Facebook
Twitter
Başa Dön
  • Anasayfa >
  • Türkiye Araştırmacılar Derneği'nde tüzük değişikliği

Türkiye Araştırmacılar Derneği'nde tüzük değişikliği

16 Ocak 2014 , Perşembe 17:42
Türkiye Araştırmacılar Derneği'nde tüzük değişikliği
Profesyonel araştırma kuruluşlarını bünyesinde barındıran tek sivil toplum örgütü olan TÜAD, tüzel ve bireysel üye olma koşullarını yeniledi. 
 
Ülkemizin ekonomik ve toplumsal gelişimi için çok önemli bir rol oynayan araştırmaların, yüksek kalite standartlarıyla yürütülmesi gerekmektedir. Profesyonel araştırma şirketleri bu standartları uygulamak ve bu çerçevede daima denetlenebilir olmak konusunda güçlü bir adım attılar. 7 Ocak 2014 tarihinde tamamlanan Olağanüstü Tüzük Kurultayı ile TÜAD üyeliği profesyonel kuralları vazgeçilmez kılan yeni koşullara bağlandı. Buna göre TÜAD üyesi şirketlerin ulusal çapta bir araştırmayı yapabilecek organizasyona sahip olmaları, yüksek profesyonel standart taahhütnamesini imzalamaları, bağımsız bir denetim kuruluşu tarafından düzenli denetlenmeyi kabul etmeleri ve yılda en az iki kez denetlenmeleri, Güvenilir Araştırma Belgesi sahibi olmaları, her türlü profesyonel ve etik soruşturmada TÜAD Etik Kurulu ile işbirliği yapmaları gibi yeni koşullar getirildi.   
 
TÜAD Tüzük Kurultayı ardından Başkan Vural Çakır şu değerlendirmede bulundu; “Araştırma ekonomik ve toplumsal hayatta çok önemli rol oynuyor. Birçok önemli karar araştırmalara bağlı olarak alınıyor. Bu kadar değerli bir sektörde faaliyet gösteren şirketlerin, yüksek profesyonel standartlar taşımaları  ve   özdenetimlerini güçlendirmeleri zorunlu. Yeni tüzüğümüz bu açıdan devrim niteliğinde değişiklikler sağladı. Artık bütün araştırmaverenlere ve  kamu kuruluşlarına TÜAD üyeliğini esas ölçüt olarak almalarını gönül rahatlığı ile önerebiliriz. Değerli medya kuruluşlarımız da, profesyonel kurallara uygun araştırmalar yayınlamak istediklerinde  TÜAD’ı refererans olarak alabilirler” 
 


Yorum Yazın