Dosya Yükleniyor. Lütfen Bekleyiniz...Facebook
Twitter
Başa Dön

Yöneticiler, Krizde “Digital İletişime” hazır mısınız?

18 Haziran 2011 , Cumartesi 12:00
Yöneticiler, Krizde “Digital İletişime” hazır mısınız?

Dijital teknoloji, iletişim süreçlerini, kanallarını, yönetimini ve oyunlarını değiştirdi. Özellikle kriz zamanlarında çok daha önem taşır hale geldi. Günümüzde internet, kuruluş ile hedef kitleleri ve kamuoyu arasındaki iletişimde en sık kullanılan ve önemli etkisi olan bir araç. Ayrıca, bugün Web 2.0 dünyasında sosyal medyanın, güven, şeffaflık anlayışını ve medya görünümünü demokratlaştırdığı iddia ediliyor.

Dijital teknoloji kuruluşların, hedef kitlelerine doğrudan ulaşmasına, gerçek ve şeffaf konuşmalar yapmasına inanılmaz bir hız kazandırıyor ve daha önce olmamış kadar etkili bir şekilde gerçekleşmesine olanak sağlıyor. Bu imkanlar, özellikle kriz döneminde çok güçlü fırsatlardır.

Değişen iletişimin yönetimi

Kriz iletişiminin etkin yönetiminde, dijital ve sosyal medyanın varlığını kabul etmek zorundayız. Bu alanda görünen bazı değişiklikleri şöyle sıralayabiliriz:

 • Paydaşların kabiliyeti, işveren olsun, vatandaş olsun ya da çalışan olsun, olayları ve görüşleri online bir kanal üzerinden paylaşması, bilginin paylaşım hızını artırıyor.
 • Yeni iletişim kaynaklarındaki (blog gibi) çoğalma, kasıtlı olarak verilen yanlış bilgi ve spekülasyon tehdidini yükseltiyor.
 • Hikaye fikirleri, alıntı tırnak işaretleri ve içerik için ana medyanın bu yeni bilgi kaynaklarına güveni artıyor.
 • Kalıcı etkisi üzerinde dijital şöhret yakalanabiliyor.
 • Sosyal medyanın gücü, zamanında ve etkili mobilizasyon sağlıyor.
 • Potansiyel veya gizli bir dedikodu ve bilerek verilen yanlış bir bilginin ortaya çıkması ve hızla büyümesi, krizi oluşturuyor.
 • Kurumun ve taraftarlarının kendi web sitesi mutlaka olmalı ve çok iyi yönetilmelidir. Böylece sorunlar direkt olarak çözülebilecek. Böylece paydaşların öncelikli ve tek iletişim noktası olmuş olacak.

Kriz eğitim programlarına digital yaşam dahil edilmeli

İletişimcilerin bugünkü yönetim süreçlerini yeniden düşünmeleri ve planlarında digital yaşama yer vermeleri gerekiyor.

Neleri dikkate alabilirler?

 • Dışarıda yer alan geleneksel medya hakkındaki konuşmaları takip ediyor musunuz? Hangi sıklıkta? Tehlikenin ya da fırsatın seviyesine karar vermekte uygun çözümsel araçlarınız ve kurallarınız var mı?
 • Online alan veya web altyapı bugünkü hızlı cevap görüşmelerine elverişli mi ve etkin iletişim için şeffaflık koşulu var mı?
 • Kurumunuzun uygun çevresi var mı ve Blog, Twitter, Facebook veya diğer paylaşım sitelerinde yer alıyor musunuz?
 • Paydaşlarınız var mı?
 • Var olan kriz planınız, gerekli rol ve hükümlülükleri içeriyor mu? Efektif bir şekilde dijitali en önemli bir araç olarak  konumlandırıyor mu?

Kriz belirmeden önce bir marka veya kurum sesi meydana getirirken, iyi inançlardan ve savunmadan oluşan bir alanın olması gerekir

Etkili Dijital Kriz Stratejileri

Organizasyonların içindeki iletişim hazırlığından ve aktivasyonunun teftişinden sorumlu profesyoneller, aşağıdaki program unsurlarını ve prensipleri göz önünde bulundurmalıdır. Her bir prensip içinde lokal market, kurallar ve gelenekler de bulunarak değerlendirilmeli;

Geleneksel ve geleneksel olmayan medyanın uyumu:

 • Sürekli dikkat : tüm medya kanallarının izlenmesi etkili ve riskin azaltılması için zorunlu. Ayrıca kriz zamanında geliştirilen stratejinin de ilk ayağı.

Online İletişim Sözleşmelerinin zamanı geldi

Online alanın gelişen yönetim süreçleri;

 • Bir risk yönetimi programı uygun bir şekilde sosyal medya gereçlerini içermelidir, ama sadece haber merkezleri, Twitter, Rss, Facebook ayakları vb. kısıtlı kalmamalıdır.

Proaktif online sözleşme protokollerini meydana getirme;

 • İnsiyatifi eline alan aktif tüketicinin veya paydaşın ilişkisini ne zaman ve nasıl üstleneceğini bilmek, etkin dijital risk azaltmanın önemli bir unsurudur. önceden plan yapılmadığı müddetçe, organizasyonların, online alanı, bir problemi küçültmekten ziyade büyüten taktiklerle dolu olabilir.

Varolan kriz eğitim programlarını güncellemek;

 • Kurumdaki fonksiyonal departmanların hepsi (Yönetim, İK,IT) kriz organizasyonunda yer almalılar, yaptıkları şeylerin açık ve anlaşılır gerekçeleri olmalı ve hız, esneklik ve şeffaflık zorunluluklarının farkında olmalılar.

Geleneksel ve sosyal medya aktiviteleri arasında uygun denge kurmak;

 • Geleneksel kanallar hala kritik bilgi kaynaklarıdır. Geleneksel medyanın ikili öneminin farkına varmak ve bunu vurgulamak, başarılı bir risk azaltma girişiminin önemli bir parçasıdır.

Kriz vurmadan önce sosyal medya alanı meydana getirmek;

 • Kriz belirmeden önce bir marka veya kurum sesi meydana getirirken, iyi inançlardan ve savunmadan oluşan bir alanın olması gerekir. Bu nedenle de her şey önceden planlanmalıdır.

Bu sosyal medyayı kabul etmek hala tek yol: İçerik Kraldır!

 • İletişimin asıl değeri- sosyal medyada da dahil olmak üzere- bir markanın veya firmanın hareketleri çerçevesinde yayılan içeriğin kalitesinden, etkilenen paydaşlara dair gösterilen empatiden, sunulan içeriğin ve bakış açısının uygunluğundan oluşur.

Son

Web’in kriz zamanlarındaki önemi küçümsenemez. Kurumlar, doğru strateji unsurlarıyla dijital dünyayı sadece kriz zamanlarında,  zarar dönemlerinde değerlendirmenin yanında, paydaşlarıyla ilişkilerini de güçlendirebilirler.

 

Yasal Uyarı: halklailiskiler.com sitesinde yayınlanan yazılı ve görsel içeriğin tüm hakları halklailiskiler.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi herhangi bir içeriğin tamamı izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alınan içeriğin bir bölümü halklailiskiler.com’a link verilerek kullanılabilir.
Yorum Yazın