Dosya Yükleniyor. Lütfen Bekleyiniz...Facebook
Twitter
Başa Dön

Size Dergisi'nde "Sansür"

8 Eylül 2011 , Perşembe 09:32
Size Dergisi'nde "Sansür"

Her sayısında ortak bir tema etrafında bağımsız sanatçıları birleştiren Size Dergisi'nin üçüncü sayısı, Muzır Kurulu tarafından sakıncalı bulunması sebebiyle son sayısının kapağı tamamen siyah çarşafla çıktı.

Son kapağa "Sansür" ismi verilen derginin Kurucusu ve Kreatif Direktörü Çağın Türker, konu hakkında açıklama yaparak şunları söyledi; "Arap Baharı'ndan esinlenerek hazırlanan "İsyan" temalı 3. sayı, Başbakanlık Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulu tarafından "gençlerin maceraperestliğe ve tembelliğe sürüklediği" gerekçesiyle sakıncalı görülmüştü. Sıkıcı, sıradan, fırsatçı, ikiyüzlü, taklitçi, röntgenci gibi bölümlerden oluşan dergimizin 4. sayısı: "Sansür" temasını işliyor.

Çoğunluğunu isyankar veya tembellerin oluşturduğu 130'a yakın yazar, fotoğrafçı, illustrator, müzisyen ve çeşitli disiplinden sanatçı bir araya gelerek sansürledi, sansürlenenleri gösterdi ya da kuma gömülen kafaları çıkarmaya çalıştı. Yayın hayatına siyah poşet içinde başlayan Size, bar, cafe, restaurant, müze, sanat galerileri gibi noktalardan oluşan 27 asreste ücretsiz olarak dağıtılmaktadır. Bu kapağın altında neler vaR? Sansürlenmiş kelimeler, sansürlü görseller, sansürlenmiş fikirler..."Yorum Yazın