Facebook
Twitter
Başa Dön

Yeni İletişim Kanalları

18 Haziran 2011 , Cumartesi 12:00
Yeni İletişim Kanalları

Her ülkenin, kültürel ve geleneksel yapısı nedeniyle farklı karakterinin bulunduğunu biliyoruz. Bu karakteristik yapı, hem bireysel yapıları hem de kurumsal yapıları içererek, toplumun ve ülkenin genel karakterini oluşturuyor.

Toplumlar ve ülkelerin, ekonomik ve sosyal açıdan genişleme sağlaması, ancak, farklı ülkeleri ve toplumları tanımak, bir arada bulunmak ve güç birliği yaratmakla gerçekleşebilir.

Tam da bu noktada, toplumların hem kendi içlerinde, hem de farklı kültürel yapılarla ortak noktalarda buluşmasındaki en önemli yönetim alanı İletişim’dir.

İletişim, bireyler arasında ortak noktaları ortaya çıkartarak ve belirli hedefler etrafında toplayarak, toplumları birleştiren, farklı kültürlerden ortak sesler çıkmasını sağlama becerisini gösterebilen bir yönetim bilimidir.

Önemli olan kültürleri iyi tanımak, farklı kültürlerle ortak noktalarını bulmak, ortak hedefler doğrultusunda buluşmak ve sonuca ulaşmak, iletişim stratejileri ile biçimlendirilerek, iletişim araçları ile uygulanabilir.

Bugün iletişim sektörü, teknoloji dünyasındaki gelişimlerle başka boyutlara taşındı. Çok hızlandı ve yeni kanallar ortaya çıktı. Bilgi önem kazandı.

Ortak hedefler doğrultusunda toplumu bilgilendirmeliyiz ki, ortak bir yaşam kuran bireylere bilgi aktarabilelim ve interaktif bir iletişim modeli sağlayalım. 

Kültürlerarası iletişimin amacı, ortak hedefler ve ortak yaşam kurmak

Farklı kültürlerin ortak hedeflerde buluşması, refah düzeyini yükseltir, dayanışmayı artırır, güven duygusunu geliştirir ve güç birliği oluşturur.

Ortak ses için iletişim

Kültürlerarasında ortak ses aranması, güç birliği oluşturulması, elbette ülke politikaları ile sağlanır. Ancak bunun toplumun geneline ve bireylere yayılması ve aralarındaki uyuma, dayanışmaya, güç birliğine dönüşmesi ve ortak sesin çıkması için iletişim önemlidir.

Kültürlerin arasında ortak bir iletişim yaratılmasında

-          Dil

-          Kültürel özellikler

-          Geleneksel yapılar

-          Uzaklıkların yakınlaştırılması

-          Farklı görüşlerin dinlenmesi

-          Çift yönlü iletişim modeli kurulması

-          Çok yönlü iletişim stratejisi kurulması

-          Bireyden topluma ulaşılması

önem taşır.

Nasıl bir İletişim?

Bireyler arasında;

Çok genel anlamda kültürel, siyasal, sosyal bilgi akışını interaktif olarak çok yönlü sağlamak gerekir. Birey istediği zaman istediği bilgiye kolaylıkla ulaşabilmeli, görüşünü belirtmeli, ihtiyacını söylemeli, başka kültürlere ulaşabilmeli, farklılıkları tanımalı ve sosyal yapıları takip edebilmeli, siyasal görüşleri ve yansımalarını öğrenebilmeli, diyalog yaratabilmeli ve gelen talepleri cevaplayabilmeli.

Ülkeler arasında;

Farklı kültürlerdeki bireylerin ortak hedef doğrultusunda buluşmasını sağlamak için çok yönlü ve interaktif iletişim modelinin geliştirilmesi önemli.

Bunun için, paylaşımcı, açık, sürekli ve çift yönlü bilgi akışı sağlayan iletişim modeli üzerine iletişim stratejisinin kurulması gerekir.

 

Yasal Uyarı: halklailiskiler.com sitesinde yayınlanan yazılı ve görsel içeriğin tüm hakları halklailiskiler.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi herhangi bir içeriğin tamamı izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alınan içeriğin bir bölümü halklailiskiler.com’a link verilerek kullanılabilir.
Yorum Yazın