Facebook
Twitter
Başa Dön
 • Anasayfa >
 • TV kanallarının yeni uygulaması “Hashtagler”

TV kanallarının yeni uygulaması “Hashtagler”

11 Mayıs 2012 , Cuma 10:09
TV kanallarının yeni uygulaması “Hashtagler”

Ekranlarda yayınlanan hashtaglerin, Twitter üzerindeki yansımalarını incelemeye alan MTM, TV kanallannın etki güçlerini sosyal medyaya ne kadar taşıdığını ortaya koydu.
 
Ekranlarda yayınladıkları hashtagler sayesinde, izleyicilerini sosyal medyada kendileri ile ilgili paylaşımlarda bulunmaya ikna eden kanallar, aynı zamanda izleyicileri ile aynı yolla etkileşimde bulunuyorlar. 5 ulusal TV kanalinda 02-15 Nisan 2012 tarihleri arasında, programların yayınlandıkları akşam ve ertesi gün süresince hashtag takibi yapan Medya Takip Merkezi (MTM), Campaign Türkiye Dergisi için hashtag yayınları ile ilgili bir rapor hazırladı.
 
MTM’nin araştırmasına göre, hashtag yayını en fazla dizilerde yapılıyor. Araştırma süresince herhangi bir hashtag paylaşımında bulunmamış olsa da, FOX TV’nin ekranlarda ilk hashtag yayınını yapan TV kanalı olduğu belirtiliyor.
 
Kısa bir süre önce başlatılan hashtag akımında yayınlanan sözcükler, dizinin kendi ismi olabildiği gibi, o bölümdeki konuyu yansıtan bir kelime dizisi de olabiliyor.

Yapılan araştırmaya göre, dizilerin kendi isimleriyle paylaştığı hashtaglerden biri, 13 Nisan 2012 tarihinde Yalan Dünya dizisinde yayınlandı. #yalandunya ile ekranlara geldiği akşam ve ertesi gün, toplam 1.399 ileti alan dizinin yanı sıra, kendi ismiyle hashtag paylaşımında bulunan bir diğer yapım ise Leyla ile Mecnun oldu. TRT1 ekranlarında izleyicisiyle buluşan dizi, #leylailemecnunvarsa ve #leylailemecnunusevmek gibi dizinin adım içeren hashtagler yayınlayarak, araştırma dönemi boyunca sosyal medyada adından sıkça söz ettiren dizilerden bir diğeri oldu.
 
Dizilerin adlarını alan hashtaglerin dışında, ilgili bölümdeki konuyu yansıtan kelime dizileri de hashtaglerde sıklıkla kullanılıyor. Bu şekilde paylasilan hashtagler, sadece sosyal medyada popülerliği etkilemiyor, aynı zamanda, izleyicinin dizideki konuya dahil olmasi, dizi ile izleyicinin ortak noktada buluşmasını da sağlıyor. Böylelikle, marka olan dizi ile hedef kitlesi arasinda duygusal bir bağ kuruluyor.
 
En popüleri #inaniyorumki
 
Bölümdeki konuya gönderme yapan hashtaglerden biri, 12 Nisan 2012 tarihinde Show TV’de yayınlanan Suskunlar dizisindeki #inaniyorumki oldu. Ekranlarda yayınlandığı gece ve ertesi gün boyunca toplam 2 bin 631 ileti alan bu hashtagin, Trending Topic listesine girmesi ile de izleyicilerini bir hayli etkilediği söylenebilir.
 
Yayın sırasında ekranda paylaştığı hashtag ile, Twitter’da adından sıkça söz ettirmeyi başaran bir diğer dizi ise Uçurum oldu. ATV’de ekranlara gelen bu dizi, 10-11 Nisan 2012 tarihlerinde, #gecmisedonsem ile 1.715 iletide yer aldı.
 
1 Erkek 1 Kadın öncü dizilerden
 
Hashtag akımında öncü sayılabilecek bir başka dizi ise, 1 Erkek 1 Kadın. Star TV ekranlarında yayınlanan dizi, ekranda yayınladığı hashtagler hakkında yazılan iletileri sadece Twitter hesabında paylaşmakla kalmıyor, aynı zamanda dizi yayınlanırken ekranlara da taşıyor. İzleyenlerin, kendi tweetlerini ve profil resimlerini TV ekranında görmesini sağlayan bu uygulamanın, kanalların sosyal medya faaliyetlerine yeni bir soluk getirdiği söylenebilir.
 
02-15 Nisan 2012 döneminde, ekranlarda yayınlanan hashtagleri Twitter’da takip eden MTM’nin araştırmasına göre, herhangi bir dizi yayını bulunmayan TV8′in hashtag akımına farklı bir açıdan katıldığı gözlendi. TV8 ve Tohum Otizm Vakfı’nın yürüttüğü sosyal sorumluluk projesi kapsaminda, otizme medya alanında destek veren TV8, çeşitli programlarında #otizm şeklinde bir hashtag paylaştı. Araştırma süresinde Twitter’da takip edilen #otizm etiketinin, toplam 1.911 iletide yer aldığı belirlendi.
 
Dizilerin yayın sırasında ekranlarda paylaştıkları hashtag’ler ve aldıkları ileti adetleri şöyle sıralandı:

 1. #inanıyorumki (Suskunlar, Show TV); 2.631 ileti
 2. #leylailemecnunvarsa (Leyla ile Mecnun, TRT 1); 1.742 ileti
 3. #gecmisedonsem (Uçurum, ATV); 1.715 ileti
 4. #yalandunya (Yalan Dünya, Kanal D); 1.399
 5. #seksenlerdeolsam (Seksenler, TRT1); 1.396 ileti
 6. #kadinsaltaktikler (Yalan Dünya, Kanal D); 1.382 ileti
 7. #cokparalazim (1 Erkek 1 Kadın, Star); 1.256 ileti
 8. #artiksirabende (Kuzey Güney, Kanal D); 1.191 ileti
 9. #bahargeldi (1 Erkek 1 Kadın, Star); 1.150 ileti
 10. #babamsagolsun (1 Erkek 1 Kadın, Star); 743 ileti
 11. #egerterkedilirsem (Umutsuz Ev Kadınları, Kanal D); 803 ileti
 12. #leylailemecnunusevmek (Leyla ile Mecnun, TRT1); 665 ileti
 13. #askerolmak (Sakarya Fırat, TRT1); 277 ileti
 14. #isyanbasliyor (Bir Zamanlar Osmanlı, TRT1); 263 ileti
 15. #kahramanolmak (Sakarya Fırat, TRT1); 263 ileti
   


Yorum Yazın