Facebook
Twitter
Başa Dön
  • Anasayfa >
  • Yeni iş ilanlarında artış %11

Yeni iş ilanlarında artış %11

16 Mayıs 2014 , Cuma 13:52
Yeni iş ilanlarında artış %11
Türkiye ekonomisi 2014’ün ikinci çeyreğine hızlı bir giriş yaptı, rakamlar en çok istihdama yansıdı. 15. yılını kutlayan Türkiye’nin ilk ve en büyük insan kaynakları platformu Kariyer.net’in istihdam endeksi verilerine göre, 2014’ün Nisan ayında yayınlanan yeni iş ilanları sayılarında, geçen yılın aynı ayına kıyasla % 11 oranında artış yaşandı. Nisan ayında yayınlanan toplam ilan sayısında ise 2013’ün Nisan ayına göre artış %10 oldu.
 
Yılın ikinci çeyreğine girerken 2014 Nisan ayı istihdam rakamlarını yorumlayan Kariyer.net Genel Müdürü Yusuf Azoz, istihdamda yaşanan istikrarlı artışın sürdüğünü belirtti. Azoz şöyle konuştu:  “Rakamlar, istihdamda artışın devam ettiğini ve genel istikrar havasının sürdüğünü; buna paralel olarak istihdam artış hızının yükseldiğini gösteriyor.”
 
10 sektör rekor ilan sayısına ulaştı
Kariyer.net istihdam endeksi verilerine göre Nisan ayında toplam 16 bin 265 yeni iş ilanı yayınlanırken; yaklaşık 56 bin kişiye yeni iş fırsatı doğdu. Yusuf Azoz, hemen hemen tüm lokomotif sektörlerde bir önceki aya göre önemli artışlar olduğunu vurgulayarak, Yapı, Sağlık, Otomotiv, Tekstil, Turizm, Bilişim, Üretim, Hizmet, Elektrik&Elektronik ve Ticaret sektörlerinin Nisan ayında başvuru yapılan ilan sayılarındaki rekorlarına dikkat çekti.
 
İstihdam endeksi verilerine göre Nisan ayında toplam 56.431 ilan başvuru aldı. En çok iş fırsatı sunan sektörler, başvuru yapılan ilan sayılarına göre ise şöyle sıralandı: “Tekstil 6803, Yapı 6475, Sağlık 5091, Bilişim 4962, Üretim 4750, Hizmet 4413, Turizm 4236, Ticaret 3256, Otomotiv 3118 ve Elektrik&Elektronik 2901.”
 
Sağlık sektörü 3’üncü sıraya yerleşti
Her ay düzenli olarak yayınlanan Kariyer.net istihdam endeksi verilerine göre, en fazla istihdam sağlayan ilk 3 sektör sıralamasında Yapı, Tekstil ve Bilişim sektörlerinin genel olarak zirvede yer aldığını belirten Azoz, “Bilişim sektörü, Nisan ayında 3. sıradaki yerini yeni iş ilanları sayısında % 33’lük bir artış performansı sergileyen sağlık sektörüne bıraktı. Sağlık sektörünün önümüzdeki dönemlerde, hız kazanan Anadolu’daki yatırımlarla ile beraber önemli istihdam potansiyeli yaratması bekleniyor” dedi.
 
Yapı ve üretim sektörleri rekora koştu
Nisan ayı endeks verilerinde Üretim sektörü % 20’lik artış oranıyla dikkat çekti. Rekor iş ilanı sayılarına ulaşan Yapı ve Üretim sektörlerinin rakamlarını yorumlayan Azoz, “Bu dönem içerisinde Yapı sektörünün başvuru yapılan toplam 6475 ilanla iş imkanı sunduğunu görülüyor. Üretim sektöründe ise toplam 4750 ilanla iş fırsatı doğdu. Her iki sektörden gelen artış rakamları beraberinde mühendis ve tekniker pozisyonları için yaşanan talepte de önemli bir artış meydana getirdi” diye konuştu.
 
İş fırsatlarının %66’sı İstanbul’da
Kariyer.net İstihdam Endeksi’nin aylık en çok iş fırsatı sunan ilk 20 şehir listesinde, ekonomik ve ticaret potansiyeli ile İstanbul, zirvedeki yerini korumaya devam ediyor. İstanbul’da Nisan 2014’te Anadolu ve Avrupa olarak başvuru yapılan ilan sayısı toplam 37 bin 264. Mart ayına göre artış oranlarına bakıldığında ise Tekstil sektöründeki artışa paralel olarak Diyarbakır’da % 63’lük, Denizli’de % 47’lik artışlar dikkat çekiyor.


Yorum Yazın