değişmiş olabilir ama insanlar teknoloji geldi diye bayramda yanlarına koştukları akrabalarına mesaj atıp hayatlarına devam etmiyorlar. Aşklarından öldükleri kız/erkek için zamanında yaptıkları seranatın yerini ise telefonlarında bol prodüksiyonlu! çektikleri müzikli kliplerle yapıyorlar, ben sevgilisi için web sitesi açanı bile gördüm!

Kısacası, araçlar gelir gider, belki yöntemi değişir, ama teknoloji bizi olmadığımız bir insan haline dönüştürmez. Teknoloji sadece basitleştirir ve bir işin basitçe çözülmesi onu anlamsızlaştırmaz.

Sonuçta ‘’ah nerede o eski günler’ diye isyan ederken bile, bunu Facebook’taki 100 arkadaşımıza aynı anda söyleyebiliyorsak ne mutlu teknolojiye! 

 

Esra Günel Twitter hesabına ulaşmak için lütfen tıklayın

 

Yasal Uyarı: halklailiskiler.com sitesinde yayınlanan yazılı ve görsel içeriğin tüm hakları halklailiskiler.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi herhangi bir içeriğin tamamı izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alınan içeriğin bir bölümü halklailiskiler.com’a link verilerek kullanılabilir.
Medya
GALERİ
Yorumlar
Mey Berkay / 15 Kasım 2014 , Cumartesi 13:10
Yazın hakkındaki düşüncelerimi karşı karşıya geldiğimizde anlatmayı tercih etmiştim. İfade tarzını beğendim. Güzel bir yazı. Yakında görüşmek ümidiyle kucak dolusu sevgiler canım benim.
MUHAMMED KAYA / 10 Kasım 2014 , Pazartesi 20:54
Gerçekten çok güzel bir başlık olmuş ve anlatım harika teşekkür ederim saygıdeğer hanımefendi.
Yorum Yazın

Yazarın Diğer Yazıları