Facebook
Twitter
Başa Dön
  • Anasayfa >
  • Sabancı Vakfı'nın Filantropi Semineri

Sabancı Vakfı'nın Filantropi Semineri

28 Kasım 2019 , Perşembe 14:35
Sabancı Vakfı'nın Filantropi Semineri

Sabancı Vakfı’nın sivil toplum, özel sektör ve kamu temsilcilerini uluslararası uzmanlarla buluşturan Filantropi Semineri, 12. yılında yeni teknoloji ve inovasyonların engelli bireylerin eğitimine katkısını tartışacak. Eğitimde engelleri ortadan kaldıran teknoloji örneklerinin konuşulacağı “Engelsiz Yaşam Teknolojileri – Eğitim ile Güçlenme” başlıklı seminer, Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı ev sahipliğinde 2 Aralık Pazartesi günü Sabancı Center’da düzenlenecek.

“Eğitim, engelli gençlerin bağımsız yaşamında nasıl bir rol oynuyor?” ve “Genç engelli bireylerin öz savunuculuk çalışmaları engellilik alanını nasıl dönüştürüyor?" gibi sorulara yanıt arayacak seminerde engellilik ve kapsayıcılık alanındaki çalışmalarıyla alternatif Nobel Ödülü olarak görülen Right Livelihood Ödülü (2017) ve The Spirit of Helen Keller Ödülü’ne (2018) layık görülen Yetnebersh Nigussie ana konuşmacı olacak. Kendisi de görme engelli bir insan hakları avukatı olan Nigussie, ülkesi Etiyopya’da ve dünyada kapsayıcı bir toplum için yürüttüğü mücadelesini anlatacak.

Dr. Yankı Yazgan’ın moderatörlüğünde düzenlenecek seminerde bir başka konuşmacı ise engelli hakları savunuculuğuna henüz 9 yaşındayken Cerebral Palsy'li kız kardeşinin genel eğitim sınıfına alınması için dönemin ABD Başkanı Bill Clinton’a hitaben yaptığı konuşmayla akıllara kazınan Anastasia Somoza olacak. Seminerde ayrıca görme engellilerin sesli kitaplara, gazetelere ve çeşitli eğitimlere erişimini kolaylaştıran Hayal Ortağım uygulamasını geliştiren Duygu Kayaman, dünyada işaret dili ile eğitim veren tek üniversite olan Gallaudet Üniversitesi’ne Türkiye’den giden ilk kişi olan Cem Barutçu ve engelli hakları savunucusu Down sendromlu Robert Cem Osborn ilham verici konuşmalarıyla katılımcılarla buluşacak.

Dansın dönüştürücü gücü ilham verecek

Seminerde, dansın dönüştürücü ve bir araya getirici gücünü kullanarak kapsayıcı bir kültür oluşturmayı hedefleyen, engelli ve engelsiz iki dansçıdan oluşan Infinite Flow Dans Grubu dans gösterisiyle ilham verecek. Seminer kapsamında görme engeli bulunan kişilerin engeller olmadan dans edebileceği bir alan oluşturma isteğinden yola çıkan Lilli’s Ballroom’un workshop’u da yer alacak. Workshop’a katılan gören kişiler de gözleri kapalı dans ederek hareket etmeye yönelik yeni bir yaklaşımı tecrübe edebilecekler.

Eğitimde engelleri kaldıran teknolojiler tanıtılacak

Seminerde ayrıca engelli bireylerin eğitime erişimini destekleyen en yeni teknolojiler de deneyimlenebilecek. Sekizinci sınıf öğrencisi Selin Alara Örnek tarafından görme engelli bireyler için geliştirilen yeni nesil robot rehber köpek IC4U2, sesli betimleme ve altyazı ekleme yoluyla evlerde veya sinemalarda filmleri erişilebilir kılmayı hedefleyen akıllı telefon uygulaması Greta & Starks, otizmli çocuklar için kişiselleştirilmiş öğrenme kartları Tolkido, engelli bireylerin günlük hayatta karşılaştıkları engeller ve zorlukların katılımcılar tarafından deneyimlenmesine olanak tanıyan Accessibility Trail, ağırlıklı olarak Alzheimer ve demansı olan bireylerin evde yalnız yaşamasını kolaylaştıran Robot Mylo gibi pek çok yeni teknoloji ve inovasyon katılımcılar tarafından seminerde deneyimlenebilecek.

 Yorum Yazın