Facebook
Twitter
Başa Dön
  • Anasayfa >
  • Twitter'ın en popüleri kim?

Twitter'ın en popüleri kim?

21 Haziran 2012 , Perşembe 14:21
Twitter'ın en popüleri kim?

İstanbul Üniversitesi Enformatik Bölümü Yrd. Doç. Dr. Fatih Gürsul, Muhammed İkbal ve Muhammed Elsadi, Twitter’da en popüler kişilerin tweet analizini yaptı.

Gürsul, Burson-Marsteller’in Klout verilerini kullanarak belirlediği “G20 Influencers Türkiye" isimli araştırmasıyla, Twitter'daki en etkili 10 ismi Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Gazeteci Ahmet Hakan, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Gazeteci Cüneyt Özdemir, AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Gazeteci-Yazar Ece Temelkuran, Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Gazeteci Mehmet Ali Birand ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan olarak açıkladığını hatırlattı.

DANIŞMANLARI YAZIYOR AMA POPÜLER...

Bu listeden yola çıkarak, Başbakan Erdoğan’ın hesabının resmi olmadığı ve Bakan Kılıç’ın tweet sayısının (57) az olması nedeniyle bu iki kişiyi araştırmaya dahil etmediklerini açıklayan Gürsul, “Araştırmaya dahil edilen kişilerin 2012 yılı, Nisan ve Mayıs ayları ile Haziran ayının ilk haftasındaki tweetlerin metin analizi yapıldı. Araştırmaya dahil edilen kişilerin retweet’leri analiz kapsamı dışında bırakıldı. Metin analizi sonucunda en çok kullanılan 10 kelime belirlenerek listelendi. Liste sonucunda araştırmacılar tarafından her kişiye ait bir tema belirlendi” dedi.

“EN POPÜLER KİŞİLER GÖKÇEK VE TEMELKURAN”

Araştırmanın asıl amacının “Twitter’da en etkin kişilerin tweetlerinin arkasında yatan temayı ya da niyetlerini belirlemek” olduğuna dikkat çeken Gürsul, incelenen 9 haftalık tweetlerde 987 tweet ile İbrahim Melih Gökçek’in ilk sırada olduğunu, onu 843 tweet ile Ece Temelkuran’ın izlediğini bildirdi. Gürsul, incelenen kullanıcılarla ilgili araştırma sonuçlarını şu şekilde yorumladı:

“BEN” DİYEN DE VAR “BİZ” DİYEN DE

İbrahim Melih Gökçek’in Teması: Cumhuriyet Halk Partisi

Gökçek’in en çok kullandığı kelime ‘ben’. Ardından CHP geliyor. Gökçek, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı olarak hizmetlerini anlatmaktan ziyade Twitter’ı CHP ile polemik yaşamak için kullandığı ortaya çıkıyor. CHP kelimesini 67 kez, CHP Ankara Milletvekili Gök’ün ismini ise 19 defa tekrar etmesinden dolayı kendisinin temasını ‘Cumhuriyet Halk Partisi’ olarak belirledik.

Ahmet Hakan’ın Teması: Karışık

Ahmet Hakan’ın ‘ben’ sözcüğünü ‘biz’ sözcüğünün yaklaşık 3 katı kullanıyor. Ahmet Hakan’ın kendi içinde yaşamış olduğu çelişkilerin kelimelerine de yansıdığını tespit ettik. Eski İslami kimliği ile yeni modern kimliği arasında gelgitler yaşadığını kendisinin de itiraf ettiğini yazılarından takip ediyoruz. Kendini anlatma ve ifade etme anlamında ‘ama’ sözcüğünü 63 kez, ‘falan’ kelimesini 31 kez, ‘yok’ kelimesini 54 kez kullanması bunlara işaret ediyor.

Abdulah Gül’ün Teması: Biz

Cumhurbaşkanın uzlaşmacı ve mütevazi kişiliğinin Twitter’a da yansıttığını görüyoruz. ‘Biz’ kelimesini ‘ben’ kelimesinden daha çok kullanan tek kişi. Kullandığı sık kelimeler olarak ‘biz’, ‘beraber’, ve ‘birlik’ olmasından dolayı teması ‘Biz’ olarak belirlendi.

Cüneyt Özdemir’in Teması: Ben Cüneyt Özdemir

Cüneyt Özdemir paylaşımlarında kendisine ait ‘dipnot.tv’yi , ‘ben’ kelimesini, yazmış olduğu ‘Radikal’ gazetesini çok ön plana çıkarmaya çalıştığını görüyoruz. Cüneyt Özdemir’in Twitter’da sadece kendisine çalışıyor olmasından dolayı bu temayı belirledik.

Egemen Bağış’ın Teması: Hepimiz Kardeşiz

Egemen bağışın en çok kullandığı kelime ‘Türkiye’. Ardından ‘AB’, ‘Avrupa’, ‘kardeş’ ve ‘millet’ geliyor. Yani Bağış, kendi bakanlığı ile ilgili yapmış olduğu işleri ön plana çıkartarak üstten bakış yerine kardeşlik sergiliyor. Bir nevi Bakan, kendisini ön plana çıkarmaktan çok ‘Bakanlığım ve yaptığım iş daha önemlidir’ diyor.

Ece Temelkuran’ın Teması: The Ece Temelkuran:

Ece Temelkuran’ın en çok kullandığı kelimeler sırası ile ‘ben’, ‘the’, ‘Ece Temelkuran’ olmasından yola çıkarak, bu temayı belirledik.

Kemal Kılıçdaroğlu’nun Teması: Muhalefet

Genel Başkan’ın en çok kullandığı kelime ‘AKP’. Buradan hareketle, Kılıçdaroğlu’nun CHP’nin yeni projelerini ve yeni fikirlerini halka sunmasından çok AKP’nin yapmış olduğu politikaları eleştirerek siyaset yapma üslubunu Twitter’a da taşıdığını görüyoruz. Yani bir nevi, ‘Gündemi AKP belirler, ben de onu tartışırım’ diyor.

Mehmet Ali Birand’ın Teması: Galatasaray

Mehmet Ali Birand’ın en çok kullandığı ‘ben’, ‘GS’, ‘bugün’, ‘FB’, ‘maç’ ve GS Başkanı ‘Aysal’ kelimelerinden yola çıkarak Galatasaray temasını belirledik.”

 

Kaynak

www.milliyet.com.tr

 Yorum Yazın