Dosya Yükleniyor. Lütfen Bekleyiniz...Facebook
Twitter
Başa Dön
  • Anasayfa >
  • TurkishWIN nedir? Merak edilenleri sorduk...

TurkishWIN nedir? Merak edilenleri sorduk...

30 Ekim 2012 , Salı 11:13
TurkishWIN nedir? Merak edilenleri sorduk...

 

TurkishWIN topluluğu kurucusu Melek Pulatkonak ile TurkishWIN ile ilgili bir röportaj gerçekleştirdik. 
İşte TurkishWIN hakkında bilinmeyenler...
 
Melek Pulatkonak; "TurkishWIN, Türkiye ile aile, kültür ve profesyonel bağları olan kadınları bir araya getiren ilk uluslararası iletişim ağı."
  • TurkishWIN (The Turkish Women's International Network) hangi amaçla kuruldu?
TurkishWIN'in yola çıkışı TED konferanslarını deneyimlemem ile oldu. Hem katıldığım konferanslarda, hem de izlediğim videolarda aynı paydaşı gördüm; TED, katılımcılarına açık, paylaşımcı ve fikir odaklı bir güven ağı sunuyor. Biz de bu modeli Türkiyeli kadınlar için geliştirmek, fikirlerin paylaşıldığı, rol modellerimizin ortaya çıkarıldığı bir platform kurmak için kolları sıvadık.
 
TurkishWIN, Türkiye ile aile, kültür ve profesyonel bağları olan kadınları bir araya getiren ilk uluslararası iletişim ağı olarak 2010 Kasım ayında New York’ta faaliyete başladı. New York ve İstanbul'da etkinliklerimiz devam ediyor, çok yakında başka şehirlerde de aktif olacağız. 
  • TurkishWIN 'in hedefler neler?
TurkishWIN'in ana misyonu, bilgi ve başarıyı paylaşarak, değişimci davranışları ve fikirleri güçlendirmek, Türk kadınının insan sermayesine programlarımız ve networkümüzle destek vermektir.
TurkishWIN Konuşmaları, mentorluk programı, online servisler, Diaspora ve Türkiye arasında köprü görevi gören farklı fikir ve kaynakları paylaştığımız WIN-WIN projeler ve kampus projesi olmak üzere beş temel faaliyet alanımız bulunuyor.
 
2015 yılında global iletişim ağımızda 10.000 Türkiyeli kadının yer almasını hedefliyoruz.
 
Melek Pulatkonak; "Her sektör, yaş grubu ve ülkeden "Türkliyeliyim" diyen kadınlar iletişim ağımıza katılabilirler"
  • TurkishWIN topluluğuna kimler katılabilir?
Her sektör, yaş gurubu ve ülkeden, “Türkiyeliyim” diyen, Türkiye ile aile, kültür ve profesyonel bağları olan kadınlar iletişim ağımıza katılabilirler. Burada en önemli kriter bu kadınların TurkishWIN değerlerine sahip olmaları: cömertlik, cesaret, merak ve şeffaflık. 
 
Bu kriteri sağlamak için üyelik, referans sistemi ile işliyor. Üye olmak için mutlaka TurkishWIN iletişim ağının içerisinden birisini tanıyor olmanız ve üyeliğinizin o kişi tarafından da onaylanması gerekiyor. 
Tanıdığı üye olmayan kişileri, etkinliklerimize davet edip, yüz yüze görüşerek öncesinde tanışmaya davet ediyoruz. 
  • Network içinde kaç üye bulunuyor? Üyelerin genel profili ile ilgili bilgi alabilir miyiz?
TurkishWIN üyeleri arasında başarılı iş kadınları, sanatçılar, girişimciler öğretim görevlileri ve geleceğin liderleri olan öğrencilerimiz yer alıyor. Üyelerimizden yıllık 100-150 dolarlık bir yıllık aidat alıyoruz.  Bu paranın yüzde %5’i ise Van'daki kız çocuklarını okutmak için bir burs fonuna aktarılıyor. Üyelerimiz, 18-80 yaş arasında. %65’i Türkiye’de, diğer bölümü ise başta Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere dünyanın çeşitli yerlerinde yaşıyorlar.
  • Ne gibi çalışmalar gerçekleştiriyorsunuz?
Yukarıda bahsettiğim gibi TurkishWIN’in beş temel faaliyet alanı bulunuyor. Bunlardan ilki, iki ayda bir gerçekleşen herkese açık ve ücretsiz olan TurkishWIN Konuşmaları’dır.
 
TurkishWIN Konuşmaları’nda farklı sektörlerden seçilen konuşmacılar bir tema odağında fikir ve hikâyelerini paylaşıyorlar, etkinlikler internetten canlı olarak yayınlanıyor.
 
Bu konuşmalar ile amacımız; Türkiye’nin ilk online kadın konuşmacı kütüphanesini oluşturarak, Türkiyeli kadının başarı hikâyelerini tüm dünyaya duyurmak, değişik fikirlere, bilgiye ve rol model kadınlara ulaşımı kolaylaştırarak izleyenlere ilham verebilmek, yeni ufuklar açabilmek.
 
New York ve İstanbul'da bugüne kadar 26 etkinlik yaptık. Arşivimizde 44 konuşmacı videomuz oluştu. 
Konuşmaları video formatında http://turkishwin.com/public/Talks.aspx adresinden izleyebilirsiniz.
 
Mentorluk programı: Üyelerimiz arasında mentor/mentee eşleştirmeleri yapıyoruz. Bu program sayesinde akademisyenler, öğrenci, orta ve üst kademe yöneticiler gibi farklı seviyeler arasında mentorluk ilişkileri kurulabiliyor. Girişimciler için de Silikon Vadisi’nden mentorlarin katıldığı bir mentoring programının çalışmalarına başladık. 
 
Kampus de WIN ( C-WIN) Üniversitelerdeki lider gençlerimize yatırım yapıyoruz, her üniversiteden en fazla üç kişi olmak üzere iletişim becerileri yüksek genç öğrencileri, kampus lideri olarak görevlendiriyoruz.
 
Üniversitelerin iki ve üçüncü sınıflarında eğitimlerine devam eden kampus liderleri, mentorluk sisteminden yararlanıyor, iş bulana kadar ücretsiz üyelik imkânına sahip oluyorlar. Aynı zamanda etkinliklere düzenli katılarak, hem rol model kadınlara, yeni iş modeli ve fikirlere ulaşıyorlar hem de profesyonel iletişim ağının bir parçası olarak hareket ediyorlar. 
 
WIN-WIN Projeler: Diaspora ve Türkiye arasında köprü görevi gören farklı fikir ve kaynakları paylaştığımız WIN-WIN projelerimiz var. Şu an için iki tane gerçekleştirdiğimiz iki projemiz oldu. İlki Kiva.org adındaki bir mikrokedi organizasyonunu Türkiye'de Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı tarafından kadınlara mikro kredi vermek için kurulan Maya ile tanıştırdık ve işbirliğine start verdik. İkincisi WIN'imiz ise Turkish Philanthropy Funds (TPF) ile yaptığımız burs çalışması. Van'daki kız çocuklarını okutmak için bir burs fonu açtık. 
 
Online Platform: Amacımız, TurkishWIN online platformunu genişleterek, üyelerin bu ortamda birbirleriyle daha rahat iletişim kurarak iş ve girişimcilik başta olmak üzere pek çok konuda paylaşımlarını sağlamak. Yenilenmekte olan web sitemiz ile üyelerimize iş ilanlarından, eğitime kadar pek çok konuda birbirleriye daha rahat iletişim kurmaları ve ilgilendikleri konuları takip etmelerine imkân tanıyor olacağız.
 
Melek Pulatkonak; "Daha çok destekçi ile topluma daha çok katkı "
  • TurkishWIN’e destek olan kurumlar var mı? Nasıl destek oluyorlar?
TurkishWIN destekler ve gönüllerimiz sayesinde büyüyen bir iletişim ağı. Her konuda destek aldığımız harika gönüllülerimiz var. Borusan Holding, İltek Media, Microsoft ve Turkcell ana destekçilerimiz arasında yer alıyor. Bunun dışında, Livestream.com, Webrazzi ve Entrepreneurs Roundtable’dan destek alıyoruz. 2011 senesinden beri US State Department’in Global Entrepreneurship Partner’larindan biriyiz ve bu programdan faydalanıyoruz. Çok heyecanlandığımız, birkaç yeni kurumla daha görüşüyoruz.
 
TurkishWIN’i yaygınlaştırmak bir takim işi, kadın/erkek demeden hep birlikte bu ağı kuracağız. 
  • Gelecek dönem planlarınız neler?
Yakın dönemde, düzenlenen etkinlikler ile iletişim ağımızı genişletmek, Türkiyeli kadının başarı hikâyelerini tüm dünyaya duyurmak, kadınların değişik fikirlere, bilgiye ve rol model kadınlara ulaşımı kolaylaştırarak, izleyenlere ilham verebilmek, yeni ufuklar açabilmek.
 
Üzerinde çalıştığımız ilk adim, daha etkin iletişimi tetikleyecek bir websitesini hayata geçirmek. Bilende ile dizayn çalışmalarımızı tamamladık. Yakında yayında olacağız.
  • Eklemek istedikleriniz varsa belirtmenizi rica ederiz.
Takipçilerinizi Turkishwin.com u ziyaret edip, konuşmalarımızı izlemeye davet ediyoruz. Özgün başarı hikayelerini her zaman arıyoruz: 23 yaşında başarılı, genç bir mezuna da söz veriyoruz, Leyla Alaton gibi başarılı bir iş kadınına da. Konuşmacı önerilerini bekleriz. El elden her zaman üstün.  
 
TurkishWIN’i Facebook ve Twitter’den takip edin, hazır olduğunuzda desteğinizi bekleriz. 
 

Medya
GALERİ

Yorum Yazın