Dosya Yükleniyor. Lütfen Bekleyiniz...Facebook
Twitter
Başa Dön
YUMURTALI OMLET

Kocaman kurdeleli hediye paketi!

22 Aralık 2014 , Pazartesi 11:21
Kocaman kurdeleli hediye paketi!
esra.gunel@gmail.com

 

Yılbaşı dönemi geldi, dönemi dememim nedeni malum bu tarz özel günlerin diğer bayram, seyran, anneler, babalar günlerinde olduğu gibi reklamcılıkta dönem olarak ifade edilmesidir.

O dönem çıkacağınız mailing’den  öncesinde ‘’tease’’ yani önden havasını atacağınız o döneme ait ürünlerin reklamlarını düşünmekten, etrafta dolaşan meslektaşlarınızın yaptıklarıyla gönül rahatlığı ile ilgilenemez, indirim kuyruklarına giremezsiniz. Mümkünse son gün mesaileri olmaması için de dua edersiniz neden çünkü kampanya çıkmakla bitmez! Henüz sonuna gelmemiş olsak da birçok marka yılbaşı reklamlarını yayına çoktan aldı, gerek tv’de gerek web'de kırmızılar her yeri sardı…

İnternette ve basılı mecrada artık fazlasıyla (!) denk geldiğim X jenerasyonu - Y jenerasyonu için pazarlama taktikleri’’, ‘’Y jenerasyonu ürünlerinizi satın alsın diye neler yapmalısınız’’ yazıları beni aslında tam da bu yazılara cevap niteliğinde bir terim ile tanıştırdı; Generation C! (ooo daha yeni mi diyenlere tek cevabım tamam ama yine de acele etmeyin belki yeni bir şey diyorumdur sonuçta bold yazılmış.)

Generation C, detayına girdiğimde bazı yerlerde connection (iletişim) bazı yerlerde content (içerik) olarak çevirildiğini gördüğümden Türkçemize çevirisini İ -Jenerasyonu olarak yapmakta bir sakınca görmüyorum.

Bence bu terim jenerasyona özel pazarlama taktiklerine basit bir cevap niteliğinde. X-Y ve gelecekte Z’ler hedef kitlelerimiz evet, ancak yaşı-boyu-posu ne olursa olsun bu bahsedilen Jenerasyonun İ’nin ya da C’nin markalardan beklentisi aynı: markaların onlarla bağ kurması! İletişime geçmesi, içerik üreterek hayatlarında yer alması. Gerçek hayatlarıyla evet, markaların onlar için kurdukları dünya ile değil.

Bu işe yaşam tarzı olarak baktığınız zaman aslında büyük resmi görmek çok daha kolay. Yaşa hayır ama yaşam tarzına evet!

Eğer eski alışkanlıkları yeni yaşam tarzına uydurabilirsek bence kara kara düşünüp, kocaman kurdeleli kırmızı bir hediye paketi görseli ile ‘’Yılbaşında beni al beni al ‘’ dediğimiz müşterilerimize belki artık farklı bir şey yapmamız gerektiğini anlayabiliriz. Düşündüm de benim hiç kocaman kurdeleli kırmızı bir hediye paketim olmamış! Ne yılbaşı ama!

 

Esra Günel Twitter hesabına ulaşmak için lütfen tıklayın

 

Yasal Uyarı: halklailiskiler.com sitesinde yayınlanan yazılı ve görsel içeriğin tüm hakları halklailiskiler.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi herhangi bir içeriğin tamamı izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alınan içeriğin bir bölümü halklailiskiler.com’a link verilerek kullanılabilir.
Medya
GALERİ
Yorum Yazın

Yazarın Diğer Yazıları