Dosya Yükleniyor. Lütfen Bekleyiniz...Facebook
Twitter
Başa Dön
 • Anasayfa >
 • SKD'nin yeni Başkanı Ediz Günsel

SKD'nin yeni Başkanı Ediz Günsel

19 Nisan 2024 , Cuma 19:31
SKD'nin yeni Başkanı Ediz Günsel

SKD Türkiye’nin yeni dönem başkanı PwC Türkiye’den Ediz Günsel oldu

İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği’nin (SKD Türkiye) 10’uncu Olağan Genel Kurul Toplantısında yeni dönem Yönetim Kurulu seçimleri gerçekleşti. SKD Türkiye’de Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı görevini yürüten Ediz Günsel, SKD Türkiye’nin yeni başkanı oldu. PwC Türkiye Denetim Hizmetleri Lideri olan Günsel, 2024 – 2027 döneminde SKD Türkiye’nin sürdürülebilir kalkınma modelini iş dünyasında yaygınlaştırmayı hedefleyen çalışmalarına liderlik edecek.

İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği’nin (SKD Türkiye) 10’uncu Olağan Genel Kurul Toplantısı, 18 Nisan’da İstanbul Sabancı Center’da gerçekleşti. Olağan Genel Kurul gündemi kapsamında, 2024 – 2027 döneminde görev yapacak Yönetim Kurulu Başkanının yanı sıra, Yönetim Kurulu üyeleri de seçildi. 2019 – 2021 ve 2021 – 2023 dönemlerinde Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürüten Ebru Dildar Edin ise Yüksek İstişare Kurulu Başkanı olarak SKD Türkiye’deki görevine devam ederek dernek çalışmalarına destek olmayı sürdürecek.

SKD Türkiye’nin yeni Yönetim Kurulu tarafından yapılan oylama sonucunda, Yönetim Kurulu Başkanlığı’na Ediz Günsel getirildi. 2021 – 2024 döneminde SKD Türkiye’de Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı görevini yürüten Ediz Günsel, yeni dönemde SKD Türkiye’nin sürdürülebilir kalkınma modelini iş dünyasında yaygınlaştırmayı hedefleyen çalışmalarına liderlik edecek.

Sütaş Yönetim Kurulu Üyesi Duygu Yılmaz ve TSKB Genel Müdür Yardımcısı ve Sürdürülebilirlik Lideri Meral Murathan Başkan Yardımcılığı görevine getirilirken TKYB Genel Müdür Yardımcısı ve Sürdürülebilirlik ve Etki Lideri Seçil Yıldız’da Saymanlık görevini yürütecek.

Dernek yönetim kurulu; finans, enerji, gıda, perakende, inşaat gibi pek çok farklı sektörden üst düzey yöneticileri bünyesinde barındırıyor. Bunun yanı sıra SKD Türkiye, yönetim kurulunda sosyal çeşitlilik ve kapsayıcılık politikasına uygun olarak 1/3 oranında kadın oranını sağlama şartını tüzüğüne ekleyen ilk iş dünyası derneği. Gerçekleştirilen seçim sonrasında derneğin yönetim kurulunda yer alan kadın yönetici oranı %44 seviyesine ulaşmış oldu.

SKD Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Ediz Günsel, genel kurul toplantısında yaptığı konuşmada, “İş dünyasının Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarını iş yapış biçimlerine entegre ederek, ülkemizin yeşil dönüşüm hedeflerine ulaşmak için sürdürülebilirlik çalışmalarına hız vermesi gerektiği bir dönemdeyiz. Yeşil dönüşüm, ekonomik anlamda ülkemiz ve şirketlerimiz için çok önemli fırsatlar barındırıyor. SKD Türkiye olarak, kurulduğumuz 2004 yılından bu yana iş dünyasının sürdürülebilir kalkınma hedeflerine ulaşmalarını destekleyecek nitelikte pek çok çalışma yapıyoruz. Bugün Türkiye’nin GSYH’nin %28’ini temsil eden ve 1,1 milyon kişiye istihdam sağlayan, 13 ana sektör ve 45 alt sektörden 157 üye şirketin, çevresel, sosyal ve ekonomik alanlarda dönüşümlerini hızlandıran ve raporlanabilir çıktılar elde etmelerini sağlayan projeler yürütüyoruz. Önümüzdeki dönemde etki alanımızı genişletme amacıyla iş birliklerimizi güçlendirmeye ve yeni projeler hayata geçirmeye devam ederken üyelerimizin “Net Sıfır Emisyona Ulaşmak”, “Doğa Pozitif Olmak” ve “Eşitsizlikleri Azaltmak” konularını gündemlerine almasını hedefliyoruz.” dedi.

SKD Türkiye 2024 – 2027 Dönemi Yönetim Kurulu Üyeleri

 1. Ediz Günsel – PwC Türkiye
 2. Meral Murathan – TSKB
 3. Duygu Yılmaz – Sütaş
 4. Seçil Kızılkaya Yıldız - TKYB
 5. Elif Çapçı – Beymen
 6. Barış Kökoğlu – Borusan Holding
 7. Neslihan Sadıkoğlu – Doğan Holding
 8. Volkan Ural – Kibar Holding
 9. İzlem Erdem – Türkiye İş Bankası
 10. Ali Fuat Orhanoğlu – Unilever
 11. Mete Buyurgan – Ülker
 12. Sinan Ak – Zorlu Enerji
 13. Ümit Nuri Yıldız – Alarko Holding
 14. İbrahim Özgür Yıldırım - Kordsa
 15. Nesli Kılıçal – P&G
 16. Emre Hatem – Rönesans Holding
 17. Mustafa Gökhan Günbulut – Sanko Holding
 18. Meltem Okyar Perdeci – Shell Türkiye


Yorum Yazın