Facebook
Twitter
Başa Dön
  • Anasayfa >
  • Tarih, mitoloji ve görsel sanatlardaki aşk bu seminerlerde ele alınacak

Tarih, mitoloji ve görsel sanatlardaki aşk bu seminerlerde ele alınacak

10 Şubat 2020 , Pazartesi 11:55
Tarih, mitoloji ve görsel sanatlardaki aşk bu seminerlerde ele alınacak

Özgün, kaliteli içerikli butik turlarıyla öne çıkan Sacred7 Travel’in alt markası Sanatla Randevu, sanatseverler için seminerler dizisi gerçekleştiriyor. 10-11-12 Şubat tarihleri arasında düzenlenecek seminerler tarihte, mitolojide ve görsel sanatlardaki ‘aşk’ olgusunu masaya yatırıyor.

Seminerler dizisinin ilki 10 Şubat'ta ‘Kenan Tamer ile Muhteşem Yüzyılın Aşkı Üzerine: Kanuni-Hürrem’ başlığıyla yapılacak. Osmanlı tarihinin önemli kadın figürlerinden Hürrem Sultan, filmlere, kitaplara konu olmuş; hepsinde de kocasını avucunun içine alıp ona her istediğini yaptıran muhteris bir kadın olarak tasvir edilmiştir. Peki gerçek böyle midir? Gerçekte Hürrem kimdir? Nereden gelmiştir ve onun ötesinde Osmanlı’da neleri değiştirmiştir? Tüm bu sorulara yanıt bulacağınız seminerin konuşmacısı Kenan Tamer. İngiltere doğumlu, Türkiye’de Robert Kolej ile Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi bölümünden mezun olduktan sonra Amerika’da Berry Üniversitesi'nden Ekonomi ve İşletme programlarında mezun olan Tamer, kendisini edebiyat aşığı, kitap kurdu, tatbilir ve tarih, kültür, klasik/modern sanat tutkunu olarak tanımlıyor. Aynı zamanda profesyonel rehber olan Kenan Tamer’in konuşmacı olacağı seminer, saat 14:00-16:00 arasında Teşvikiye’deki Boreal’de gerçekleştirilecek.

GÖRSEL SANATLARDA AŞK

Seminer dizisinin ikincisi ‘Prof. Dr. Marcus Graf ile Görsel Sanatlarda Aşk ve Tutku’ başlığıyla yapılacak. Antik çağdan günümüze, görsel sanatlarda aşk ve tutku konusunun irdeleneceği, farklı dönemlerden önemli sanatçılarının, insan hayatının en temel konularından olan bu olguları kavramsal ve estetik açılardan ele alışlarının tartışılacağı seminerin konuşmacısı Prof. Dr. Marcus Graf. Hildesheim Üniversitesi’nde Kültür Bilimi ve Estetik İletişimi Fakültesi’ndeki Plastik Sanatlar ve Sanat Bilimi bölümünde okuduktan sonra çeşitli sanat kurumlarında proje yöneticisi, küratör, yazar ve sanatçı olarak çalışan, 2010'da Stuttgart Devlet Sanat Akademisi’ndeki Çağdaş Sanat Tarihi, Estetik ve Sanat Teorisi Enstitüsü’nde doktora unvanı alan Graf, 2003'ten beri Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'nde öğretim üyeliği görevinde bulunuyor. İstanbul’da yaşayan, çeşitli kurum ve etkinliklerde küratörlük yapan halen Plato Sanat’ın daimi küratörü olarak çalışmalarını sürdüren Prof. Dr. Marcus Graf ile bu keyifli sohbet 11 Şubat'ta 10:00-12:00 saatleri arasında Teşvikiye’deki Boreal’de düzenlenecek.

MİTOLOJİK AŞKLAR

Dizinin son semineri ise ‘Murat Yankı ile Mitolojik Aşklar Üzerine Sohbetler’ başlığıyla yapılacak. Aşk üzerine kurulmuş Mitos dünyasının ilk aşkı olarak bilinen İnanna ve Dumuzi'nin Mezopotamya'daki aşkından, Ares ve Aphrodit ile Eros ve Psykhe'ye uzanan aşklar, tüm yönleriyle konuşulacak. Seminerin konuşmacısı Murat Yankı. Galatasaray Lisesi ve Boğaziçi Üniversitesi mezunu olan Yankı, İngilizce ve Fransızca dillerinde lisanslı profesyonel tercüman rehberliği ile yurt içi ve yurt dışında birçok şarap temalı tura rehberlik yaptı. İngiltere ‘Brighton Plumpton College Viticulture’ sertifikasına da sahip Yankı, halen çeşitli üniversiteler ve kuruluşlarda konferanslar veriyor. ‘Murat Yankı ile Mitolojik Aşklar Üzerine Sohbetler’ başlıklı seminer 12 Şubat'ta 14:00-16:00 saatleri arasında Teşvikiye’deki Boreal’de yapılacak.

 Yorum Yazın