Facebook
Twitter
Başa Dön

Renan Tan Tavukçuoğlu; "Paylaşımın, tavsiyenin ve kadının gücüne inanan bir topluluğuz"

26 Şubat 2015 , Perşembe 14:20
Renan Tan Tavukçuoğlu; "Paylaşımın, tavsiyenin ve kadının gücüne inanan bir topluluğuz"

Türkiye’nin en güçlü kadın platformlarından biri olan Tavsiye Kanalı ve TavsiyeEvi.com’un kurucu CEO’su olan Renan Tan Tavukçuoğlu ile röportaj gerçekleştirdik. 

Renan Tavukçuoğlu; "Biz kocaman kanatları olan ve bu kanatların birbirine değerek daha da güç kazandığına inanan bir kadın topluluğuyuz"

Renan Tan Tavukçuoğlu kimdir?

1995 yılında Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden mezun oldum. Mezuniyetten sonra, MBA derecesi yapmak üzere Amerika Birleşik Devletleri’ne gittim.  1998 yılında University of Hartford’dan MBA derecesi aldım. Amerika Birleşik Devletleri’nde, Fortune 500 şirketlerinde çalıştım. Sekiz yıllık yurt dışı tecrübesi sonrası Türkiye’ye döndüm ve 2005 yılından bu yana WOMM konusuna kanalize oldum. Türkiye’nin en güçlü kadın platformu olan Tavsiye Kanalı’nın ve TavsiyeEvi.com’un Kurucu Yöneticisiyim.  Geçtiğimiz ay da, üçüncü iş modelimiz TavsiyeMelekleri.com adresindeki forum ve içerik sitemizi açtık.
 
Tavsiye Kanalı nedir açıklar mısınız?
Tavsiye Kanalı, WOMM dediğimiz ‘ağızdan ağıza pazarlama’ işimizin ilk bacağını oluşturan kadın topluluğumuzun (75.000+ kadın üyemiz var) tavsiyelerini yönettiğimiz ajansımız. Görevimiz, çalıştığımız markaları/ürünleri/hizmetleri konuşulur kılmak ve kadınların gündemlerine sokmak. Dünyada bu iş nasıl yapılıyorsa, Türkiye’de de aynı hizmet kalitesini sunan tek ajansız. Tavsiye Evi mecramız ile, dünyada olmayan bir modeli de hizmetlerimiz arasına eklemiş bulunuyoruz. 
 
Tavsiye Evi nedir?
Tavsiye Evi, yeni bir reklam ve tanıtım mecrasıdır. İstanbul, Bağdat Caddesi üzerinde gerçek bir evden bahsediyoruz. Farkı, 16 farklı marka ile döşenmiş olması ve markaların kadınlar ile direkt iletişime geçme ihtiyacına yönelik yeni bir ‘mecra’ çözümüdür.
Tavsiye Evi’nde yapılanların detayları için lütfen tıklayın
 
Tavsiye Kanalı’nda ne gibi çalışmalar yer alıyor, Tavsiye Evi’nde ne gibi çalışmalar yer alıyor?
Tavsiye Kanalı’nda, tanıtılması ve konuşulması istenen ürünleri, üyelerimiz Tavsiye Melekleri’nin adreslerine postaladığımız kutulu kampanyalarımız oluyor. Örneklerini buradan görebilirsiniz:
 
Geleneksel mecralarda yapılan reklam ve tanıtım çalışmaları, WOMM ile desteklendiğinde, etkilerinin %15 oranında arttığı tespit edilmiştir.* (infografik)
 
 
Biz tüm iş modellerimizde ‘tavsiyenin gücünü’ sahipleniyoruz. Kadınlar, pazarlama dünyası için önemli. Markalar, kadınların ilgisini hedef alan anlamlı iletişim çalışmaları yapabilmek için pek çok araştırma yapıyor. Kadınların günlük sohbetlerini anlamak, beklentilerini saptamak, doğru zamanda, doğru şeyleri söylemek çok önemli. İşte bu ihtiyaçlar ışığında Tavsiye Evi fikri doğdu.
 
Tavsiye Evi’nde ar-ge çalışmaları, araştırma toplantıları, focus gruplar, lansman etkinlikleri, blogger toplantıları, ünlü yazarlarla imza günleri, ünlü şeflerle buluşmalar, eğitimler, workshoplar, kısaca kadına dair ne varsa yaşıyoruz. Bunların çoğunu You Tube kanalımız aracılığıyla, diğer üyelerimizle ve ilgilenen herkesle paylaşıyoruz. Paylaşımın, tavsiyenin ve kadının gücüne inanan bir topluluğuz.
 
Renan Tan Tavukçuoğlu; "Bizimki de pazarlama ve reklamın, bu iletişim tarzına gittikçe duyarsızlaşan tüketiciye ulaşma çabası olarak doğmuş bir çözüm"
 
Neden böyle bir kanal kurma ihtiyacını duydunuz?
Tamamıyla değişen dinamiklerle, yeni doğan ihtiyaçlarla ilgili. Ve tüm bu sebeplerle de gittikçe büyüyoruz. Yeni iş modelleri çoğalarak devam edecektir çünkü ihtiyaçlar hızla değişiyor. Bizimki de pazarlama ve reklamın, bu iletişim tarzına gittikçe duyarsızlaşan tüketiciye ulaşma çabası olarak doğmuş bir çözüm.
 
Tavsiye Melekleri kimdir? Kimler Tavsiye Meleği olabilir? Ne yaparlar?
Topluluğumuza katılmak isteyen herkes sitelerimizdeki üyelik sayfasını doldurarak Tavsiye Meleği olabilir. Tavsiye Melekleri:
TavsiyeMelekleri.com sitesindeki Forum alanından deneyimlerini paylaşarak ‘birbirimizin hayatını kolaylaştırma ve güzelleştirme’ mottomuza katkı sağlarlar.
Meleklerimiz eğer İstanbul’da oturuyorlarsa, Tavsiye Evi etkinliklerine davet alırlar.
Ve tüm Türkiye genelinde yaşayan Tavsiye Meleklerimiz, yeni bir ürün çıktığında bu ürünü ilk deneyen kişiler olabilirler. 
 
Sosyal medya bizim için çok önemli çünkü iletişimi kolay ve ölçülebilir kılıyor. Bununla beraber tavsiyenin esas etkisi yüzyüze yaptığımız görüşmelerde. Bunu yine eklediğimiz infografikten görebilirsiniz. Bütün meleklerimizle birebir görüşme imkanımız olmadığı için biz de sosyal medya kanallarını aracı olarak kullanıyoruz. 
 
Biz kocaman kanatları olan ve bu kanatların birbirine değerek daha da güç kazandığına inanan bir kadın topluluğuyuz. 
 
2015 yılı için ne gibi çalışmalar planlıyorsunuz?
Konseptimiz gerek kadınlardan gerekse markalardan büyük ilgi gördü. 2015 planlarımız arasında Tavsiye Evlerini çoğaltmak ve farklı sektörlere de hizmet vermeye başlamak var. 
 
Teşekkür ederiz.
Yasal Uyarı: halklailiskiler.com sitesinde yayınlanan yazılı ve görsel içeriğin tüm hakları halklailiskiler.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi herhangi bir içeriğin tamamı izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alınan içeriğin bir bölümü halklailiskiler.com’a link verilerek kullanılabilir.
Medya
GALERİ
VİDEO İZLE
Yorum Yazın