Facebook
Twitter
Başa Dön
  • Anasayfa >
  • Türkiye'nin Süpermarkaları Açıklandı

Türkiye'nin Süpermarkaları Açıklandı

12 Ocak 2015 , Pazartesi 15:24
Türkiye'nin Süpermarkaları Açıklandı
Dünyada 88 ülkede gerçekleştirilen Superbrands, Türkiye’de iki yılda bir yapılıyor.
10 yıldır faaliyet gösteren Superbrands Türkiye’nin 2014 Seçici Kurulu, bu yıl da özellikle marka-markalaşma ile ilişkili iş dünyası ve sivil toplum kuruluşları başkanlarından oluştu. 
 
Süpermarka seçiminde şirketin teknolojisi, yatırımları, iş gücü kalitesi, yaratıcılığı, markalaşmaya yaptığı yatırımlar, marka devamlılığı, sosyal sorumluluk projelerine katkısı, çevre duyarlılığı, etik değerlere uyması ve vergi sıralamasındaki yeri büyük önem taşıyor. 
 
Superbrands Türkiye, 2014'ün ilk etabında 1023 marka belirledi. Bu sayı, hepsi konusunda uzman olan Seçici Kurul tarafından 300’e indirildi. Nielsen bu 300 marka için İstanbul, Ankara ve İzmir’de 1677 kişi ile yüz yüze görüşerek tüketici değerlendirmesi yaptı. 
 
Nielsen’in ölçümleri dikkate alınarak, Seçici Kurul tarafından belirlenen 134 marka arasına bu yıl ilk kez Paşabahçe, Uğur Derin Dondurucu, Ülker Çikolatalı Gofret ve Vakko gibi markalar girdi. 2012’de olduğu gibi 2014 yılında da listeye en çok Gıda ve İçecek Kategorisi’nden giriş oldu. Ardından Otomotiv, Elektronik-Telekomünikasyon, Finans-Sigorta, Kişisel Bakım-Temizlik ve İnternet Siteleri Kategorileri geldi.
 
Yemeksepeti 2014 yılının yükselen değeri olurken, Apple / iPhone, Arçelik, Audi, Facebook, Google, Güllüoğlu Baklava, hepsiburada.com, İstinyePark, Mercedes-Benz ve Volkswagen diğer yükselen markalar arasında yer aldı. Bu markalar içerisinde yer alan e-ticaret sitelerinin ve dijital marka sayısının artması dikkat çekerken, genç nüfusun geleneksel “Süpermarka” algısının değişmeye başladığı görüldü.
 
Listede yerli markalar yabancı markalara oranla daha fazla yer alıyor.
2014’te 134 Süpermarka’nın 92’si yerli markalardan oluştu. 2012’de bu sayı 159 markanın 98’i idi. 2012 yılındaki %62’lik orana karşın; 2014 yılı Süpermarkalar listesinde %69 ile yerli markaların yabancı markalardan daha fazla yer aldığı görülüyor.
 
2012 yılında ilk on marka arasında yer alan ve 2014’te de ilk ondaki yerini koruyan markalar Audi, Google ve Magnum oldu. 2012 yılında Süpermarka’lar listesinde ilk 25’in 14’ü yabancı markalardı. 2014’te ise ilk 25’e daha fazla yabancı marka girdiği görülüyor.
 
Superbrands Türkiye Temsilcisi Dilek Koç ve Gürkan Kınacı “Süpermarka araştırmasında gıdadan finansal hizmetlere, temizlik ve kişisel bakım ürünlerinden teknoloji ürünlerine, hizmet sektöründen iletişime kadar farklı alanlardan birçok marka yer aldı. Süpermarka olarak belirlenen bu 134 marka içinde de yine farklı sektörden birçok marka bulunuyor” dedi. Superbrands Türkiye Temsilcileri, sektörel olarak sıralamaya bakıldığında, yine her dört markadan birinin Gıda-İçecek Kategorisi’nden olduğunu belirttiler. “Otomotiv, Elektronik-Telekomünikasyon, Finans-Sigorta, Kişisel Bakım-Temizlik ve İnternet Siteleri Kategorileri’ndeki Süpermarka’lar artıyor” diye konuştular. 
 
Markalaşmada sürdürülebilirlik büyük önem taşıyor.
Dilek Koç ve Gürkan Kınacı; “2005 yılından bu yana Türkiye’de gerçekleştirilen Superbrands, markalaşma konusunda sürdürülebilirliğin önemini de gösteriyor.“ dedi. Akbank, Arçelik, Arzum, Teknosa, Yurtiçi Kargo, Kurukahveci Mehmet Efendi, Pakpen, Pınar, Tamek, Türk Telekom, Yapı Kredi gibi markalar 2005 yılından bu yana Süpermarka listesinde yer alarak ve tüketicinin algısındaki marka değerini daha da güçlendirerek yoluna devam ediyor.
 
 “Biz  Superbrands olarak, bu markalara yaptıkları bütün çalışmalar için teşekkür ediyoruz.” diye konuştular.
 
Dilek Koç ve Gürkan Kınacı, 2010 yılında Süpermarka olan 41 markanın 2014’te listeye girememesi konusunda, “Her üç markadan biri tüketicinin zihnindeki zirve sürekliliğini kaybetti, bunun en büyük sebebi bu markaların iletişim çalışmalarına gereken özeni göstermemeleridir.” diye konuştular. 
 
Facebook yine gençlerin Süpermarka’sı
Nielsen Türkiye Satış Etkinliği ve Tüketici Araştırmaları Direktörü Didem Şekerel Erdoğan ise Seçici Kurul tarafından belirlenen 300 marka içinde, genç nüfusun tercihlerinin dijital markalara odaklandığına dikkat çekti. 2012’de olduğu gibi 2014 yılında da, 18-30 yaş grubunda “Facebook benim Süpermarkam’dır” denilme oranının diğer gruplara göre çok daha fazla olduğunun ortaya çıktığını belirten Şekerel Erdoğan, “2014’te bir diğer dijital marka olan Google ilk üçte kendine yer edindi. 18-30 yaş grubunun 2014’teki Süpermarka’ları Facebook, Google ve Magnum oldu.” diye ekledi.
 
Google üç ilde de Süpermarka
Dijital markaların yükselişi, üç büyük şehirde de ortak Süpermarka’nın Google olmasıyla daha da belirginleşiyor. Nielsen Müşteri Grup Müdürü Nur Serenli, “İstanbul’un marka sıralamasında ilk üçte Arçelik, Google, Mercedes-Benz yer alırken, Ankara’da ilk üçte BMW, Facebook, Google; İzmir’de ise Google, Magnum ve THY bulunuyor.” diye konuştu. Üç büyük ilde yaşayanların markalara olan bakış açısını da değerlendiren Serenli; “Verilen toplam skorlar düşünüldüğünde, Ankaralılar’ın, İstanbul ve İzmirliler’e göre markalara biraz daha mesafeli durduklarını görüyoruz.” dedi.
 
Kadınların ilk üç markası; Boğaziçi Üniversitesi, Google ve Sabiha Gökçen Havalimanı
Kadınlar mutfak, çocuk ve ev işleri üçgeninde hayatlarını kolaylaştıran ürünleri baş tacı ediyorlar. Ev temizlik ürünleri, küçük ev aletleri ve beyaz eşya kadınların süper kahramanları. Bütün SES gruplarında kadınların en beğendiği markalar; Allianz Yaşam Emeklilik, Amerikan Hastanesi, Arzum, Atasay, Atasun Optik, Banvit, Boğaziçi Üniversitesi, Bonus Card, Elidor, Eti Form, Four Seasons, Intercity, Kütahya Porselen, Markafoni, Pantene, Penti, Pınar, Sabiha Gökçen Havalimanı, Sensodyne, Sütaş, Tadım, Ülker Çikolatalı Gofret ve Vitra öne çıkan markalardan oldu.
 
Erkeklerin ilk üç markası; Facebook, Google ve Mercedes-Benz
Erkekler cephesinde ise otomotiv ve teknoloji ürünleri başı çekiyor. Bütün SES gruplarında erkeklerin en beğendiği markalar arasında Arko, Coca-Cola, İstinyePark, Renault ve Yandex öne çıkıyor.
 
Kültür Sanat anlamında markalaşma önem kazanıyor
2014 yılında Süpermarka’lar listesine Kültür Sanat Kategorisi’ne özellikle iki markanın girmesi dikkat çekti. Kültür ve sanata yapılan önemli yatırımların tüketici algısında belli bir yere oturduğunu gösteren bu gelişme, ülkemiz adına çok sevindirici. Sakıp Sabancı Müzesi ve Pera Müzesi bu yıl markalaşma konusunda yaptıkları çalışmalar ve yatırımlarla listede yer alan markalardan oldular.
 
Superbrands Türkiye 2014 Seçici Kurulu
Ali Cem İlhan
Yönetim Kurulu Başkanı, İletişim Danışmanlığı Şirketleri Derneği (İDA) 
(Araştırmanın yapıldığı Dönem Başkanı)
 
Başaran Ulusoy
Başkan, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB)
 
Bengi Vargül
Yönetim Kurulu Başkanı, Kurumsal İletişimciler Derneği (KİD)
 
Celal Toprak
Başkan, Ekonomi Gazetecileri Derneği (EGD)
 
Fügen Toksü
Başkan, Türkiye Halkla İlişkiler Derneği (TÜHİD) (Araştırmanın yapıldığı Dönem Başkanı)
 
Hakan Güldağ
Başkan, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Medya ve İletişim Meclisi (TOBB)
 
Hüseyin Doğan
Yönetim Kurulu Başkanı, Birleşmiş Markalar Derneği (BMD)
 
Mehmet Tevfik Nane
Yönetim Kurulu Başkanı, Alışveriş Merkezleri ve Perakendeciler Derneği  (AMPD)
 
Murat Ersoy
Başkan, Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği (TTYD)
 
Sadettin Korkut
Başkan, Ambalaj Sanayicileri Derneği (ASD)
 
Vahap Munyar
Başkan Vekili, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC)
 


Yorum Yazın