Facebook
Twitter
Başa Dön
  • Anasayfa >
  • TMME Ödülleri sahiplerini buldu

TMME Ödülleri sahiplerini buldu

6 Mayıs 2015 , Çarşamba 12:50
TMME Ödülleri sahiplerini buldu
Türkiye Kalite Derneği (KalDer) ve uluslararası araştırma kuruluşu KA Araştırma tarafından 81 ilde tüketiciler ile bilgisayar destekli telefon anketi (CATI) yapılarak ve özel ekonometrik analiz modeli ile belirlenen Türkiye Müşteri Memnuniyeti Endeksi’nde (TMME) 2014 yılında başarılı olmuş kurumlar 6 Mayıs 2015’te, İstanbul’da, The Marmara’da gerçekleştirilen ödül töreniyle onurlandırıldı. İş dünyasının önemli isimlerini bir araya getiren TMME Ödül Töreninde ölçüme başlanan 2005 yılından itibaren müşterileri nezdinde en yüksek puanı alarak birinciliği elinde bulunduran ve sektörlerinde müşteri memnuniyetini aralıksız olarak sürdürülebilir kılan Opet, Turkcell ve Türk Hava Yolları TMME Üstün Başarı Ödülü’ne layık görüldü. 
 
150’den fazla marka, 330 binin üzerinde müşteri
TMME Ödül Töreninde konuşan KalDer Yönetim Kurulu Başkanı A. Hamdi Doğan, 10 yılda Türkiye’nin 81 ilinde 27 sektörde, 150’den fazla markanın detaylı analizlerini ortaya koymak için 330 bin müşteri görüşmesi yapıldığını belirterek, “TMME ile ülkedeki ürün ve hizmetlere ait kalite ve müşteri memnuniyeti artıyor mu, azalıyor mu?”, “Endeksteki pozitif ya da negatif eğilimler ölçülen iş kollarında belirli sektörlere mi ait, sadece bazı sektörlerde mi görülüyor yoksa belirli kuruluşlara mı özgü?, “Bu değişimler uluslararası eğilimlerle paralel mi; ülkemize özgü farklılıklar var mı? gibi ülke ekonomisi hakkında birçok soruya yanıt verilmektedir” dedi. Ulusal müşteri memnuniyeti endekslerinin dünyada, Amerika dâhil 20’yi aşkın ülkede yürütüldüğüne dikkat çeken Hamdi Doğan, Müşteri memnuniyetinin, entelektüel sermayenin dolayısı ile pazar değerinin en önemli parametrelerden biri olduğunu ifade etti. Pazardaki markalar arası rekabetin en gerçekçi göstergesinin TMME olduğunu belirtti. Kaliteyi müşteri beklentilerini karşılamak ve hatta aşmak olarak tanımladı. 
 
2005 – 2014 TMME ve ACSI Ulusal Endeks Skorları
Türkiye Müşteri Memnuniyeti Endeksi Ulusal Skoru geçtiğimiz 10 sene içerisinde çeyrekler bazında ölçülmüş; bu ölçümleme ilgili çeyrek ve önceki 3 çeyrek verileri derlenerek yapılmıştır. 10 sene içerisinde 37 çeyrek skoru yayınlanmıştır. Her bir ulusal skorun puanı, 30.000 ve üzeri sayıda ürün ve hizmet kullanıcısının değerlendirmeleri temelinde oluşan veriler ile hesaplanmıştır.
 
Üç kategoride ödüller sahiplerini buldu
TMME Ödülleri, tüm ölçülen sektörler ve kurumların 2005-2014 yılları arasında yayınlanan TMME Ölçüm Sonuçlarına göre belirlendi. TMME Ölçümünün ana değişeni olan, ‘Müşteri Memnuniyeti Puanları’ ödüller için temel veri olarak kabul edildi.
Ulusal endeksin başladığı 2005 yılından bu yana sektörlerinde her yıl birincilik ipini göğüsleyen Opet, Turkcell ve Türk Hava Yolları TMME Üstün Başarı Ödülü’ne layık görüldü. 
Sektörlerinde müşterileri nezdinde en yüksek puanı alarak birinci olan ve 2014 yılından geriye dönük olarak bu liderliğini en az 3 yıl üst üste devamlı kılan kuruluşlar olan Samsung, Aygaz, Volkswagen, Algida, Pınar ve Dominos Pizza ise TMME Sürdürülen Başarı Ödülü sahibi oldu. 
2014 yılında sektörlerinde birinci olan firmalara da TMME 2014 Yılı Sektör Birincisi Ödülü verildi.
 

A) TMME 2014 Sektör Birincileri - Gümüş Heykel

 

TMME Sektör

Marka/Kuruluş

1

Televizyon

Samsung*

2

Konserve, Sos, Salça

Tat

3

Tüp Gaz

Aygaz

4

Binek Otomobil

Volkswagen

5

Beyaz Eşya

Siemens

6

Ambalajlı Su

Erikli

7

Cep Telefonları

Iphone

8

Ambalajlı Su

Pınar

9

Et ve Tavuk Ürünleri

Erpiliç

10

Küçük Ev Aletleri

Beko

11

Küçük Ev Aletleri

Bosch

12

Küçük Ev Aletleri

Arçelik

13

Sağlık Sigortası/Kasko

Anadolu Sigorta

14

Akaryakıt İstasyonları

Opet

15

Dondurma

Algida

16

Meyve Suları

Pınar

17

Havayolları

Türk Hava Yolları

18

GSM Hizmetleri

Vodafone Ön Ödemeli

19

GSM Hizmetleri

Turkcell

20

Bireysel Bankacılık

Vakıfbank

21

Hızlı Servis Restoranları

Domino’s Pizza

22

Bireysel Bankacılık

Akbank

23

Banka Kredi Kartları

Maximum Card

24

Sabit Telefon Hatları

Türk Telekom

*  Samsung (TV) TMME 2014 yılı içinde 87 puan ile en yüksek skoru elde eden kuruluştur.

 

B) 2014 yılından geriye dönük olarak bu liderliğini en az 3 yıl üst üste devamlı kılan kuruluşlar (TMME Sürdürülen Başarı Ödülü) - Altın Heykel

 

TMME Sektör

Marka/Kuruluş

1

Televizyon

Samsung

2

Tüp Gaz

Aygaz

3

Binek Otomobil

Volkswagen

4

Akaryakıt İstasyonları

Opet

5

Dondurma

Algida

6

Meyve Suları

Pınar

7

Hava Yolları

Türk Hava Yolları

8

GSM Hizmetleri- Faturalı Hat

Turkcell

9

Hızlı Servis Restoranları

Domino’s Pizza

 

 

C) Ölçüm yılından bugüne sürekli birinci olmuş kuruluşlar-en az 5 yıldır ölçüm yapılan sektörler için geçerlidir (TMME Üstün Başarı Ödülü) - Siyah Heykel

 

TMME Sektör

Marka/Kuruluş

1

Akaryakıt İstasyonları

Opet

2

Havayolları

Türk Hava Yolları

3

GSM Hizmetleri - Faturalı Hat

Turkcell

 Yorum Yazın