Facebook
Twitter
Başa Dön

Tarihte Eti

27 Kasım 2013 , Çarşamba 18:53
1961
Kurucumuz Sn. Firuz Kanatlı tarafından bisküvi üretilmek üzere ilk tesis "ETİ" markasıyla kurularak Ticaret ve Sanayi Odasına kayıt olundu. 
 
1962
20 Ocak'ta;  20 çalışan ve günde 3 ton kapasite ile ETİ bisküvi fabrikasının tavalı üretim tesisi üretime başladı.
"Petit Beurre", "Marie", "Kremalı", "Sable", "Bademli" 4-5 kg'lık kutularda piyasaya sunuldu.
 
1963
Kapasiteyi artırmak amacıyla Türk mühendisler tarafından ikinci bir tesis kuruldu.
 
1965
Türk mühendisler ile ortak çalışma ve otomasyona geçiş tamamlandı ve ilk otomatik tünel fırın devreye alındı.
 
1967
Türk mühendislerin projeleriyle inşa edilen ilk otomatik bisküvi üretim tesisi kuruldu ve 25 Kasım’da üretime başladı.
"ETİ Finger" üretilmeye başlandı ve piyasaya sunuldu.
 
1970
Türkiye'de yapılan ikinci otomatik üretim tesisi devreye alındı ve günde 3 vardiya üretime geçildi.
Sn. Firuz Kanatlı Eskişehir’de babasının adını taşıyan Hacı Ahmet Kanatlı Anadolu Lisesi'ni açarak binlerce gencimize eğitim fırsatı sağladı.
 
1976
ETİ Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş.'nin Bozüyük (Bilecik)'te "Etimek" tesisi kuruldu.
ETİ'nin bebek beslenmesine yönelik en önemli ürünlerinden olan ilk bebe bisküvisi "ETİ Cicibebe" üretilmeye başlandı.
 
1978
20 Şubat'da,  Bozüyük tesislerinde Türkiye'nin ilk ve tek hazır kızarmış ekmeği "Etimek" üretilmeye başlandı ve piyasaya sunuldu.
1967'den beri süregelen; ETİ’nin makine tasarım, imalat, montaj ve kapsamlı servis faaliyetlerini bir çatı altında toplamak  amacıyla Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi'nde ETİ Makine Sanayi ve Ticaret A.Ş. kuruldu.
Türkiye'nin ilk digestive/lifli bisküvisi olan "ETİ Burçak" üretilmeye başlandı ve piyasaya sunuldu.
 
1979
Marshmallow'lu ve granül kaplı bisküvi olan "ETİ Puf" üretimine başlandı ve piyasaya sunuldu.
 
1980
6 Şubat'da Tam Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş. kuruldu ve kek üretimine başlandı.
 
1982
Türkiye'de bir ilk olan "Üzümlü Dilim Kek", 1 Mart'da Tam Gıda San. ve Tic. A.Ş. fabrikamızda üretilmeye başlandı ve piyasaya sürüldü. Daha sonra "Dilim ve Baton Paykek" olarak Kakaolu, Mozaik, Meyveli, Kayısılı, Hindistan Cevizli ve Limonlu çeşitleriyle ürün yelpazesi genişletildi.
 
1983
Tam Gıda tesislerinde Türkiye'de ilk kez sanayi tipi "Meyveli ve Kakaolu Dilimli Kek" üretimi başladı ve piyasaya sunuldu.
 
1986
ETİ Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş. Bozüyük tesislerinde kek üretim hattı kurularak “Browni” üretimi başladı ve piyasaya sunuldu.
 
1990
ETİ Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş. Bozüyük tesislerinde "ETİ Topkek" Kakaolu ve Meyveli çeşitleriyle üretilmeye başlandı ve piyasaya sunuldu.
"ETİ Negro" ve "ETİ Form Bisküvi" üretimi başladı ve piyasaya sunuldu.
 
1995
ETİ, tanzim - teşhir elemanlarını eğiten ilk şirket oldu.
 
1996
Gelişen koşullara uyum sağlamak için, Eskişehir Organize Sanayi Bölgesinde yeni ve modern bir 'ETİ Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş.' tesisi kurularak, üretime başladı.
Aralık ayında ETİ Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş., bisküvi sektöründe ilk ISO-9002 Kalite Sistem Belgesi alan fabrika oldu.  
 
1997
Talep ve tercihlere göre; doğru ürünü, uygun zamanda, uygun yerde ve uygun fiyatla tüketiciye sunan ETİ Pazarlama ve  Sanayi A.Ş. 1 Ocak'da, İstanbul'a taşındı.
Satış ve dağıtımda Toptancı Bayilik Sisteminden Distribütörlük Sistemine geçildi.
Tam Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş., Haziran ayında ISO-9002 Kalite Sistem Belgesi aldı.
ETİ'de otomasyona ilk geçiş Eylül ayında yapıldı.
 
1999
"ETİ Popkek" üretilmeye başlandı ve piyasaya sunuldu.
 
2001
İlk paketlenmiş turta "ETİ Turti" üretilmeye başlandı ve piyasaya sunuldu.
 
2002
"ETİ Tutku"nun lansmanı gerçekleştirildi ve kısa sürede başarı sağlandı.
 
2003
Sn. Firuz Kanatlı'nın "Bir Uygarlık Savaşı Projesi" olarak nitelendirdiği TPM (Toplam Verimlilik Yönetimi), ETİ’de fabrika yönetim yaklaşımı olarak benimsendi.
21 - 22 Nisan'da yapılan "Kick - Off"larla ( Başlama vuruşu ) tüm ETİ Üretim Şirketlerinde TPM uygulamalarına başlandı
Mayıs ayında, sosyal sorumluluk çerçevesinde, Çölyak ve Fenilketonüri hastaları için geliştirilen ilk glutensiz bisküvi "ETİ Pronot" piyasaya sunuldu. www.colyak.com.tr
ETİ Gıda Bar - Çikolata fabrikası kuruldu ve 2003 yılının son çeyreğinde tüketiciden gelen yoğun talep doğrultusunda faaliyet alanını kendi uzmanlık alanına paralel olarak genişleterek çikolata sektörüne de girildi.
İlk barlardan Soho ve Wanted Ekim ayında üretilmeye başlandı ve piyasaya sunuldu.
Yeni Kek fabrikasının temelleri atıldı.
Pasta tadı ve görüntüsünde kağıtta pişmiş ilk ıslak kek "ETİ Browni Gold"un lansmanı gerçekleştirildi.
 
2004
Tüketiciler Birliği'nin ‘2004 Tüketiciye Saygı Ödülleri’nde ETİ, Çölyak ve Fenilketonüri hastalarına uygun olarak geliştirdiği
 "ETİ Pronot" ürünü ile "Yılın Firması" seçildi.
İlk çikolatalardan Çikolata Keyfi Sütlü, Antep Fıstıklı, Fındıklı ve Bitter Eylül ayında üretilmeye başlandı ve piyasaya sunuldu.
 
2005
Kek taleplerini karşılayabilmek için Yeni Kek Fabrikası devreye alındı ve üretime başlandı.
ETİ Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş. Şubat ayında HACCP Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi Belgesi aldı.
 2005 yılı ikinci çeyreğinde piyasaya sunulan Browni Gold 250 gr. paketleri üzerinde, görme engelli tüketicilerin de ürünü tanıyabilmeleri için ‘Braille’ alfabesi kullanıldı ve bu tasarım pek çok ödül aldı.
ETİ Bisküvi Fabrikası, Japon Fabrika Bakım Enstitüsü tarafından verilen “TPM Mükemmellik Ödülü”nü, üç yıl süren yoğun çalışmaların ardından denetimlerden başarıyla geçerek almaya hak kazandı.
Tam Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş. Temmuz ayında HACCP Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi Belgesi aldı.
Sloganımız 200'ü aşkın ürün çeşidiyle, "ETİ Lezzet Uygarlığı"
Temmuz ayında ‘Rumeli ve Anadolu Hisar Müzeleri’ ETİ’nin desteğiyle aydınlanmaya başladı.
 
2006
ETİ’nin kurumsallaşma çalışmalarına Kanatlı ailesi tarafından büyük hız verildi. Eylül ayında Yönetim ve İcra Kurullarının görev ve sorumlulukları birbirinden ayrıldı. ETİ’yi sektörün en önemli oyuncularından biri konumuna getiren Kanatlı ailesi icradan çekilerek Yönetim Kurulu’ndaki yerini aldı.
Tadında lansmanı Aralık ayında gerçekleştirildi. Tadında, peynirli çeşidinin yanı sıra Türk halkının vazgeçilmez lezzetleri “simit kaşar” ve “çatal” lezzetleri ile kısa sürede en sevilen krakerler arasında yerini aldı.
 
2007
“İkidebir” lansmanı Ocak ayında gerçekleştirildi.
TPM Ödülleri final denetimlerini başarıyla geçen fabrikalarımız, Japon Fabrika Bakım Enstitüsü tarafından ödüllendirildiler. Bisküvi Fabrikamız “TPM Mükemmellikte Devamlılık Ödülü”, Tam Gıda ve Bozüyük Fabrikalarımız ise “TPM Mükemmellik Ödülü” kazandı. ETİ’nin üretimdeki mükemmellik anlayışı bir kez daha kanıtlandı.
“Aşkolsun” Mart ayında pazara sunuldu; yiyen aşık oldu…
ETİ Form Mısır Pirinç Patlağı Haziran ayında pazara çıktı. Patlamış mısır lezzetinin kalorisi 137’ye indi, keyfi katlandı.
Sosyal Sorumluluk çalışmaları kapsamında Temmuz ayında “ETİ Çocuk Vapuru” hayata geçirildi. Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu bünyesindeki 300 çocuğumuz 3 hafta boyunca İstanbul Boğazı’nda tarih, resim ve perküsyon çalışmaları yaptığı unutulmaz bir yolculuğa çıktı.
Türkiye’de kekin öncüsü ETİ yepyeni bir ürünü daha kekseverlerle buluşturdu. Eylül ayında pazara sunulan “ETİ Topkek Bi’dolu” yoğun çikolata veya karamel sosu ile sektöre yepyeni bir lezzet daha kattı.
ETİ Popkek Vişneli Kakaolu enfes keki ve vişne parçacıkları içeren yoğun kıvamlı vişne kremasıyla Aralık ayında pazara çıktı. Ama ETİ Popkek Vişneli hızlı çıktı; kakao ile flörtte, vişneyle yemekte yakalandı.
 
2008
Ocak 2008'de 'ETİ Piştii' icat oldu, lezzet eşini buldu.
ETİ Tutku Müşteri Hizmetleri’ne gelen yoğun taleplere daha fazla direnemeyen uzmanlarımız Şubat ayında gözlerini kararttı ve ETİ Tutku Bitter’i yarattı.
ETİ Çikolata Fabrikası Japon Fabrika Bakım Enstitüsü tarafından verilen “TPM Mükemmellik  Ödülü”nü kazanan dördüncü ETİ Fabrikası oldu. Bu ödülle birlikte ETİ’nin TPM Ödül sayısı beşe yükseldi.
Mart ayında ETİ Çay Keyfi’nin ev yapımı tadında kıtır kıtır kurabiyelerinden sonra lezzetinden çatlamış kekleri de pazara sunuldu: “ETİ Çay Keyfi Muffin” keyfin yeni adresi oldu.
Hamurunda starlık olanların keki ETİ Popkek’in Mart ayında karamellisi de çıktı, enfes sosu ile hem damaklar hem de gözler doydu.
Beklenmedik misafirlere her daim hazır kek, ETİ Paykek Nisan ayında hem lezzet hem de ambalajları ile baştan aşağı yeniledi. ETİ Paykek Ailesine evlerde oldukça sık pişirilen ve en sevilen kek çeşitlerinden olan “Havuçlu – Cevizli – Tarçınlı” çeşidi de eklendi.
İlk ETİFEST  Mayıs ayında birbirinden eğlenceli ve heyecanlı aktivitelerle; üniversitelerde gençlerin yoğun katılımıyla gerçekleşti.
Mayıs ayında, enfes çikolata kaplaması arasındaki marsmallowu ve üzerine serpilmiş hindistan cevizi granülleri ile sandviç bisküvi severlerin elinden hiç düşmeyecekleri ETİ Benim’O pazara sunuldu.
Tıpkı Anadolu medeniyetleri gibi, yarım asra yakın geçmişiyle bir Lezzet Uygarlığı yaratan ETİ, Mayıs ayında ‘ÇEKÜL Vakfı’ işbirliği ile uzun soluklu bir sosyal sorumluluk projesi başlattı. Ülkemizin kültürel mirasının korunması, yeni nesillerin unutulmaya yüz tutan değerlerimizi geliştirmesini hedefleyen “ETİ- ÇEKÜL Kültür Elçileri” projesi ile 2008 – 2012 yılları arasında,  Türkiye  genelinde 77 ilde 4 bin “Kültür Elçisi” yetiştirilecek.
Havanıza hava katan havalı kraker ETİ Crax Bubble Haziran ayında çıktı.
Kremalı bisküvi kategorisinin sevilen lezzeti ETİ Kaymaklım Haziran ayında yenilendi. Yoğurdun hafif lezzeti Türkiye’de ilk kez iki bisküvi arasına girdi.
İçeriğindeki zengin lifler ve kuru kayısılar ile sindirim sistemini çalıştırmaya; antioksidan özellikli kuru erik ve ahududu küpleri ile de bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı ETİ Form Karışık Meyveli Kepekli Bisküvi Haziran ayında pazara sunuldu.
“Bu dünyada doğal kalmış bir şeyler hala var…” mottosuyla hareket eden ETİ Burçak Haziran ayında önemli bir projeye imza attı. WWF-Türkiye (Doğal Hayatı Koruma Vakfı) işbirliği ile ülkemizin tahıl ambarı olan ve küresel iklim değişikliği dolayısıyla kuraklıktan en çok etkilenecek bölgesi Konya Havzası’nın su kaynaklarının korunması amacıyla bir “Modern Sulama Projesi” başlatan ETİ Burçak, Konya Havzası’nda kuraklığa dur dedi.
Bol fındık ve karameli, sütlü çikolata kaplı nuga bar içine sığdıran, gençlerin yeni enerji kaynağı “ETİ Maximus” Haziran ayında raflara çıktı.
ETİ ÇEKÜL Kültür Elçileri projesi kapsamında 2008 yılında eğitim alan 11 Anadolu kentinden 300 Kültür Elçisi, Türkiye genelindeki diğer illerin zengin kültürel değerlerini öğrenmek ve ülkemizin bütününe daha geniş bir açıdan bakabilmek için 30 Haziran - 4 Temmuz tarihleri arasında “ETİ ÇEKÜL Kültür Elçileri İstanbul Buluşmaları” kapsamında bir araya geldi.
İlki Temmuz 2007’de Boğaz’a açılan, ikincisini ise 14 – 31 Temmuz 2008 tarihleri arasında gerçekleştirilen ETİ Çocuk Vapuru’nda, İstanbul, Malatya, Akşehir ve Kırşehir Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu bünyesindeki 7-12 yaş grubundaki 300 çocuk, resim, müzik ve drama çalışmaları gerçekleştirdi.
Küçük büyük herkesin sevdiği tek kek ETİ Topkek’in içindeki enfes çikolata ve karamel sosları ile sevilen çeşitleri Topkek Bi’Dolu’nun “Mini”leri pazara sunuldu; 9 adet “ETİ Topkek Bi’Dolu Mini”nin bir arada olduğu paketler lezzet doldu.   
Karamelli, pirinç patlaklı çikolata kaplı ETİ Wanted markamızın ambalajları Eylül ayında  yenilendi. Aynı dönemde, Hindistan cevizli, pirinç patlaklı çikolata kaplı ürünümüz “Wanted Bumba"nın da lansmanıyla Wanted ailemiz genişledi.
Türkiye’nin en tutkulu çikolatası “ETİ Tutku Çikolata” Eylül ayında pazara sunuldu.
Çikolata Keyfini günün her anında ve her yerde yaşamak isteyenler için yepyeni pratik formda hazırlanan "Çikolata Keyfi Sticks" Aralık ayında pazara sunuldu.
 
2009
Ocak ayında ETİ Lifalif’in hem ambalajı yenilendi hem de yeni çeşidi Portakallı Çikolatalı Müsli piyasaya sunuldu.
Çocukların sevdiği her şey ETİ Puf Pasti’de var! Bol  marshmallow, yumuşacık kek, nefis meyve jölesi ve dışında çok lezzetli çikolata kaplaması ile Türkiye’de bir ilk olan ETİ Puf Pasti Mart ayında pazara sunuldu.
ETİ Form tutkunlarının vazgeçemeyeceği yepyeni, çok lezzetli ETİ Form Tahıllı, ETİ Form ailesine Mart ayında katıldı.
ETİ Burçak Türkiye’nin doğal hayatının korunmasına ara vermeden devam ediyor. Geçen yıl “Konya Havzası Modern Sulama Projesi” ile başarılı sonuçlar elde eden ETİ Burçak, bu yıl da 2015, 2030 ve 2050 yıllarında Türkiye genelinde iklim senaryoları geliştirilmesi ve Konya Kapalı Havzası ile Doğu Akdeniz Havzası için iklim değişikliğinin ürün desenine etkilerinin değerlendirilmesi için “Türkiye’nin Yarınları Projesi”ni başlattı.
Üniversitelerde bahar şenlikleri ETİ FEST ile renklendi. Bu yıl ikincisi düzenlenen ETİ FEST, 4–22 Mayıs tarihleri arasında 10 ildeki üniversitede 300 bine yakın öğrenciyle buluştu
İçi nefis fındık kreması ile dolu özel hazırlanmış hamurdan yapılan kakao fındık kremalı ETİ Turti’nin eşsiz lezzeti yenilenmiş paketi ile Petito ailesi altında Mayıs ayında piyasaya sunuldu.
Petito ailesinin yepyeni üyesi, kakao kaplamalı, kırmızı meyve jöleli Petito Marmi Haziran ayında pazara sunuldu.
“ETİ ÇEKÜL Kültür Elçileri”   projesi kapsamında  2009  yılında   eğitim  alan 14 kentten 300 çocuğumuz, 29 Haziran – 3 Temmuz tarihleri arasında İstanbul Buluşmaları’nda bir araya geldi.
Türkiye’de ilk defa bol tahıl ve mısır gevreğini bisküvide birleşti. ETİ Burçak ailesinin yeni üyesi ETİ Burçak 6 Tahıllı ve Mısır Gevrekli bisküvi sağlıklı beslenme için çok faydalı yulaf ezmesi, mısır, arpa, çavdar, pirinç, tam buğday unu ve mısır gevreği içeriyor.
Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlık Divanı tarafından yaptıkları örnek hizmetlerle Türkiye’nin gelişimine katkıda bulunan kişi ve kuruluşlara verilen “TBMM Üstün Hizmet Ödülü”ne Onursal Başkanımız ve Kurucumuz Sayın Firuz Kanatlı layık görüldü.
Ağustos ayında ETİ Hoşbeş ile yeni nesil gofret keyfi başladı. İncecik gofret yaprakları ve enfes kreması ile ağızda eriyen ETİ Hoşbeş, fındık, çilek ve vanilya aromalı üç farklı çeşidi ile raflarda yerini aldı.
Bu yıl üçüncüsü gerçekleştirilen ETİ Çocuk Vapuru Projesi kapsamında, Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu’ndan 200’e yakın çocuk 11-14 Ağustos ve 17-20 Ağustos 2009 tarihleri arasında bir yandan İstanbul Boğazı’nın eşsiz güzelliğini keşfederken, bir yandan da eğitici, öğretici ve eğlenceli atölye çalışmalarına katılarak kendini geliştirme imkanı buldu.
Kek Dünyasının Starı ETİ Popkek Minilendi! Hop hop yemelik arka arkaya atıştırmalık minik ETİ Popkek’ler, muz kremalı ve kakao kaplamalı çeşitleriyle Eylül ayında raflardaki yerini aldı.
Türkiye çapında 1 milyondan fazla çocuğa ulaşan ETİ Çocuk Tiyatrosu, 9. yılında perdelerini Pinokyo oyunuyla açtı.
Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Senatosu’nun aldığı karar doğrultusunda Onursal Başkanımız ve Kurucumuz Firuz Kanatlı’ya Onursal Doktor unvanı verildi.
ETİ, Kasım ayında cin severlerle kek severleri tek bir üründe, ETİ Cin Kek’te buluşturdu. Kek gibi yumuşak, cin gibi portakallı “ETİ Cin Kek” kek dünyasının yeni gülen yüzü oldu.
Bol çikolata ve fındık ile kaplanmış lokmalık gofret ETİ Gofredo, Aralık ayında pazara sunuldu.
 
2010
ETİ Fest üçüncü yılında da tüm dinamizmi ile üniversitelerde eğlence fırtınası estirdi. 03-24 Mayıs tarihleri arasında 10 ilde 10 farklı üniversiteyi dolaşan ETİ Fest,  650 bine yakın üniversiteliyi gündüz  ve gece etkinlikleriyle  coşturdu.
Gevrek bisküvi ile kakao kaplamasının arasına hapsedilmiş yumuşak kakao kremasına sahip ETİ Tamdabu Şubat ayında piyasaya sunuldu.
Kendini mutlu etmek isteyenlerin vazgeçilmezi “ETİ Browni” ailesine Şubat ayında yepyeni bir lezzet eklendi. Yumuşacık ıslak keki, yoğun çikolatası ve üstündeki çikolata kaplamasıyla ile Yeni ETİ Browni Intense tarifi imkansız bir şey!
ETİ, 2009 yılında Türkiye’nin en fazla uluslararası marka başvurusu yapan şirketi olarak Altın Ödül’e layık görüldü. Ayrıca Türkiye’de yapılan marka başvuru sayısı açısından, gıda sektöründe birinci, tüm sektörlerde ikinci şirket olarak Patent Ligi Ödülü’nün de sahibi oldu.
Toplam Verimlilik Yönetimi (TPM) kapsamında, final denetimleri başarıyla tamamlanan ETİ Bisküvi Fabrikası “TPM Özel Ödül”üne, ETİ Kek Fabrikası ise “TPM Mükemmellik Ödülü”ne layık görüldü. Alınan bu son ödüller ile birlikte, ETİ’nin tüm üretim tesisleri TPM Ödülleri’ne hak kazanmış oldu.
Sütlü Çikolata Kaplı Kakaolu ve Fındıklı Bar ETİ Mola Mart ayında pazara sunuldu
ETİ, misafir ortamlarının alışılagelmiş tatlı ikramlarından farklı olarak “pastane tadında hazır tuzlu kurabiye” lezzeti ETİ Elbette’yi Mayıs ayında pazara sundu. ETİ Elbette’nin susamlı & çörekotlu & mahlepli ve dereotlu & peynirli olmak üzere iki farklı çeşidi bulunuyor. ETİ Elbette, elbette ETİ’den!
ETİ Çikolata Keyfi’nden yeni uzun çikolata Temmuz ayında pazara sunuldu. Çikolata keyfi hiç bu kadar uzun olmamıştı.
Sütlü çikolata sevenlerin yeni tutkusu “ETİ Tutku Çikolata” Aralık ayında pazara sunuldu. Bilindik tüm çikolatalardan farklı mozaik desenli kalıbı ve usturuplu kırılmasıyla yepyeni bir çikolata deneyimi sizleri bekliyor.
ETİ, bitter dünyasına yepyeni ürünü ETİ Karam ile Aralık ayında lezzet kattı. ETİ Karam, bitter severlerin yeme alışkanlıklarına göre tasarlanmış ilk bitter çikolata olma özelliğine sahip.
 
2011
ETİ Paykek, Şubat ayında yenilenen lezzeti, yepyeni dilimli kalıbı ve ambalajı ile ikramlık kek pazarında, rakiplerinden ayrışarak rekabete yepyeni bir boyut kattı.
Yoğun kakaosu ile klasikleşen ETİ Negro’nun Çikolata Kaplamalı çeşidi Şubat ayında pazara sunuldu. Yoğun kakao, yoğun haz, yoğun çikolata: ETİ Negro Çikolata Kaplamalı.
50. kuruluş yılı kapsamında hayata küçük mutluluklar katmak amacıyla sürpriz etkinlikler planlayan ETİ, ilk sürprizini 15 Mart’ta Mersin’de gerçekleştirdi ve 30 yıldır kar yağmayan Mersin şehir merkezine tonlarca gerçek kar yağdırarak Mersinlileri mutlu etti.
ETİ, çölyak hastalığı konusunda toplumu bilgilendirmek, farkındalığı artırmak ve çölyak hastalarının yaşam kalitesini artırmaya destek olmak amacıyla, sosyal sorumluluk bilinciyle geliştirdiği Pronot ürün gamını genişletti. ETİ Pronot’un sade kurabiyesine ek olarak ETİ Pronot Glutensiz Kakaolu Kurabiye, ETİ Pronot Glutensiz Zeytinli Kekikli Kurabiye, ETİ Pronot Glutensiz Kakaolu Mini Kek ve ETİ Pronot Glutensiz Bebek Bisküvisi Nisan ayında satışa sunuldu.
Üniversiteli gençlerin bahar şenliklerine renk katan ETİ Fest, 09-18 Mayıs tarihleri arasında 5 ilde 5 üniversitede binlerce öğrenciyi gündüz ve gece etkinlikleriyle coşturdu.
ETİ’nin 50. kuruluş yılı kutlamaları kapsamında ikinci sürpriz etkinliği, Türk Pop müziğinin duayenlerinden Mazhar Alanson ile oldu. Usta sanatçı, bir sokak şarkıcısı kılığına girerek Beyoğlu Tünel Meydanı’nda sürpriz bir şekilde sevenlerinin karşısına çıktı ve bir sokak konseri verdi. İstanbullular Alanson’un şarkılarına eşlik ederken büyük bir coşku yaşadılar.
Türkiye’de özel sektör desteği ile hayata geçirilen ilk müze olma özelliği taşıyan  “Eskişehir ETİ Arkeoloji Müzesi”, 28 Mayıs’ta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve ETİ Onursal Başkanı Firuz Kanatlı’nın katıldığı bir tören ile açıldı. Yaklaşık 10 yıldır ziyarete kapalı olan müze, ETİ’nin 9 milyon TL’lik yatırımı ile yeniden hayat buldu.
Toplam Verimlilik Yönetimi (TPM) uygulaması kapsamında, ETİ’nin daha önce TPM Mükemmellik Ödülleri’ni alan Bozüyük, Tam Gıda, Bisküvi ve Çikolata üretim tesisleri, TPM’in 2. aşamasını da geçerek "Mükemmellikte Devamlılık" ödüllerine layık görüldü.
ETİ Tutku Çikolata parçalanmadan düzgün kırılabilme özelliğine ve mozaik desene getirdiği farklı bakış açısıyla, ETİ Karam ise damağa rahatça oturmasını sağlayan özel bombeli yapısıyla Fransa’nın en önemli tasarım ödülü olan "Label of the Observeur Du Design 2012" (Tasarımda Kalite 2012) ödülüne layık görüldü.
Popkek ailesinin yepyeni üyesi Popkek Goa, içindeki bol kreması, ağızda dağılan enfes keki ve tüm çevresini saran zengin kaplaması ile Eylül ayında satışa sunuldu.
ETİ’nin 50. kuruluş yılı kutlamaları kapsamında düzenlediği sürpriz etkinliklerin sonuncusunu Rize Çamlıkköy’de gerçekleştirdi. Daha önce hiç sinema filmi izlememiş ve 3D film deneyimi yaşamamış olan 7’den 70’e köy sakinleri, özel olarak kurulan açık hava sinemasında büyük bir coşkuyla karşıladıkları sürprizimiz ile oldukça eğlenceli saatler yaşadı.
Bol çikolatalı, çıtır çıtır gofretli Petito Ayıcık Gofretli Çikolata  Ekim ayında satışa sunuldu.
Hayata geçirdiği projelerde sürdürülebilirliğe önem veren ETİ’nin, 11 yıldan bu yana Türkiye’nin ve KKTC’nin dört bir yanında çocuklar ile ücretsiz olarak buluşturduğu ETİ Çocuk Tiyatrosu, 2011-2012 sezonunda yeni oyunu "Çizmeli Kedi" ile perdelerini açtı.
Bebek bisküvi pazarının öncü markası ETİ Cicibebe’nin diş çıkarmaya başlayan bebeklerin ve annelerin hayatını kolaylaştıran yeni ürünü ETİ Cicibebe Diş Kaşıma Bisküvisi Ekim ayında pazara sunuldu.
ETİ, 50. kuruluş yılı kutlamaları kapsamında yıl boyunca gerçekleştirdiği “sürpriz mutluluk etkinlikleri” projeleriyle "Doğrudan Pazarlama Ödülleri"nde "Gerilla Aktiviteleri ve Özel Projeler" kategorilerinde birincilik alırken yarışmanın en büyük ödülü olan "En Yaratıcı Doğrudan Pazarlama Uygulaması Özel Ödülü"nün de sahibi oldu.
ETİ Burçak ve Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF TÜRKİYE) işbirliği, 2011 yılında da "İklime Uyum Seferberliği Projesi" kapsamında, çiftçilerin iklim değişikliğine uyum konusunda farkındalığını geliştirecek pilot uygulamalarla devam etti. Proje ile iklime uyumlu tarımsal üretimin yaygınlaştırılması ve modern sulamaya geçişin hızlandırılması amaçlandı.
Dağınık görüntüsü, iri iri fıstık taneleri, bol çikolata ve karamel nuganın birleşimiyle eşsiz lezzet sunan ETİ Canga Kasım ayında satışa sunuldu.
Bisküvinin doyuruculuğu ile çikolatanın keyfini birlikte sunan ETİ Kombo; yenilikçi formu, farklı yeme şekli, paketinin özgünlüğü ve lezzeti ile tüketicilerin beğenisine Kasım ayında sunuldu.
ETİ ÇEKÜL Kültür Elçileri Projesi dördüncü yılında da unutulmaya yüz tutan değerlere sahip çıkmaya devam etti. İstanbul Buluşmaları’nın bu yılki teması “sokak oyunları”ydı. Sokak oyunlarının önemine dikkat çekmek üzere proje destekçisi Okan Bayülgen Kültür Elçilerimizle bir araya gelerek birbirinden ilginç sokak oyunlarını fotoğrafladı ve sergi haline getirdi. “Kaybolan Sokak Oyunları Fotoğraf Sergisi” Türkiye’nin dört bir yanındaki alışveriş merkezlerinde sergilenerek sokak oyunlarını geniş kitlelerle buluşturma fırsatı yarattı.
Portakal jöleli, kakao granüllü benzersiz bisküvisi ile yıllardır tüketicisine farklı lezzetler sunan ETİ Cin, yepyeni formatı ve yeme şekli ile sevenlerini Kasım ayında “ETİ Cin’in Mini Dünyası” ile tanıştırdı.
 
2012
Fransa’nın en önemli tasarım ödülü “Label of the Observeur Du Design 2012” (Tasarımda Kalite 2012) ödülüne layık görülen ETİ Karam ve ETİ Tutku Çikolata tasarımlarımız, 9 Kasım 2011-12 Mart 2012 tarihleri arasında Paris’teki "Cité des Sciences et de l’Industrie"de sergilendi. Sergiyi, 120 bini profesyonellerden oluşan yaklaşık 200 bin kişi ziyaret etti.
ETİ Şirketler Grubu İnsan Kaynakları Müdürlüğü, insan kaynakları alanındaki başarılı çalışmaları öne çıkarmak ve kamuoyuyla paylaşmak amacıyla Kariyer.net tarafından verilen "İnsana Saygı Ödülü" ve "2011 Yılı En Çok Başvuru Alan Firma Ödülü"nün sahibi oldu.
ETİ Capital Dergisi’nin 12 yıldan bu yana düzenlediği "Türkiye’nin En Beğenilen Şirketleri 2011" araştırmasında geçen yıl elde ettiği "Sektörünün En Beğenilen Şirketi" olma başarısını bu yıl da sürdürdü. Böylelikle ETİ 2011 araştırmasında ilk defa verilen "Bisküvi ve Çikolata" sektöründe birinciliğe layık görülerek "En Beğenilen Şirket" olma unvanını iki yıl üst üste kazanmış oldu.
Üniversiteler bu yıl da "ETİ Fest" ile renklendi. Gençlere eğlence dolu saatler yaşatan ve 7 Mayıs’ta Adana Çukurova Üniversitesi’nde başlayan festival rüzgarı; Ankara, Malatya, Trabzon, Antalya ve Eskişehir’in ardından 23 Mayıs’ta Kocaeli Üniversitesi’nde son buldu. Üniversite öğrencileri, gündüz kampüste kurulan 900 metrekarelik dev eğlence platformunda, geceyse Duman ve Ozan Doğulu’nun muhteşem konserleriyle tüm yılın stresini attılar.
OYAK Grubu, ETİ Grubu şirketleri arasında yer alan ETİ Pazarlama ve Sanayi A.Ş ile Tam Gıda San. ve Tic. A.Ş'deki azınlık hisselerini taraflar arasında varılan anlaşma sonucunda, anılan şirketlerde kontrol hisselerine sahip olan ETİ Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş.’ye devretti. Söz konusu devir işlemi, 01 Haziran tarihinde gerçekleşti. 
ETİ ve ÇEKÜL Vakfı’nın ülkemizin kültürel değerlerini korumak ve gelecek nesillere aktarmak amacıyla 2008 yılında hayata geçirdiği "ETİ ÇEKÜL Kültür Elçileri" sosyal sorumluluk projesi, beşinci ve son yılını tamamladı. Türkiye’nin 77 kentinde ilköğretim 6. sınıf öğrencisi olan 18 bine yakın Kültür Elçisi yetiştirildi. Her eğitim yılı sonunda, belirlenen bir temayla Türkiye’nin dört bir yanından hareketle İstanbul’da buluşan Kültür Elçileri, bu yıl 19 Haziran’da Gaziantep’te "Yerel Lezzetler" teması kapsamında bir araya geldi.
ETİ Türkiye Halkla İlişkiler Derneği (TÜHİD) tarafından bu yıl 11’incisi gerçekleştirilen Altın Pusula Halkla İlişkiler Ödülleri’nde "50. Yıl Sürpriz Mutluluk Etkinliklerimiz" ile "Etkinlik Yönetimi" dalında ödüle layık görüldü.
Temmuz ayında ETİ Çikolata ailesine çikolata tutkunlarını mutlu edecek yepyeni bir lezzet daha eklendi. Sütlü çikolata ve gofret lezzetinin muhteşem uyumu tek üründe birleşti: ETİ Çikolata Gofretli Serisi! ETİ Kakao Kremalı Gofretli Sütlü Çikolata ve ETİ Muz Kremalı Gofretli Sütlü Çikolata temmuz ayında çikolata sevenlerin beğenisine Temmuz ayında sunuldu.
Çatırdayan çikolatası, yumuşacık keki ve kremasıyla tüketicilere ağızda eriyen nefis bir lezzet sunan ETİ Browni Intense Serin Lezzet Temmuz ayında soğuk raflarda satışa sunuldu.
ETİ Cin Mini’den sonra ETİ’nin mini atıştırmalıklar ailesinin yeni üyeleri ETİ Burçak Sütlü Kremalı Mini ve ETİ Negro Mini Temmuz ayında satışa sunuldu.
ETİ, Eskişehir’in yetiştirdiği ve 2012 Londra Olimpiyatları’nda 1500 metrede 4.10.40’lık derecesiyle Türkiye’nin atletizmdeki gururu olan Gamze Bulut’u üstün başarısından dolayı ödüllendirdi. ETİ Şirketleri İcra Kurulu Başkanı Hakan Polatoğlu, Gamze Bulut’a ödülünü 16 Ağustos tarihinde Eskişehir Gençlik Spor İl Müdürlüğü’nde takdim etti.
ETİ, daha önce de çeşitli ödüllere layık görülen "50. Yıl Sürpriz Mutluluk Etkinlikleri" kampanyası ile Türkiye reklam endüstrisinin prestijli organizasyonlarından MediaCat Felis Ödülleri 2012’de, "Kurumsal İmaj, Strateji, İletişim" kategorisi ödülünün sahibi oldu.
Konya Havzası’nın sürdürülebilir geleceği için 2008 yılında bir araya gelerek Konya Havzası Modern Sulama Projesi’ni başlatan ve işbirliklerini elde ettikleri başarılı sonuçlarla beş yıl boyunca daha da genişleten ETİ Burçak ve WWF-Türkiye, 2012 yılında da iklime uyumlu tarımın ve modern sulama yöntemlerinin yaygınlaştırılması amacıyla pilot projelerde çalışmalara ve eğitimlere devam etti.
ETİ’nin “mini” atıştırmalıklar ailesinin yeni üyesi ETİ Kombo Mini eylül ayında raflardaki yerini aldı. Bisküvinin doyuruculuğu ve çikolatanın keyfini birlikte sunan ETİ Kombo, bu deneyimi şimdi de "mini" formatıyla sevenlerinin beğenisine sunuyor.
ETİ Browni, Eylül ayında yeniliklerine bir yenisini daha ekledi. Soğuk tüketilen ETİ Browni Mousse; serin köpüksü mousse kreması, yumuşacık ıslak keki ve çatırdayan çikolata kaplamasıyla iştah kabartıcı ve bambaşka bir lezzet deneyimi sunuyor. Buzdolaplarında saklanacak bu eşsiz tat, farklı lezzetler arayanlara keyifli anlar yaşatmaya devam edecek.
ETİ Petito Ayıcık, Eylül ayında günümüzde hayat tarzları nedeniyle spor ve egzersize yeterince zaman ayırmayan ve hareketsiz kalan çocukları aktif yaşamla buluşturan eğlence dolu bir dans hareketi başlattı. Çikolatada miniklerin lezzet markası ETİ Petito Ayıcık, çocukları aktif yaşama teşvik eden “ETİ Petito Dansı”nı hazırladı.
Çocukların sosyal ve kültürel gelişimine katkı sağlayan ETİ Çocuk Tiyatrosu ücretsiz oyunları ile Türkiye’yi sekiz kez, KKTC’yi altı kez dolaştıktan sonra şimdi de yurtdışındaki Türk çocukları ile buluşuyor. Bu çalışmanın ilk durağı olarak ETİ Çocuk Tiyatrosu 15 Kasım’da Makedonya’nın başkenti Üsküp’te yaşayan Türk çocuklarına Çizmeli Kedi oyunu ile hem eğitici hem de eğlence dolu anlar yaşattı.
Üniversitelerde “Gündüz Gece Eğlece”nin adı ETİ Fest, bu yıl beşincisi gerçekleştirilen Doğrudan Pazarlama Ödülleri’nde “Etkinlik Pazarlamaları Roadshow” kategorisinde ikinciliğe, “Yarışma ve Festivaller” kategorisinde ise üçüncülüğe layık görüldü.
Kraker dünyasının güçlü markası Eti Crax, Kasım ayında tuzlu atıştırmalıklar dünyasına yepyeni bir ürün sundu. “Kendisi ince, lezzeti çıtır” sloganıyla satışa sunulan kraker dünyasının en ince ürünü Eti Crax Çok İnce Kraker’in Sade ve Biberli-Kekikli olarak iki çeşidi bulunuyor.
Bitter çikolata sevenler Aralık ayında yepyeni bir Karam hazzıyla tanıştı. ETİ Karam Gurme içinden taşan yoğun bitter kreması, ağızda eriyen kat kat gofret yaprakları ve üzerindeki yoğun bitter çikolata kaplaması ile bitter çikolata sevenlere yepyeni ve enfes bir bitter çikolata hazzı yaşatıyor.
 
2013
ETİ Şirketleri olarak faaliyet gösteren ETİ Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş., Tam Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş. ve ETİ Pazarlama ve Sanayi A.Ş., ETİ Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş. altında birleşti. Tüzel kişiliklerin sadeleştirilmesi amacıyla Ocak başında gerçekleştirilen birleşme ile tüm sanayi ve ticari faaliyetler artık “ETİ Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş.” altında yürütülecek.
 
Yasal Uyarı: halklailiskiler.com sitesinde yayınlanan yazılı ve görsel içeriğin tüm hakları halklailiskiler.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi herhangi bir içeriğin tamamı izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alınan içeriğin bir bölümü halklailiskiler.com’a link verilerek kullanılabilir.
Yorumlar
Oytun Oya Omur / 18 Ekim 2016 , Salı 16:28
çocukluğumun vaz geçilmez bisküvileri ve çukulatasıydı Eti...:)
Fatih Kubat / 10 Aralık 2015 , Perşembe 09:17
Hoşbeş cafe adında mekanlar açsanız çok güzel olur
zafer yavuz / 25 Kasım 2014 , Salı 02:48
ETİ kurabi kaç senesinde üretilmeye başlanmıştır? teşekkürler
Yorum Yazın