Facebook
Twitter
Başa Dön
  • Anasayfa >
  • Özel sektör yılın son çeyreğine rekor istihdamla giriyor

Özel sektör yılın son çeyreğine rekor istihdamla giriyor

11 Ekim 2013 , Cuma 13:11
Özel sektör yılın son çeyreğine rekor istihdamla giriyor
Özel sektörden gelen personel talepleriyle oluşturulan ve her ay açıklanan Kariyer.net İstihdam Endeksi, yılın son dönemecine girerken özel sektörde istihdam adına önemli bir hareketlenme olduğunu gösterdi. Verileri yorumlayan Kariyer.net Genel Müdürü Yusuf Azoz, yıl sonlarında istihdamda sezonsal bir hızlanma yaşandığını fakat bu yıl Eylül’de gerçekleşen yeni iş ilanı rakamının beklentinin üzerinde olduğunu belirtiyor.
 
Eylül ayında Kariyer.net’te yayınlanan yeni iş ilanlarının sayısı, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 14, Ağustos ayına göre ise yüzde 18’lik artış göstererek 14.288’e ulaştı.
 
Yıl sonu rakamlarına olumlu etki
2013’ün başından bu yana istihdamda artışın yavaş da olsa sürdüğünü, aylık rakamların istikrarlı bir tablo çizdiğini belirten Kariyer.net Genel Müdürü Yusuf Azoz, yıllık ortalamanın önemli olduğunu, Eylül’de yakalanan ivme devam ederse yılın, önemli bir artışla kapanabileceğini belirtiyor.
 
Özel sağlık sektörü Anadolu’da atakta
Eylül ayında istihdama, sağlık sektöründeki artış damgasını vurdu. Sektör, en çok personel talebi gelen ilk iki sektör olan yapı ve tekstil’le yarıştı, hatta küçük bir farkla tekstili geride bırakarak ikinci sıraya yerleşti. Sağlık sektörü özelikle Siirt ve Şırnak’taki yatırımlarıyla dikkat çekti. Yapı, sağlık ve tekstilden sonra en çok istihdam yaratan sektörler bilişim, üretim, otomotiv, turizm, gıda, telekom ve finans olarak sıralandı.
 
Perakende ve İnşaat, Doğu ve Güneydoğu’yu hareketlendiriyor
Anadolu’daki istihdamda dikkat çeken diğer iki sektör ise Perakende ve İnşaat oldu. Bu sektörler Eylül ayında Şanlıurfa, Kars, Kilis, Adıyaman, Erzincan, Mardin ve Sivas’ta dikkat çeken hareketlenmeler oluşturdu. Enerji sektörünün Siirt’te, gemi İnşaat sektörünün ise Yalova’da istihdamı hareketlendirdiği gözlendi.
 
Şanlıurfa ve Hatay’da rekor artışlar
Eylül ayında oransal olarak istihdam artışıyla en çok dikkat çeken şehirler, Şanlıurfa ve Hatay oldu. Bu şehirlerde yayınlanan iş ilanları, bir önceki aya göre iki katın üzerinde artış gösterdi. Adana, Mersin, Kayseri ve Eskişehir de aynı dönemde yüzde 50’nin üzerindeki artışlarla dikkat çekti. En çok iş ilanı gelen şehirler ise İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Kocaeli ve Antalya olarak sıralandı.
 


Yorum Yazın