Dosya Yükleniyor. Lütfen Bekleyiniz...Facebook
Twitter
Başa Dön
  • Anasayfa >
  • Tasarım Alaturka sergisi açıldı

Tasarım Alaturka sergisi açıldı

17 Mayıs 2011 , Salı 13:47
Tasarım Alaturka sergisi açıldı

MediaCat Tasarım Dergisi’nin geçen sayısı Rafineri Kreatif Direktörü Ayşe Bali’nin liderliğinde ajans ekibi tarafından hazırlandı. Ek için hazırlanan nesneler 14 Mayıs’tan 30 Mayıs’a kadar Akaretler’de Paul Kasmin Gallery’de sergilenecek. Serginin kokteyli bu akşam gerçekleşecek.

Ayşe Bali “Tasarım Alaturka” hakkında editörden bölümünde açıklama yaparak şunları söyledi; “Bu ekin bıraktığı his, ‘bir grup burnu büyük reklamcı alaturka olan her şeyle dalgasını geçer’ gibi bir şey olmasını istemiyorum. Alaturka, aslında alafranga hayranlığı temelinden, biraz da aşağılanmayla üretilmiş bir kavram olduğundan böyle bir tehlike vardı. Bundan uzak durmaya çalıştık, alaturkayı sevecenlikle ele aldık, kendi geçmişimizden, bugünümüzden, sevdiklerimizden, sevmediklerimizden, güldüklerimizden, ağladıklarımızdan ilhamla çalıştık üzerinde. Alaturka gibi devasa bir konuyu, biraz burasından işleyip, hakkını tam verememekten ve derginin bütününde bir ritim tutturamamaktan da korkuyorduk. Sonunda alaturka malzemeden yola çıkan ürünler tasarlamak, hayata geçirmek ve derginin tüm içeriğini bunlarla oluşturmaya karar verdik. Sonrası pek şenlikli geçti; sayısız Tahtakale turu, nakışçılar, kalıpçılar, dantelciler, seramikçiler, fırıncılar, modelciler ve terlikçilerle ajansı bir fason üretim tesisine çevirdik. Yıllardır üzerinde konuştuğumuz Rafineri markalı ürünler yaratmak hayali de böylece gerçekleşmiş oldu. Önümüzdeki haftalarda bu işin sergisini açmak gibi bir niyetimiz var.”

Tasarım Alaturka ürünleri, fikir ve tasarımlarında Ayşe Bali, Orkun Demirelli, Can Güven, E. Özer Yalçınkaya, Pelin Kırca, İpek Eriş, Öznur Söylem, Serkan Söylem, Görkem Yeğin, Bora Başkan, Ebru Sile, Orkun Yüce, Elif Özüdoğru, Hande Demiray, Gökçe Karabay, Esra Erdoğan, Dilek Altınyuva, Saygun Erkaraman’ın yanı sıra, yakın zamanda hayatını kaybeden Rafineri Kreatif Direktörü Murat Çetintürk’ün katkıda bulunduğu son çalışma olma özelliğini de taşıyor.


Medya
GALERİ

Yorum Yazın