Facebook
Twitter
Başa Dön
  • Anasayfa >
  • Türkiye’nin önde gelen CEO’ları buluştu

Türkiye’nin önde gelen CEO’ları buluştu

22 Mayıs 2014 , Perşembe 16:18
Türkiye’nin önde gelen CEO’ları buluştu
Accenture Türkiye’nin düzenlediği Transformation for Growth (Büyümek için Dönüşüm) konulu “Accenture CEO Summit”, Türkiye’nin önde gelen kuruluşlarının CEO ve Yönetim Kurulu üyelerini, dünyanın önemli CEO ve fikir liderleriyle bir araya getirdi. Bu etkinlikle Accenture, dünyanın önde gelen isimlerinin tecrübelerinden yola çıkarak, dönüşümün kuruluşların büyümesinde ne kadar etkin bir rol oynadığına dikkat çekti.
 
Dünyanın en etkili konuşmacıları CEO Summit’te
Accenture Türkiye Genel Müdürü Tolga Ulutaş’ın açılış konuşması ile başlayan etkinlikte, ‘Dünyanın En Etkili 50 Konuşmacısı’ arasında gösterilen Harvard Business School Öğretim Görevlisi ve ‘Süper Şirket’ kitabının yazarı Profesör Rosabeth Moss Kanter, CEO’larla ilham verici şirket dönüşüm hikayelerini paylaştı. Verizon Communications eski Başkanı ve Verizon Wireless eski CEO’su Dennis Strigl’in, Verizon’un dönüşüm ve büyüme hikayesini anlattığı zirvede, eski NBA Yıldız Oyuncusu Walter Bond da ‘Sizi, Sizden Başkası Durduramaz’ başlıklı konuşması ile kişisel  dönüşüm hikayesini aktardı. Zirvede Doç. Dr. Deniz Gökçe ve Konda Genel Müdürü Bekir Ağırdır da panelist olarak yer aldı.
 
“Büyümek için Dönüşüm” şirketler için artık kaçınılmaz
Accenture Türkiye Genel Müdürü Tolga Ulutaş zirvede; “Türkiye’nin en önemli liderlerini dünyaca ünlü liderlerle bir araya getirmekten büyük heyecan duyuyoruz. Accenture, Türkiye’deki şirketlerin dönüşümlerini gerçekleştirerek büyümeleri için yol göstermeyi ve onlarla birlikte Türkiye’nin büyümesi için de itici bir güç olmayı misyon edinmiş, dünyanın önde gelen yönetim ve teknoloji danışmanlığı şirketlerinden biri. Dönüşümün şirketlerin büyümesi için öneminden hareketle bu senenin başlığını “Büyümek için Dönüşüm’ olarak belirledik. Etkinlikte paylaşmak üzere hazırladığımız, dünyadan ve Türkiye’den CEO’ların katılımıyla gerçekleştirilen ‘Küresel CEO Araştırması 2014 - Türkiye Sonuçları: Dijital Dönüşüm ile Büyüme’ raporunda ortaya çıkan araştırma bulguları da gösteriyor ki; Türkiye'deki işletmelerin yöneticileri dünya CEO’larına göre daha umutlu. Birçok Türk yönetici yatırımlarını, aralarında AB ve yeni ürün - hizmet satabilecekleri gelişmekte olan piyasaların da bulunduğu, Türkiye dışındaki pazarlara yoğunlaştırmayı planlıyorlar. Ancak kısa dönemli planlar yapıyorlar. Kısa dönemli planlar da dönüşüm için yeterli değil. Dönüşüm için uzun vadeli planlama yapmamız gerekli. Umutluyuz, geleceğimiz parlak, insan sermayemiz kuvvetli ancak büyümeye yönelik dönüşüm için uzun vadeli vizyon şart” diye belirtti.
 
 “Başarılı ve büyüyen bir şirket olmak için ihtiyacımız olan; kültür ve inovasyon”
Dünyanın en etkili 50 konuşmacısından biri olarak gösterilen; strateji, inovasyon ve dönüşüm konularında uzman, Harvard Business School Profesörü Rosabeth Moss Kanter, Türkiye’de bulunmaktan ve Accenture CEO Summit’te Türkiye’nin liderleriyle bir araya gelmiş olmaktan duyduğu mutluluğu ve heyecanını aktardı. Profesör Moss Kanter, liderlere değişim, dönüşüm ve buna cesaret etmek üzerine tavsiyelerde bulundu. Konuyla ilgili; “Dönüşüm bugün dünyanın en iyi yönetilen şirketlerinin kesintiye uğramadan devam ettirdikleri bir süreç. Diğerleri için ise yıkıcı inovasyonlar çağında büyüyebilmenin temel kriteri. Yöneticilik, “Alice Harikalar Diyarında” öyküsünde kriket oynamak gibi. Kriket oyununda kullanılan sopa filamingo, top ise kirpi. Yani her şey canlı ve hareketli, durağan değil sürekli değişiyor. Dijital çağda çok güzel bir benzetme. Hep bir yenilik peşinde koşmamız gerekiyor” diye belirtti.
 
Şirketlerin büyümek için dönüşmek zorunda olduğunu vurgulayan Profesör Moss Kanter; “Başarılı ve büyüyen bir şirket olmak için ilk ihtiyacımız kültür. Şirket kültürümüz olmalı ve kendi kültür ve değerlemizin farkında olmalıyız. Kültürden sonra ise ikinci önemli öğe inovasyon. Değişen pazar ve müşteri ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak sürekli inovasyon peşinde koşmalıyız. Kim olduğunuzu ve tüketicinizin ne istediğini bilin, büyümeyi gerçekleştirin. Bunun için odaklanın ve hızlı, arkadaş canlısı ve esnek olun. Cesaret ve merak bu süreçte en önemli destekçileriniz olacak. Kendinize inanın, kendinize güvenin ve harekete geçin” diye tavsiyelerde bulundu. 
 
Verizon Communications eski Başkanı ve Verizon Wireless eski CEO’su Dennis Strigl’in, Verizon’un dönüşüm ve büyüme hikayesini anlattığı zirvede; “Verizon'da olağanüstü büyüme ve sürekli sonuçlar için liderlik ekibi dört temel madde üzerinde durdu. Bunlar; artan gelir, eldeki müşterileri tutmak, maliyeti optimize etmek ve yeni müşteriler kazanmak. CEO Summit’te Türkiye'nin kurumsal liderlerinin de kendi şirketlerinde aynılarını yapabilmeleri için sonuç odaklı kültere uygun kazanç kurmaları yönündeki düşüncelerimi paylaşmakmış olmaktan çok mutluyum” diye belirtti. Dennis Strigl konuşmasında şirketlerde ticari kültürün önemine dikkat çekerek, bu kültürün şirketin kalbi olduğunu, güvene dayalı tutarlı bir iş yapış biçimini işaret ettiğini belirtti.
 
Eski NBA yıldız oyuncusu ve motivasyon konuşmacısı Walter Bond da kişisel dönüşüm hikayesini paylaştığı konuşmasında; “Farklı düşünmeden farklı bir uygulama yapamazsın. Dönüşüm önce sizin zihninizde başlar” dedi. 
 
Doç. Dr. Deniz Gökçe konuşmasında Türkiye’deki ekonomik büyümenin Şubat sonu verileri itibariyle %3,5 olmasının beklendiğini belirterek, “Türkiye'nin enerji problemini acilen çözmesi gerekiyor. Dolayısıyla enerji yatırımı ön planda olmalı” dedi. Bekir Ağırdır ise konuşmasında,  “Performans yönetim sistemlerinde yerel ve kültürel etkenler göz önüne alınmalı. Birebir uyarlama etkisiz” diyerek,  Türk insanının kaderci olmadığını, geleceğe dönük hayalleri ve planları olduğunu ekledi.
 
Başarılı dönüşüm hikayeleri Türk liderlere ilham verdi
Accenture CEO Summit’te, dünyanın önde gelen büyük kuruluşlarının başarılı dönüşüm hikayelerinin yanı sıra büyümeyi sağlayacak öncelikli yatırım alanları, kilit teknolojiler, dönüşümün büyümedeki yeri, inovatif ve çığır açıcı teknoloji trendleri ve bu dönüşüm için yapılması gerekenler de paylaşıldı. ‘Büyüme için Yatırım: Kilit Dönüşüm Alanları Nelerdir?’ konulu panelinde moderatör olarak yer alan ve Davos’ta düzenlenen Dünya Ekonomi Forumlarında her yıl yönettiği oturumlarla dikkat çeken Accenture High Performance Institute Yönetici Ortağı Mark Spelman ile birlikte panelist olarak yer alan Ekonomist Doç. Dr. Deniz Gökçe ve doğru kamuoyu analizleriyle öne çıkan Konda Araştırma Genel Müdürü Bekir Ağırdır dönüşümü kendi uzmanlık alanları özelinde değerlendirdiler. Wired Magazine Yönetici Editörü Greg Williams moderasyonunda gerçekleşen  ‘What is Next? Innovation and Disruption’ başlıklı panelin konuşmacıları arasında yer alan Fjord COO’su Mark Curtis ve “Sürdürülebilir Büyüme” kitabıyla alanında en çok satan yazarlardan biri olan Peter Fisk geleceğin trendlerini ve dönüşümün etkisini tartıştılar.
 
Türk CEO’lar ülke ekonomisi ve şirketlerinin performansından umutlu
Accenture’ın gerçekleştirdiği ‘Küresel CEO Araştırması 2014 - Türkiye Sonuçları: Dijital Dönüşüm ile Büyüme raporunun çıktılarının paylaşıldığı zirvede, dijital dünyada rekabetin giderek arttığı ve dijital dönüşüm ile büyümenin gerçekleşebileceği vurgulandı. Accenture tarafından Economist Intelligence Unit (EIU) iş birliği ile yapılan araştırma 20 ülkede yer alan çeşitli şirketleri temsil eden üst düzey yöneticiyle yapıldı. Araştırma kapsamında Türkiye özelinde yapılan çalışma önemli konulara vurgu yapıyor. Araştırma sonuçlarına göre;
 
- Türk CEO’ların %72’si ülke ekonomisinden, %78’i şirketinin gelecek performansından umutlu.
- Kendi işleri ve ülke ekonomi konusunda sergiledikleri iyimser tutuma paralel olarak Türk katılımcıların büyük bir kısmı karlılık (%71) ve ciro (%73) rakamlarının önümüzdeki 12 ay içerisinde yükseleceğini düşünüyor.
- Türkiye’de iç tüketimin yavaşlayacağı öngörüsü yapılırken Türk yöneticiler yabancı yöneticilere göre azalan tüketici talebi hususunda daha az endişeliler.  Türk yöneticilerin %16’sı endişelendiğini belirtirken yabancı yöneticilerin %30’u iç tüketim konusunda sıkıntı bekliyor.
- Türk yöneticilerin %45’i önümüzdeki 12 ay içerisinde sermaye yatırımlarının ve çalışan sayılarının artacağı tahmininde bulunuyorlar.
- Araştırmaya katılan Türk yöneticilerin %60’ı önümüzdeki 12 aylık süreçte yatırım önceliklerini yurtdışına kaydıracaklarını, %58’i de yatırımlarını büyük ihtimalle Avrupa Birliği içerisinde değerlendirileceğini ifade ediyor.  
- Türk yöneticiler (%66) uluslararası yöneticilere oranla (%51), önemli piyasalardaki mali kemer sıkma politikalarından daha çok endişe ediyorlar.
- Türk yöneticilerin %62’si yükselen ekonomilerin önümüzdeki dönemde düşüş yaşayacağına inanıyor. Yalnızca %38’lik bir kesim yükselen ekonomilerin sağlıklı bir büyüme yaşayacağını düşünüyor.
- Türk şirketlerinin birçoğu yurtdışı ciro artışının gelişmekte olan piyasalarda (%40) ve yükselmekte olan piyasalarda (%52) yeni müşterilere yeni ürünler-yeni hizmetler satmaktan geçtiğini belirtiyor.
 
Türk liderler dijital teknolojilerin öneminin farkında
- Türk yöneticilerin çok büyük bir kısmı e-ticaret ve machine-to-machine iletişiminin (makineden makineye iletişim) gelecek 12 ay içerisinde önem kazanacağına inanıyor. Yöneticilerin 10’da 4’ü aynı yorumu bulut sistemleri, data analitiği, sosyal medya ve mobil hizmetler için yapıyor.
- Türk yöneticilerin büyük bir kısmı dijital teknolojilerin gelecek yıllarda sektörlerine büyük etki yapacağını düşünüyor. Yöneticilerin %33’ü bu etkiyi büyük bir değişiklik olarak yorumlarken, %18’i bu etkinin bütünsel bir dönüşüme yol açacağına inanıyor.
- Türk yöneticilerin 10’da 9’u dijital teknolojilerin operasyon etkinliklerini arttıracağını düşünüyor.
- Türk şirketlerinin, global şirketlere (%36) ve ABD’li şirketlere (%45) kıyasla yalnızca %24’ü mevcut şirket süreçlerinin en az %50’lik kısmınını dijital teknolojilerce destekliyor.
 


Yorum Yazın