Dosya Yükleniyor. Lütfen Bekleyiniz...Facebook
Twitter
Başa Dön

Yaratıcı metin yazarları için ilham kılavuzu

24 Şubat 2015 , Salı 12:31
Yaratıcı metin yazarları için ilham kılavuzu
Bir metin yazarının en önemli özelliği ikna etme yeteneğidir. Bu yetenek her zaman kendiliğinden gelişmez. Başlangıçta yeterince ikna edici değilseniz de başarılı olmak için bu yeteneği zaman içinde kazanabilirsiniz.
 
Okuyucularınızı harekete geçirmekle ilgili zorluk yaşıyorsanız hala dikkat etmeniz gereken noktalar var demektir. Biz de bu konuda faydalı olacağını düşündüğümüz bazı ipuçlarını bir araya getirerek, yaratıcı yazarlık konusunda kendini geliştirmek isteyen metin yazarları için ilham kılavuzu oluşturduk.
 
1. Hedef kitlenizi anlayın.
Hedef kitlenizden en iyi tepkiyi almak için onların duygularına hitap etmelisiniz. İkna etme sürecinin ilk adımı bakış açınızı şekillendirmek üzere hedef kitlenizin kim olduğuna karar vermektir.
 
2. Bağlantı kurun.
İnsanlardan tepki almak için onlarla iletişim kurmalısınız. Bazen kendimize benzeyen, bazen de olmak istediğimiz gibi olan insanlarla iletişim kurmak isteriz. Hikayeler anlatın ve okuyucunuzla aranızda duygusal bağ kurun. Böylece hedef kitlenizin dikkatini daha fazla çekersiniz.
 
3. Güven kazanın.
İkna etmek için öncelikle güven kazanmalısınız. Bunun için yazılarınıza fikirlerinizi destekleyen veriler ve bulgular eklemenizi tavsiye ederiz. İnsanları düşünmeye sevk eden yazılar yazın ama cevabı bildiğinizi onlara gösterin.
 
Bunun dışında tutarlı olmak da güven kazanmak için çok önemlidir. Kullandığınız dil ve savunduğunuz argüman konusunda tutarlı olursanız okuyucularınız sizi daha iyi anlar ve size güvenir.
 
4. Güçlü kelimeler kullanın.
İkna edici kelimeler okuyucunuzu harekete geçirir. Bu kelimeler insanların kendilerini güçlü hissetmelerini sağlayacağı için sizinle daha iyi ilişki kurmalarını sağlar. En güçlü kelimelerden bazıları şunlardır:
Sen – direkt okuyucuya hitap eder ve içeriği kişiselleştirir.
Ücretsiz – ücretsiz bir hizmet ya da ürün herkesin ilgisini çeker.
Çünkü – onlara sebebini söylerseniz karar verme süreçlerine etki edebilirsiniz.
Hemen – insanlarda bir an önce harekete geçme isteği uyandırır.
Yeni – insanların biricik olma arzusuna hizmet eder.
 
5. Merak uyandırın.
İnsanları ikna etmeden önce onların ilgisini çekmelisiniz. Etkili başlıklar kullanarak merak uyandırmak hedef kitlenizi yakalamanız için uygun bir yöntemdir ve yaratıcı yazarlık için en önemli yaklaşımlardan biridir. Yukarıda bahsedilen güçlü kelimeler size yardımcı olabilir. Ayrıca konuya okuyucunuzun gözünden yaklaşmak ve teklif ettiğiniz ürünün ya da servisin onlara nasıl faydaları olacağını anlatmak da merak uyandırmanızı sağlar.
 
6. Beklentiyi karşılayın.
Kitlenize yapabileceğinizden fazlasını vadetmemelisiniz. Böylece hem yalan vaatlerde bulunmuş hem de okuyucunuzu hayal kırıklığına uğratmış olursunuz. Bunun yerine yapabileceğinizden azını vadedip vadettiğinizden fazlasını ulaştırırsanız olumlu geri dönüş alırsınız.
 
Yaratıcı metin yazarları için belirli kalıplara girmek elbette çok kolay bir iş değil ama önce okuyucunuza ne beklemesi gerektiğini söylerseniz ve söylediklerinizden biraz fazlasını verirseniz kitlenizin size güvenmesini sağlayabilirsiniz. Böylece onları ikna etmeniz kolaylaşır.
 
7. Kendinize güvenin.
Eğer kendinize inanırsanız ve fikirlerinizi gerçeklerle desteklerseniz okuyucunuz kendinizden emin olduğunuzu fark eder ve size inanmaya başlar. Bu da işinizi kolaylaştırır.
 
8. Karar verirken özgür olduklarını hatırlatın.
Siz kendinizden son derece emin bir şekilde net ifadelerle argümanınızı anlatırken okuyucunuz kendini karar vermek zorunda hissetmemelidir. Onların özgür iradelerinin farkında olduğunuzu hissettirin.
 
9. Net Olun.
Hikayenizi anlatırken sözlerinizi destekleyen bilgilere yer verirseniz mesajınız daha fazla önemsenecektir. Açıklamalarınızda net olun ve boş laflarla yazınızı doldurmayın. Asıl mesajınıza ya da argümanınıza zaman zaman geri dönerek okuyucunun dikkatinin dağılmadığından emin olun. Unutmayın, sade bir dil her zaman için daha ikna edicidir.
 
10. Aciliyet hissi yaratın.
Ne yazık ki aradan zaman geçtiğinde insanlar sizi unutabilirler. İnsanların harekete geçmelerini istiyorsanız onlara hemen şimdi harekete geçmeleri gerektiğini hissettirin.
 
Kaynak
http://www.dijitalajanslar.com/metin-yazarlari-icin-ilham-kilavuzu/
 
 
Yasal Uyarı: halklailiskiler.com sitesinde yayınlanan yazılı ve görsel içeriğin tüm hakları halklailiskiler.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi herhangi bir içeriğin tamamı izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alınan içeriğin bir bölümü halklailiskiler.com’a link verilerek kullanılabilir.
Yorum Yazın