Facebook
Twitter
Başa Dön
  • Anasayfa >
  • Turquality'de Zafer Çağlayan ve Muhtar Kent markalaşmayı anlattı

Turquality'de Zafer Çağlayan ve Muhtar Kent markalaşmayı anlattı

10 Mayıs 2012 , Perşembe 15:32
Turquality'de Zafer Çağlayan ve Muhtar Kent markalaşmayı anlattı

Dünyanın en kapsamlı marka geliştirme programı olan TURQUALITY®, dünyaca ünlü yöneticileri, pazarlama ve marka teorisyenlerini Türk markaları ile buluşturduğu Vizyon Seminerleri’nin bugün altıncısını Conrad Hotel'de düzenledi.

Seminerin açılış konuşmasını T.C. Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan yaparken, seminere konuşmacı olarak The Coca Cola Company Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO'su Muhtar Kent katıldı.

Zafer Çağlayan; "Rekabet ortamında artık marka olmak zorundayız"

Zafer Çağlayan konuşmasında Türkiye, her güne başlarken markalaşma çalışmalarını çoğalttığını , ülkemizde marka olmanın artık önemli bir değer olduğunu belirtti. Çağlayan, son birkaç yılda marka başvurularında Türkiye'nin en çok başvuru yapan üçüncü ülke olduğunu belirterek sözlerine şöyle devam etti; "Çok daha fazla AR-GE ve marka yatırımı yapmalıyız. Her geçen gün artan rekabet ortamında artık marka olmak zorundayız. Ekonomi Bakanlığı olarak ihracat için markalaşmanın çok önemli olduğunu biliyoruz."

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, küresel krizin etkisiyle dünya genelinde rekabetin gün geçtikçe zorlaştığını, Türk markalarının ise ayakta kalabilmesi için üretimde maliyet ve fiyat avantajı yaratmasının yanında, “küresel marka olmaya” ihtiyaç duyduğunu söyledi.

Turquality'nin üst limiti olmayan bir destek sistemi olduğunu belirten Çağlayan, küresel anlamda en değerli ilk 100 marka arasında Bir Türk marka olmadığını ama çalışmalar sonuncunda mutlaka yer alacağını ifade etti.

Turquality’nin tasarımdan pazarlamaya, satıştan satış sonrası hizmetlere kadar bütün süreçleri kapsayacak şekilde düzenlenen bir destek programı olduğuna değinen Bakan Çağlayan, “Turquality marka yönetimi, pazarlama-tedarik gücü ve kurumsal altyapısıyla belli bir olgunluğa ulaşmış markaları bünyesine katmak suretiyle, belirli standartları olan en iyiler kulübü oluşturmayı amaçlamaktadır. Sizler, Turquality ailesinin üyeleri olarak, markalaşmanın öneminin farkında olduğunuz için buradasınız. Sizlerin dışında da ülkemizde “markalaşma”yı gereksiz bir detay olarak gören zihniyetin hızla yıkıldığını görmekten son derece memnunum. Bu zihniyet değişiminde Turquality Programı’nın markalaşma adına ortaya koyduğu vizyon ve desteklerin çok büyük katkısı oldu” diye konuştu.                                                                                              

Zafer Çağlayan; “Bölgesel anlamda lider Türk markaları oluşmaya başladı”

Bölgesel anlamda lider Türk markalarının oluşmaya başladığının altını çizen Bakan Çağlayan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bizim kazandırdığımız vizyon ile küresel marka olma hedefine de er ya da geç ulaşacağımıza yürekten inanıyorum. Çünkü marka olmak ve markalaşmak, uzun vadeli, sabır isteyen bir yatırımdır. Biz de Bakanlık olarak her zaman sizin yanınızda olacağız, bu yolculukta size her türlü desteği vereceğiz. Bizler, TURQUALITY® ile bir destek programı değil, bir vizyon, bir strateji ortaya koyuyoruz ve yerelden bölgesele, bölgeselden küresele geçişi bu stratejimizin odağına yerleştiriyoruz.”

Muhtar Kent; "Markayı doğru şekilde oturtabilmeniz için tüketicinin beklentilerini çok iyi anlamanız gerekiyor"

The Coca-Cola Company’de, 2008 yılında CEO, 2009 yılında ise Yönetim Kurulu Başkanlığı görevine atanan Muhtar Kent, VI. Vizyon Semineri’ndeki “Uluslararası markalaşma stratejilerinde inovasyon ve sosyal sorumluluk" temalı konuşmasında, Türk markalarına, “Dünya markası davranış modeli ne olmalı” sorusunun yanıtını verirken, global pazarda sürdürülebilir başarının sırlarını anlattı.

Muhtar Kent konuşmasına "Başarılı markaların arkasında ne var?" sorusuyla başlayarak, "Tutulan vaad iyi bir markadır. Kalıcılıkta en önemli şey verilen vaadleri her zaman tutmaktır" dedi.

Coca Cola'nın bu kadar değerli bir marka olmasındaki en büyük sebebin aradaki gönül bağı olduğunu belirten Kent, sözlerine şöyle devam etti; "Tüketiciler ile markalar hep yan yanadır. Markalar geçmişten bir miras getiriyor. Bizim yaptığımız tek iş, bizden önceki nesillerden aldığımız mirası daha da büyütmek."

Muhtar Kent, Coca Cola'nın formülünün ilk 1886'da bulunduğunu ve daha sonra ilk alt ürünün 1982 yılında Coca Cola Light olarak çıktığını söyledi.

Kent, pazarlamada tüketicinin önemine değinerek, "Farklı ambalajlar tüketicinin beklentilerini karşılamak için yapılıyor. Pazarlama sektöründe tüketici kral ve kraliçedir. Markayı doğru şekilde oturtabilmeniz için tüketicinin beklentilerini çok iyi anlamanız gerekiyor. Biz daha önceleri reklamlarla tüketiciler üzerinde pozitif etki yaratmaya çalışıyorduk, artık ifadeler çok önemli hale geldi. Tüketicilerin kendi aralarında konuşurken sizin için neler dedikleri çok önemli hale geldi. Biz de bu ifadeleri yaratmak için sosyal medyada çok çalışıyoruz. Kalıcı olabilmek için küresel sohbetin içerisinde yer almak çok önemli."

Coca Cola'nın Facebook'taki takipçi sayısının 41 milyona ulaştığını ve her gün daha da arttığını belirten Kent, Facebook sayfalarını kendilerinin yönetmediğini, 10 yıl önce iki Amerikalı genç tarafından sayfanın açıldığını ve yönetimin hala onların elinde olduğunu söyledi.

Muhtar Kent, markaya duyulan sevginin giderek şirkete duyulan saygıya bağlandığını ifade etti. Kent Turquality'nin marka değerini arttırmayı hedefleyen çok önemli bir kamu çalışması olduğunu Türkiye'De çok önemli markaların olduğunu ama bu markaların daha yolun başında olduklarını söyledi.


Medya
GALERİ

Yorum Yazın