Facebook
Twitter
Başa Dön

Sean Yu; “Finansal yönetim, artık yapılması gereken sıkıcı ve zaman alan bir operasyon olmaktan çıkacak”

1 Temmuz 2014 , Salı 15:58
Sean Yu; “Finansal yönetim, artık yapılması gereken sıkıcı ve zaman alan bir operasyon olmaktan çıkacak”

Türkiye’nin ilk bulut tabanlı finansal yönetim sistemi Paraşüt CEO'su Sean Yu ile halklailiskiler.com olarak röportaj gerçekleştirdik. İşte Paraşüt hakkında bilinmeyenler...

Sean Yu; “Paraşüt, her işletme için kritik olan temel finansal hizmet ve bilgilerini gerçek zamanlı ve en kolay şekilde sunuyor”
 
Kurumunuzu tanıtır mısınız?
Türkiye’nin ilk bulut tabanlı finansal yönetim sistemi Paraşüt’ü 2013 yılının sonunda diğer iki ortağım Andaç Türkmen ve Fahri Özkaramanlı ile kurduk. Mayıs ayından bu yana kullanıcılarımıza abonelik bazında hizmet sunuyoruz. Halihazırda 2000’e yakın kullanıcı sistemden yararlanıyor. Bu kullanıcıların önemli bir bölümü reklam, internet, sosyal medya, etkinlik, doğrudan pazarlama, kurumsal iletişim, mimarlık, görsel tasarım, danışmanlık, dijital gibi pek çok farklı alanda faaliyet gösteren ajans ve girişimciden oluşuyor.
 
Yabancı ortağınızın hedefi nedir? Neden Türkiye’de start up yatırımı yapıyor?
Paraşüt,  geçtiğimiz aylarda ilk olarak Hollanda merkezli girişim sermayesi şirketi Revo Capital’den yatırım aldı. Revo Capital, Türkiye’de bulunan yenilikçi, erken aşama teknoloji şirketlerine yatırım yapan, 50 milyon dolar büyüklüğünde bir girişim sermayesi fonu. Şirket, lokal pazarın ve global potansiyelin büyük olduğuna inandığı Bulut Tabanlı Kurumsal Uygulamalar, Internete Bağlı Cihazlar, Dijital Ticaret/Pazarlama Platformları ve Oyun iş alanlarına odaklanıyor. Fonun bugüne kadarki yatırımları arasında onedio.com, 8digits, skyatlas ve Paraşüt bulunuyor. 
 
Bu yatırımın ardından Silikon Vadisi’nden 100 milyon dolar büyüklüğünde Ribbit Capital’den de yatırım çekmeyi başarmamız bizi çok mutlu etti. Bu adım, Silikon Vadisinden bir şirketin Türkiye’deki ilk kurumsal teknoloji (B2B) yatırımı olma niteliğini taşıyor. 
 
Paraşüt nedir?
Paraşüt, her işletme için kritik olan temel finansal hizmet ve bilgilerini gerçek zamanlı ve en kolay şekilde sunuyor. Finansal kontrol paneli olma işlevini gören sistem fatura ve ödeme planı oluşturma, vadesi geçen ve gerçekleşen tahsilat ve ödeme bilgisi, ödenmesi gereken KDV, nakit akışı, şirket harcamaları, satış ve alışlardaki büyüme eğilimi gibi bilgi ve gereksinimleri tek elden yanıtlıyor.
 
Sena Yu; “Türkiye’de hem finansal yönetim hem de faturalandırma konusunda süreç hem maliyetli hem de uzun zaman alıyordu. Paraşüt ile bu problemi çözdük”
 
Paraşüt’ü neden kurmaya ihtiyaç duydunuz?
Kariyerime ABD’de finansal analist olarak başladım. Daha sonra Silikon Vadisi’nde de çalıştım. Türkiye’ye geldiğimde finansal yönetim ve faturalandırma konusunda bir ihtiyaç olduğunu fark ettim. Süreç hem maliyet, hem de zaman olarak gereğinden çok daha uzun sürüyordu. Paraşüt bir yandan süreci kısaltıyor, diğer yandan maliyetleri minimuma çekiyor. Girişimciler vakitlerinin ortalama yüzde 25’ini bu işlere ayırıyor. Bu süreyi ilk aşamada yarıya indirmeyi amaçladık. Kısa sürede 2000’e yakın kullanıcıya ulaşmamız hem doğru problemi tanımladığımızı hem de doğru çözüme ulaştığımızı gösteriyor.
 
Sean Yu; “Finansal yönetim, artık yapılması gereken sıkıcı ve zaman alan bir operasyon olmaktan çıkacak”
 
Paraşüt’ün hedefleri nedir? Hedef kitleniz kimler?
Pazarlama iletişimi, kurumsal iletişim, internet, mimarlık gibi alanlarda faaliyet gösteren ajans ve girişimciler doğal olarak asıl işlerine, yaratıcılığa odaklanmak istiyorlar. Paraşüt sayesinde işlerinin gidişatını gerçek zamanlı takip edebilecekler. Finansal yönetim, artık yapılması gereken sıkıcı ve zaman alan bir operasyon olmaktan çıkacak. Tam tersine Paraşüt’le finansal yönetimi girişimciler için işlerine değer katan bir eğlenceye, keyifli bir sürece dönüştürmeye kararlıyız. Bu sayede güçlerine güç katmayı, işlerine ayırdıkları kaliteli zamanı artırarak yaratıcılıklarını daha da artırmayı hedefliyoruz.
 
Paraşüt ismini alırken de bu çağrışımlardan yararlanmak istedik. Bulut tabanlı bir sistem olarak girişimcilerin göğün engin yüksekliklerinde güvenle uçmalarını sağlıyor, adrenalin dolu heyecanlı uçuşların keyfini çıkarmalarının önünü açıyoruz.
 
Neden Paraşüt’ü kullanmalıyız?
Paraşüt hem zamandan, hem de paradan tasarruf etmek için en uygun altyapıyı sağlıyor. Web tabanlı bir uygulama olması zaman mekandan bağımsız olarak hizmet alınabilmesine olanak tanıyor. Üstelik herhangi bir donanım ve yazılım yatırımına gerek olmadan. Kullanması ise fevkalade basit, ekstra bir eğitim gerektirmiyor. Öte yandan bildiğiniz gibi bir de gündemde 2016 yılında zorunlu hale gelecek e-Fatura konusu var. O zamana kadar zorunluluk kapsamında olmayan şirketlerin e-Faturaya geçişleri isteğe bağlı. Temmuz ayında e-Fatura hizmetimizi devreye alacağız. Böylece e-Fatura’ya geçiş yapan kullanıcılarımız, Paraşüt aracılığıyla e-Fatura gönderip alabilmeye başlayabilecekler. Böylece, faturaları zamanında yerine ulaşırken, tahsilatları hızlanacak, iş süreçlerindeki verimliliği artacak, finansal ve muhasebesel işlemleri hızlanacak.
 
e-Fatura sistemine geçmiş kullanıcılarımız faturasını elektronik olarak oluşturup müşterisine anında gönderebilecek ve hatta isterse online olarak kredi kartı ile tahsilatını gerçekleştirebilecek. Faturalama ile başlayan tüm bu süreci kullanıcılarımızın kolayca elektronik ortama taşımasına,  otomatize etmesine ve raporlamasına olanak tanıyoruz.
 
e-Fatura sistemine kısa vadede geçmeyen abonelerimiz için de çok yakında fatura yazdırma ve PTT ile gönderme hizmeti vermeye başlayacağız. Bu, özellikle fatura adedi yüksek olan kullanıcılarımız için çok rağbet edilen katma değerli bir hizmet olacak. Onları hem operasyonel yükten kurtaracak, hem de maliyet avantajı sağlayacak.
 
Sean Yu; “Paraşüt akıllı raporlama yaparken aynı zamanda alınması gereken aksiyonları da söylüyor”
 
Yönetici ve kurum için ne gibi yararları bulunuyor?
Girişimci ve yöneticiler Paraşüt sayesinde işlerinin gidişatını gerçek zamanlı takip edebilecek, önlem almak gereken yerde daha hızlı davranabilecek. Girişimciler için en önemli konulardan birisi nakit akışını görebilmek. Yapılması gereken ve gecikmiş tahsilat ve ödemeler bu işin kilit noktası. Paraşüt, işletme sahiplerinin yerine bu takibi otomatik olarak yapıyor. E-posta ve uygulama içindeki mesajlarla gerekli uyarıları yapıyor, tahsilatları hızlandırıyor. Yine müşteri bazındaki bakiye durumunu, geçmiş ve gelecek tahsilat ve ödemeleri anında detaylı raporlarla gösteriyor. Paraşüt akıllı raporlama yaparken aynı zamanda alınması gereken aksiyonları da söylüyor. Güncel durum sayfasında, 30 gün içinde yapılması gereken tüm parasal işlemler hakkında işletme sahibini bilgilendiriyor.
 
Bu sistemden faydalanmak için ne yapmak gerekiyor? Ücretli mi?
Paraşüt’ün aylık abonelik ücreti KDV dahil yalnızca 35 TL, 1 aylık deneme süresi ise ücretsiz. Tanışma kampanyası kapsamında 2014 yılı içinde gerçekleşen tüm aboneliklerde 2 yıl geçerli olmak üzere aynı bedel uygulanacak. Bir işletmenin finansal sistemi her gün değiştirilecek birşey değil. Bununla paralel olarak, Paraşüt’ü deneme süresinde beğenerek kullanan üyelerimizin, %20 daha avantajlı fiyatla 335 TL’ye sunduğumuz 12 aylık pakete yöneldiklerini görüyoruz. Bu da uygulamamıza duyulan güven ve beğeniyi yansıtması açısından önemli bir gösterge.
 
Sean Yu; “Yaratıcı sektörlerde çalışan kişiler, Paraşüt gibi yeni ve inovatif çözümleri daha erken hayatlarına alıyor”
 
Kimler doğrudan Paraşüt kullanabilir?
Tüm işletmeler bulut tabanlı finansal yönetim sistemi Paraşüt’ü kullanabilir. Özellikle hizmet sektörü firmaları ve bu arada ajanslar da Paraşüt’ü en çok tercih eden şirketler arasında yer alıyor. Yaratıcı sektörlerde çalışan kişiler, Paraşüt gibi yeni ve inovatif çözümleri daha erken hayatlarına alıyor. Paraşüt’ü kullanmak basit ve eğitim gerektirmediği için sektör ve uzmanlık alanından bağımsız olarak herkes tarafından rahatlıkla kullanılabiliyor. Facebook kadar, hatta ondan bile daha kolay kullanması.
 
Yeni dönem yatırımlar olacak mı?
Mutlaka olacaktır. Başarı, yanında yeni yatırımları da getirecektir. Yerel ve yabancı pek çok yatırımcıdan ilgi görüyoruz.
 
Paraşüt sizi nereye götürecek?
Paraşüt yolculuğuna henüz yeni başladı. Rüzgar uygun olursa yepyeni coğrafyalara götüreceğini düşünüyoruz! Şaka bir yana asıl odağımız Türkiye ve lokal mevzuata tabi çalışan burada faaliyet gösteren şirketler. Özellikle e-Faturanın hayatımıza girmesiyle Paraşüt’ün göğün engin yüksekliklerine kanat açacağına inanıyoruz.
 
Teşekkürler...
Yasal Uyarı: halklailiskiler.com sitesinde yayınlanan yazılı ve görsel içeriğin tüm hakları halklailiskiler.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi herhangi bir içeriğin tamamı izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alınan içeriğin bir bölümü halklailiskiler.com’a link verilerek kullanılabilir.
Medya
GALERİ
Yorumlar
Muhammet Aytekin / 19 Ekim 2014 , Pazar 01:35
Bende benzer bir sistem düşünerek finansalhizmetler.com alan adına yatırım yapmıştım... Ama öylece kalakaldık. Ne demişler Atı alan Üsküdarı geçer... Paraşüte başarılar diliyorum...
ahmet koran / 10 Ağustos 2014 , Pazar 13:08
ben bır buz dolabı aldım ama dedıllerkı yanında hedıyesı var bır adet caydanlık hedıyesı var dıdıler ama bırbucuk ay oldu daha hedıye yı vemedıler beko boyle bı markamı
Yorum Yazın