Facebook
Twitter
Başa Dön

Reklamcılar Derneği ile reklamcılık üzerine

1 Ekim 2012 , Pazartesi 16:42
Reklamcılar Derneği ile reklamcılık üzerine

Mecra etkinlik ölçümleri sektörü var eden yapı taşlarından biridir. Etkinlik ölçümleri olmadığında hesap verilebilirlik ortadan kalkar... Reklam yatırımları yavaşlar... 

Pazarlamanın tüm aktörlerinin, araçlarıyla işlevsel hale geldiği günümüzde, ölçüm bu denli kritik bir işlevi üstlenir... Peki ölçümler nasıl yönetilmelidir? Tüm dünyada esas alınan Müşterek Endüstri Komitesi adlı sacayağı modelidir, buna Joint Industry Committee denilmektedir.

Mecra kuruluşları, reklamverenler ve ajansların güç birliğiyle yürütülen ölçümler sektörde geçerli ortak birim haline gelmektedir. Ortak birim Türkiye gibi yeterince derinlik kazanamamış pazarlar için elzemdir. Dalgalanmaları engeller, istikrar getirir. Ortak birim üretimi ve Müşterek Endüstri Komitesi modelinin korunması, hiç şüphesiz, sektörün ortak çıkarıdır.

Rekabet Kurumu 1997 yılında göreve başlamışken, sektörünüz bunun tam beş yıl evvelinde, 1992 yılda TİAK platformunu kurmuş; mecranın hesap verebilirliği ve rekabetin güçlenmesi için gerekli adımları atmıştır. 

Platformlar dernekler mevzuatında tanımlı, çok taraflı, bir işleyiş yönergesine bağlı görev yapan ve platform yönetim kurulu için atama yapıldığında hayata geçen esnek oluşumlardır.

Zaman içerisinde kimi sorun ve şaibeler ışığında ve Rekabet Kurumu'nun talep ettiği kurumsallaşma çerçevesinde sektörümüz durum değerlendirmesi yapmış ve A.Ş. tüzel yapısı altında örgütlenmeyi terih etmiştir. 

TİAK A.Ş. 2011 yılında, işte bu ikilemde kurulmuştur.

BİAK A.Ş.'de 2012 yazında imzalar atılmış, ortaklık süreci başlamıştır.

Meslek örgütleri olarak ilk kez şirket ortağı haline geliyoruz, gerekli dikkat ve özen ve yeni TTK ışığında süreci izliyoruz. 

Bazı yönetsel sorunlarla yüz yüzeyiz. Bunları aştığımız takdirde, A.Ş. yapısına daha büyük özgüvenle yaklaşabilecek, tüm mecra etkinlik ölçümlerini tek elden ve tek çatı altında yönetmeyi de -umuyoruz ki bir kaç yıllık perspektifte- tartışabileceğiz.

Aytül Özkan

Campaign Türkiye

Yasal Uyarı: halklailiskiler.com sitesinde yayınlanan yazılı ve görsel içeriğin tüm hakları halklailiskiler.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi herhangi bir içeriğin tamamı izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alınan içeriğin bir bölümü halklailiskiler.com’a link verilerek kullanılabilir.
Yorumlar
Fatma / 10 Kasım 2014 , Pazartesi 19:00
bende halkla ilişkile b. okyrm 2 yılık zor bi mesleğe benziyor ama güzel bir meslek bu mesleği sevmeye başladm
Yorum Yazın