Facebook
Twitter
Başa Dön
  • Anasayfa >
  • Türk çalışanlar telefonuna sahip çıkıyor; ama hatalı kullanıyor

Türk çalışanlar telefonuna sahip çıkıyor; ama hatalı kullanıyor

9 Ekim 2013 , Çarşamba 09:00
Türk çalışanlar telefonuna sahip çıkıyor; ama hatalı kullanıyor
Kurumsal alanda uç nokta koruma çözümlerinde lider şirket Kaspersky Lab için araştırma şirketi B2B International tarafından gerçekleştirilen “2013 Global Kurumsal BT Güvenlik Riskleri Araştırması”nın bulgularına göre, çalışan hataları, gizli kurumsal bilgilerin dışarıya sızmasına yol açan BT iç güvenlik kazalarının başlıca sebeplerinden birisini oluşturuyor.
 
Şirket çalışanlarının günlük görevlerini yerine getirmek için kullandıkları yazılımlardaki güvenlik açıkları, BT iç güvenlik kazalarının en önemli nedenlerinden biri. Şirketlerin %39’u bu problemi gündeme getiriyor. Bunun yanı sıra çalışan hataları nedeniyle ortaya çıkan farklı tip kazaların hacmi de oldukça yüksek… Şirketlerde ortaya çıkan BT iç güvenlik kazalarının beş farklı tipinden dördünün çalışanların hatalı aksiyonlarıyla yakından ilişkili olduğu tespit edilmiş durumda…
 
Araştırmada katılımcıların yaklaşık %32’si, çalışan hatası sonucu oluşan sızıntılardan bahsediyor. Şirketlerin %30’u ise, bir çalışanın hatası sonucu kaybolan veya çalınan mobil cihazlar nedeniyle ortaya çıkan kazaları belirtiyor. Ankete katılan şirketlerin %19’u, çalışanlar tarafından gerçekleştirilen kasıtlı sızıntılar olduğunu raporlarken, mobil cihazların hatalı kullanımı sonucu ortaya çıkan kazalar (mobil e-posta istemcileri veya mesajlaşma yoluyla) ise ankete katılan şirketlerin %18’inde tespit edilmiş durumda.
 
Aynı zamanda katılımcıların ortalama %7’si, şirket operasyonlarına ilişkin kritik derecede gizli bilgilerde yaşanan sızıntıların çalışanlardan kaynaklandığını açıklıyor. Kritik derecede hassas verilerde yaşanan sızıntılar, en çok çalışanlar mobil cihazlarını kaybettiğinde ya da çaldırdığında gerçekleşiyor. Katılımcıların %9’u bu tip kazaları daha önce yaşamış.
 
TÜRKİYE’DE DURUM NE?
Kaspersky Lab Türkiye Genel Müdürü Sertan Selçuk, Türkiye’de de çalışan hatalarından kaynaklı BT iç güvenlik kazalarının sıkça gündeme geldiğini açıklıyor. Aynı araştırma şirketinin Türkiye için yaptığı çalışma da bunu açıkça ortaya koyuyor. Buna göre çalışanların mobil cihazlarını çaldırmalarından kaynaklanan kazaların oranı, 2013’te %26’ya ulaşmış. Yine şirketlerin %12’si, kritik derecede gizli bilgilerde yaşanan sızıntıların çalışanlardan kaynaklandığını açıklamış. Türkiye’de mobil cihazların hatalı kullanımı sonucu ortaya çıkan kazaların oranı ise %19’la yine dünya ortalamasının üstünde…
 


Yorum Yazın