Facebook
Twitter
Başa Dön
 • Anasayfa >
 • MARKA >
 • Spor dünyasında en değerli markalar hangileri?

Spor dünyasında en değerli markalar hangileri?

23 Ekim 2012 , Salı 13:09
Spor dünyasında en değerli markalar hangileri?

 

Forbes dergisi, spor dünyasında dört farklı kategorideki en değerli 40 markayı seçti. Firma, etkinlik, sporcu ve takım kategorilerinin her birinden 10 marka belirlendi.

Firma kategorisinde en değerli markalar şöyle;
 1. Nike - 16 milyar dolarlık marka değerine sahip. Spor giyim firmasının kazancı son beş yılda 16 milyar dolardan 24 milyar dolara çıktı. Spor ayakkabısı pazarındaki payı ise yüzde 14’den yüzde 19’a çıktı.
 2. Espn - 11.5 milyar dolar marka değerine sahip. Şirketin 2012 yılı faaliyet karının 3.2 milyar dolara ulaşacağı tahmin ediliyor.
 3. Adidas - 6.8 milyar dolar marka değerine sahip. 2012 yaz aylarında gerçekleştirilen en büyük iki spor organizasyonu olan Olimpiyatlar ve Avrupa Futbol Şampiyona’sının resmi spor giyim markasıydı.
 4. Sky Sports - 4 milyar dolar marka değerine sahip. Kanal, İngiliz Premier ligi, Formula 1, U.S. PGA golf turnuvası ve U.S. Open tenis turnuvalarının yayın hakkını elinde bulunduruyor.
 5. Under Armour - 3.5 milyar dolar marka değerine sahip. Spor giyim markası Under Armour, 2012 satış rakamlarının geçen seneye göre yüzde 21 artarak yaklaşık 2 milyar dolara ulaşmasını bekliyor.
 6. Reebok - 1.2 milyar dolar marka değerine sahip. 2005 yılında adidas’ın satın aldığı Reebok, son on senedir Amerikan Ulusal Futbol Ligi takım formalarının tek üreticisiydi. Reebok bu ünvanını bu sene Nike’a kaptırdı.
 7. New York Yankees - 600 milyon dolar marka değerine sahip. New York Yankees, Goldman Sachs ve Brooklyn Nets’in eski sahiplerinin ortak olduğu YES, ABD’in en çok izlenen bölgesel spor kanalı. 
 8. IMG (International Management Group) - 520 milyon dolar marka değerine sahip. Grup bünyesindeki IMG College şirketi, kolej sporları pazarlama, lisanslama ve medya haklarını elinde tutuyor.
 9. NESN - 500 milyon dolar marka değerine sahip.  Bölgesel uydu televizyon kanalı New England Sports Network (NESN) Boston Red Sox takımı maçlarının yayın hakkına sahip.
 10. MLBAM - 420 milyon dolar marka değerine sahip. ABD Ulusal Beyzbol Ligi’nde oynayan kulüp sahiplerinin ortaklaşa kurdukları Major League Baseball Advanced Media (MLBAM) ligin internet ve interaktif ayağı. 
  Kullanılan ileri teknoloji ve altyapı nedeniyle ESPN ve CBS sports kanalları da yayın akışlarında siteden faydalanıyor. 
Etkinlik kategorisindeki ilk 10 marka, bir maç gününde sponsor, bilet satışları ve lisanslı ürün satışları üzerinden elde edilen ortalama kazanca göre sıralandı.
 1. Super Bowl - 470 milyon dolar marka değerine sahip. Amerikan Futbol Ligi’nde şampiyonu belirleyen organizasyon olan Super Bowl’u 2012’de 111 milyon kişi izledi.
 2. Yaz Olimpiyatları - 348 milyon dolar marka değerine sahip. Geçtiğimiz yaz Londra’da düzenlenen olimpiyatları ABD’de yaklaşık 220 milyon kişi izledi.
 3. FIFA Dünya Kupası - 147 milyon dolar marka değerine sahip. ABD’de ESPN kanalından yayınlanan Dünya Kupası’nı yaklaşık 112 milyon insan izledi.
 4. MLB - 130 milyon dolar marka değerine sahip. 2011 yılı Dünya serisi sırasında Amerikan Beysbol Ligi’ne(MLB) 269 milyon dolarlık reklam verildi. 
 5. NCAA (Amerikan Kolej Sporları Kurumu) - 127 milyon dolar marka değerine sahip. 2012’de Kentuck-Kansas arasındaki finalde 30 saniyelik bir reklam için ödenen 1.5 milyon dolar, NBA finallerinde alınan reklamdan üç kat daha fazla.
 6. Kış olimpiyatları - 123 milyon dolar marka değerine sahip. 2010’daki olimpiyatlarda sponsor geliri 688 milyon dolardı.
 7. Kentucky Derbi - 116 milyon dolar marka değerine sahip. Kentucky Derby, 2012’de 165 bin kişinin canlı, yaklaşık 15 milyon kişinin de televizyondan izlediği bir at yarışı.
 8. UEFA Şampiyonlar Ligi - 113 milyon dolar marka değerine sahip. Şampiyonlar Ligi’nin 2010/2011’deki toplam kazancı 1.38 milyar dolardı.
 9. NASCAR - 95 milyon dolar marka değerine sahip. 
 10. MLB - 78 milyon dolar marka değerine sahip. 

En değerli sporcular;

 1. Tiger Woods - 38 milyon dolar marka değerine sahip. Golf yıldızı Tiger Woods'un Nike ile olan sponsorluk anlaşmasının büyük payı var.
 2. Roger Federer - 29 milyon dolar marka değerine sahip. Tenis yıldızı Federer’in Nike, Rolex, Wilson gibi markalarla sponsor anlaşmaları bulunuyor.
 3. Phil Mickelson - 26 milyon dolar marka değerine sahip. 2012’de tüm zamanların en iyi golfçüleri listesine giren Phil Mickelson, Callaway, Barclays, KPMG, Rolex, Phizer ve Exxon ile yaptığı sponsorluk anlaşmalarıyla 2012’de 37 milyon dolar kazandı.
 4. David Beckham - 26 milyon dolar marka değerine sahip. Ünlü futbolcu David Beckham ilerleyen yaşına rağmen marka değerini yükseltiyor.Geçen sene Burger King, Samsung ve bu sene H&M ile anlaştı.
 5. LeBron James - 26 milyon dolar marka değerine sahip. NBA’de 2011-2012 sezonunda en değerli sporcu ödülünü kazanan LeBron James’e sponsor olanlar arasında McDonalds, Coca-Cola ve Nike bulunuyor.
 6. Kobe Bryant - 18 milyon dolar marka değerine sahip. NBA’de 14 kez All Star organizasyonuna seçilen Kobe Bryant, Türk Havayolları, Nike, Smart Car sponsorluklarından toplam 32 milyon dolar kazandı. 
 7. Usain Bolt - 17 milyon dolar marka değerine sahip. 
 8. Mahendra Singh Dhoni - 17 milyon dolar marka değerine sahip.  Hindistanlı kriket oyuncusu Mahendra Singh Dhoni, 2011’de ülkesinin dünya şampiyonu olmasına büyük katkıda bulunmuştu.
 9. Christiano Ronaldo - 11 milyon dolar marka değerine sahip. Portekiz milli takımı ve Real Madrid’in başarılı futbolcusu Christiano Ronaldo, Nike,Castrol, Kkonami gibi sponsorlardan 22 milyon dolar gelir erde ediyor.
 10. Sachin Tendulkar - 10 milyon dolar marka değerine sahip. Krikette gelmiş geçmiş en başarılı sporculardan sayılan Sachin Tendulkar’ın adidas, Coca-Cola, Toshiba gibi firmalarla anlaşmaları bulunuyor.
En değerli takımlar;
 1. New York Yankees - 363 milyon dolar marka değerine sahip. 
 2. Manchester United - 293 milyon dolar marka değerine sahip. 19 kez İngiltere şampiyonu oldu.
 3. Real Madrid - 255 milyon dolar marka değerine sahip. Madrid takımı yakın zamanda adidas ile yıllık 40 milyon dolarlık anlaşma yaptı.
 4. Dallas Cowboys - 250 milyon dolar marka değerine sahip. Amerikan Futbol Takımı Dallas Cowboys, 2.1 milyar dolar ile aynı zamanda ligdeki en değerli takım.
 5. Los Angeles Dodgers - 202 milyon dolar marka değerine sahip. Los Angeles Dodgers beysbol takımını satın almak için ödenen 2 milyar dolar, ABD’de bugüne kadar bir spor takımı için ödenen en yüksek rakam. 
 6. Bayern Munih - 192 milyon dolar marka değerine sahip. Almanya’nın futbol devi Bayern Munih, adidas ile yaptığı anlaşmayla yıllık 39 milyon dolar alıyor. 
 7. Boston Red Sox - 192 milyon dolar marka değerine sahip. 2002’de Fenway Sports tarafından satın alınan kulüp o tarihten beri sponsor sayısını ikiye katladı.
 8. New England Patriots - 188 milyon dolar marka değerine sahip.
 9. Barcelona - 176 milyon dolar marka değerine sahip. Takımın sahalardaki başarısı 2010-2011 döneminde kulübün kasasına 266 milyon dolarlık yayın geliri girmesini sağladı.
 10. Arsenal - 156 milyon dolar marka değerine sahip. Carlsberg, Betsson gibi firmalarla sponsorluk anlaşmaları bulunuyor.
Yasal Uyarı: halklailiskiler.com sitesinde yayınlanan yazılı ve görsel içeriğin tüm hakları halklailiskiler.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi herhangi bir içeriğin tamamı izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alınan içeriğin bir bölümü halklailiskiler.com’a link verilerek kullanılabilir.
Yorum Yazın