Facebook
Twitter
Başa Dön

Türkiye'nin ilk Yeşil Tüketim Araştırması

26 Nisan 2012 , Perşembe 16:08
Türkiye'nin ilk Yeşil Tüketim Araştırması

Sürdürülebilirlik Akademisi’nin, enerji yönetiminde global bir uzman olan Schneider Electric ve GfK Türkiye ortaklığında gerçekleştirilen Türkiye’nin ilk yeşil tüketim araştırmasının sonuçları kamuoyuyla paylaşıldı. Türk tüketicisinin satın alım davranışlarının ne kadar çevreci bilince dayalı olduğunu ölçmeye yönelik araştırma sonuçları şaşırtıcı.

Sürdürülebilirlik Akademisi tarafından gerçekleştirilen Yeşil Tüketim Araştırması 2011, Türkiye’yi temsilen 15 ilde 15 yaş üstü 1,487 kentli tüketici ile 18 Ağustos – 16 Eylül 2011 tarihleri arasında yapıldı.

Türk tüketicisi çevreci ürünleri biliyor
Türkiye’de tüketicilerin “çevreci tüketim” konusundaki davranışlarını, beklentilerini ve satın alma alışkanlıklarını ölçmek amacıyla yapılan araştırmanın sonuçlarına göre, “yeşil ve çevre dostu ürün” denilince tüketicilerin neredeyse yarısının (%49) aklına geri dönüşümlü ürünler geliyor; %36’sı organik, %32’si ise “enerji tasarruflu” ürünlerin çevre dostu olduğunu düşünüyor.

Tüketiciler “yeşil ürünler tüketilmeli” deseler de almıyorlar
Araştırmaya göre, Türk tüketicileri çevre konusunu önemsiyor, ancak bu konuda düşünceleri ile davranışları büyük oranda farklılık gösteriyor. Satın aldığı ürünlerin yeşil/çevre dostu olması gerektiğini düşünenler %71 oranındayken, sıklıkla yeşil/çevre dostu ürün satın alanlar sadece %19’da kalıyor. Tüketicilerin %54’ü ise “yeşil ve çevre dostu ürün tüketmeliyiz” diyerek bilinçli olduğunu vurgulamasına rağmen, hiçbir zaman çevre dostu ürün almıyor.

En büyük neden yüksek fiyatlar
Çevreyi ve yeşil ürünün çok önemli olduğunu düşünen tüketiciler bu ürünleri satın alma kararını da o kadar kolay vermiyor. Tüketicilerin yarısından çoğu, yeşil ve çevre dostu ürünleri satın almama nedenini yüksek fiyatlar olarak belirtirken, %26’sı çeşitlerin çok sınırlı olduğunu ve daha fazla yeşil ürün görmek istediğini belirtiyor. Tüketicilerin %20’si ise yeşil olduğu belirtilen ürünlerin güven vermeyen ürün bilgileri yansıttığından şikayet ediyor. Daha çok firmanın çevre çalışmaları yapmasını ve çevre dostu seçeneklerini arttırmasını talep ederken, ürün bilgilerinin daha güvenilir ve detaylı verilmesini istiyor.

“Ürünler enerji tasarruflu olmalı!”
Markalara çok önemli bir yol haritası oluşturacak olan Yeşil Tüketim Araştırması 2011, tüketicilerin yeşil ve çevre dostu ürünlerin için enerji tasarrufu sağlaması gerektiğini düşündüğünü ortaya koydu.

Yasal Uyarı: halklailiskiler.com sitesinde yayınlanan yazılı ve görsel içeriğin tüm hakları halklailiskiler.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi herhangi bir içeriğin tamamı izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alınan içeriğin bir bölümü halklailiskiler.com’a link verilerek kullanılabilir.
Yorum Yazın