Facebook
Twitter
Başa Dön
  • Anasayfa >
  • Türk mobil kullanıcıları dünya çapında en seçici kullanıcılar arasında

Türk mobil kullanıcıları dünya çapında en seçici kullanıcılar arasında

18 Mayıs 2016 , Çarşamba 11:28
Türk mobil kullanıcıları dünya çapında en seçici kullanıcılar arasında
Dünyanın lider mobil analitik şirketlerinden biri olan adjust’ın en son yayınlandığı benchmark çalışmasına göre, Türk mobil kullanıcılarının yüzde 90’ından fazlası, indirmiş olduğu uygulamaları 14’üncü günden itibaren kullanmamakta.
 
Adjust raporuna gore, yüklenme sonrasındaki ilk iki hafta içerisinde, Türk kullanıcılar herhangi bir uygulamayı 2 günden az (1.8 gün) kullanmakta ve uygulama içerisinde günde sadece 64.9 saniye vakit geçirmektedir. Dünya ortalaması ile karşılaştırıldığında (1 dakika ve 21 saniye), Türk kullanıcısının mobil uygulamalara ayırdığı zaman çok daha az. Dahası, uygulamaya bağlılık/retansiyon oranı – uygulamayı indirdikten sonraki ilk iki hafta içerisinde uygulamayı açma oranı – sadece %6.9 ile dünya ortalamasına kıyasla en düşüklerden biri.
 
Adjust Türkiye ve MENA Bölge Müdürü ve MMA Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi Ender Özcan, “adjust’ın son benchmark çalışmasına bakıldığında, Türk mobil pazarında bulunan büyük potansiyel ortaya çıkmakta” diye belirtti.
 
Türkiye’nin cep telefonu penetrasyon oranı geçtiğimiz yıllardan bu yana istikrarlı bir şekilde büyüdü. Statista’dan alınan bilgiye göre 2013’ün son çeyreğinde cep telefonundan internete giren 16 milyon kullanıcı vardı, bu sene, bu sayının yaklaşık 35.2 milyona çıkması bekleniyor, ve bu sayıda Türkiye nüfusunun yüzde 44.4’üne tekabül ediyor. 2019’a kadar cep telefonu kullanıcı sayısının 48 milyon kullanıcıya çıkması bekleniyor.
 
 


Yorum Yazın