Dosya Yükleniyor. Lütfen Bekleyiniz...Facebook
Twitter
Başa Dön
  • Anasayfa >
  • Twitter’da "ülkeye özel" sansür dönemi

Twitter’da "ülkeye özel" sansür dönemi

27 Ocak 2012 , Cuma 10:37
Twitter’da "ülkeye özel" sansür dönemi

Twitter aldığı yeni bir kararla yazılan iletileri ülkeye özel sansürleyecek. Böylece, silinen bir mesaj, kullanıcının bulunduğu ülkede görüntülenemeyecek; ancak diğer ülkelerdeki kullanıcılar, silinen bu twiti görebilecek. Zira Twitter, ülke genelinde sorun teşkil edebilecek kelimeleri ülke çapında sansürlemeyi planlıyor.

Hürriyet'te yer alan habere göre, Twitter’dan dün yapılan açıklama, sınırlarını genişletmek ve kullanıcı sayısını artırmak isteyen şirketin ifade özgürlüğü alanında kısıtlamalara başlayacağı endişelerini de beraberinde getirdi. Twitter, tüm kullanıcıları için geçerli olacak sansürleme kararının,  “dünyanın dört bir yanındaki ülkelerin yerel kanunlarıyla baş edebilmeyi amaçladığını” ifade etti.

Yeni sansür uygulamasının hayata geçtiği andan itibaren, silinen her mesaj için kullanıcının ekranında bir not belirecek.

Twitter'da halihazırda sansür sistemi bulunuyor. Ancak daha önce örneğin Nazi'leri öven bir twit'in Almanya'da yayınlanmasıyla beraber Twitter, bu iletiyi tüm dünya genelinde silmek durumunda kalıyordu. Ancak Twitter, bu son kararla birlikte sadece ülkeye özel sansür uygulayacak ve yine aynı örnekten yola çıkacak olursak, Nazi twiti artık Almanya'da görüntülenemeyecek; ancak Türkiye ve diğer ülkelerden atılan bu twit'e bakılabilecek.

Benzer bir sansür, yıllardır Google tarafından uygulanıyor. Google, yerel hükümetlerin kaldırılmasını istediği arama sonuçlarını o ülkelerde sansürlüyor.Yorum Yazın