Facebook
Twitter
Başa Dön
  • Anasayfa >
  • Türkiye’nin en sevilen markaları “Lovemark Türkiye 2017” açıklandı

Türkiye’nin en sevilen markaları “Lovemark Türkiye 2017” açıklandı

12 Ekim 2017 , Perşembe 12:55
Türkiye’nin en sevilen markaları “Lovemark Türkiye 2017” açıklandı

MediaCat önderliğinde offline tarafı Ipsos, online tarafı ise Fikrimühim tarafından gerçekleştirilen "Türkiye'nin Lovemark'ları 2017 Araştırması" 22 kategoride Türk halkının gönülden bağlı olduğu markaları belirledi. Geçtiğimiz yıl metodolojisinde gerçekleşen köklü değişiklikle birlikte kapsamı genişleyen araştırma, beyaz eşyadan otomotive sivil toplum kuruluşlarından bebek bezine uzanan bir yelpazede tüm sektör oyuncuları tarafından dikkatle analiz edilmesi gerektiren çarpıcı sonuçlar sunuyor.

Beyaz eşya kategorisinde Arçelik bu yıl da Türkiye’nin en sevilen markası ünvanıyla 10.kez üst üste Lovemarks seçilen tek marka oldu. Geçtiğimiz yıllardan farklı olarak bu yıl ilk kez anneler de ankete katıldı. Ebeveynlere bebek bezi, bebek maması ve oyuncak markaları soruldu. Bebek bezi kategorisinin Lovemark’ı araştırmaya katılan tüm markalar arasında en büyük yüzde sahipliği ile Prima olurken, en merak edilen kategorilerden cep telefonu kategorisinde Samsung ipi göğüsledi. Bu yıl ilk kez araştırmaya dahil olan hayatı kolaylaştıran mobil uygulamalarda Hopi, mobil bankacılıkta ise Garanti, yeni kategorilerin galibi oldular.

Arçelik 10. Kez Türkiye’nin en sevilen markası seçildi
Araştırmaya göre neredeyse iki kadından birinin ilk aklına gelen marka Arçelik.  Arçelik’in Lovemark olmasında, rakiplerine göre yüksek bir zihin payına sahip olması çok önemli bir rol oynuyor. Bosch ve Beko Arçelik'i takip eden diğer markalar.

BMW mi? Volkswagen mi?
Volkswagen ve BMW arasında yaşanan ‘aşk markası’ rekabetinde bu yıl Volkswagen yine önde. Aslında Volkswagen’in zihin payında geçen yıla göre 4 puanlık bir gerileme söz konusu. Ancak BMW’den farklı olarak özellikle erkeklerin beynine daha büyük bir çapa atmış bir marka. BMW daha çok 15-24 yaşın aklındaki ilk marka iken, Volkswagen daha geniş bir popülasyonda; 25-44 yaş arasındaki kitlede karşılık buluyor. Öte yandan BMW’ye yönelimsel olarak en az sadık kitle İstanbul ve İzmir’den.

Her dört kişiden biri "Ziraat Bankası" diyor
Toplamda 16 banka adının spontane olarak belirtildiği çalışmada, her dört kişiden birinin aklına gelen ilk banka olarak Ziraat Bankası Lovemark seçildi. Geçtiğimiz yıl üçüncü sırada yer alan Garanti Bankası ise bu yıl skorunu artırarak ikinci sıraya yükseldi.  

GSM’nin Lovemark’ı “Turkcell”
GSM kategorisi yeni Lovemark yaklaşımıyla bu yıl ilk kez sorgulandı. Araştırma sonuçlarına göre Turkcell açık ara birinciliği alan marka oldu.  İkinci sırada ise Vodafone bulunuyor.

Cep telefonunda "Samsung" açık ara Lovemark
Cep telefonu denilince %50’nin ilk aklına gelen marka Samsung olurken, Iphone diyenlerin oranı %27’de kalıyor. Öte yandan, Iphone’nun o insanların gönüllerindeki yeri daha güçlü. Samsung markası, özellikle kadınların gönlünde taht kurmuş.

Yeni Lovemark "Kızılay"
Bu yıl ilk kez değerlendirmeye alınan sivil toplum kuruluşu kategorisinde %67 gibi, ankete katılan büyük bir çoğunluk ‘fikrim yok’ dese de, en çok akla gelen kuruluş Kızılay oldu.

"Hopi" hayatımızı kolaylaştırıyor
Hayatı kolaylaştıran, indirim sağlayan mobil uygulamalar, araştırma kapsamında bu yıl ilk kez sorgulanan bir diğer kategori. Online hedef kitle tarafından tam 124 marka adının belirtildiği, %33’ünün ise bir marka belirtmediği bu kategoride öne çıkarak Lovemark olmayı başaran uygulama Hopi. Markayı kadınlar, erkeklerden daha çok kendine yakın hissediyor.

Bebek bezi denilince aklımıza "Prima" geliyor
Bu yıl ilk kez sorgulanan kategorilerden bebek bezinde Lovemark büyük bir farkla Prima. Diğer bir yandan anne katılımcılara en sevdikleri bebek maması markası da soruldu. Bu kategorinin Lovemark’ı ise Aptamil oldu.

Mobil bankacılıkta "Garanti Bankası" başı çekiyor
Online yöntemle ulaşılan akıllı telefon kullanıcıları için mobil bankacılık kategorisinin Lovemark’ı Garanti Bankası. Türkiye genelinde ise baskın olarak 35-44 yaş grubunda Garanti Bankası, mobil bankacılık alanında daha yüksek bir zihin ve gönül payına sahip.  Öyle ki, özellikle bu kesim tarafından ‘asla vazgeçilmeyecek bir marka’ olarak tanımlanıyor.

Not: Lovemark Türkiye 2017 ödülleri, Brand Week Istanbul kapsamında 8 Kasım Çarşamba günü tarihinde düzenlenecek bir törenle sahiplerini bulacak.
 

 

1. Marka

2.Marka

3.Marka

Beyaz Eşya

Arçelik

Bosch

Beko

Tüpgaz

Aygaz

İpragaz

Milengaz Likitgaz

Çamaşır Suyu

Domestos

ACE

ABC

Otomotiv

Volkswagen

BMW

Mercedes

Cips

Doritos

Lays

Ruffles

Mobil Bankacılık

Garanti

İş Bankası

Yapı Kredi

Mobil Uygulama

Hopi

n11

hepsiburada

Sivil Toplum Kuruluşu

Kızılay

Tema

Lösev

Saç Boyası

Koleston

L'oreal

Schwarzkopf Palette

Soğuk Buzlu Çay

Lipton Ice Tea

Didi

Fuse Tea

Oyuncak

Fisher Price

Lego

Toyzz Shop

Kahve

Nescafe

Kurukahveci Mehmet Efendi

Jacobs

Bebek Bezi

Prima

Huggies

Molfix

Cep Telefonu

Samsung

Iphone

Nokia

Ambalajlı Peynir

Sütaş

Ekici

Pınar

Ev Tekstili

Taç

Özdilek

İstikbal

Bisküvi

Ülker

Eti

Torku

Sıvı Yağ

Yudum

Biryağ

Komili

Banka

Ziraat Bankası

Garanti

İş Bankası

Bebek Maması

Aptamil

Milupa

Bebelac

Yumuşatıcı

Yumoş

Vernel

Bingo Soft

GSM Operatörü

Turkcell

Vodafone

Türk Telekom

 Yorum Yazın