Facebook
Twitter
Başa Dön
  • Anasayfa >
  • Orkid'in yeni araştırması; #kızgibi

Orkid'in yeni araştırması; #kızgibi

10 Temmuz 2014 , Perşembe 09:31
Orkid'in yeni araştırması; #kızgibi
Orkid’in yaptığı araştırma, yaygın kullandığınız kelimelerin genç kızlar üzerindeki zararlı etkilerini ortaya koydu.
 
“Kız gibi koşuyorsun” ya da “kız gibi atıyorsun” hepimizin bir noktada başarısızlıkla ilgili duyduğu veya söylediği ifadeler... Kadın bakım ürünlerinde dünya lideri olan P&G markası Orkid, bu ifadenin olumsuz etkilerine dikkat çekmek ve “kız gibi” ifadesini artık olumsuz bir tanımdan, “yapabileceğinin en iyisini yapmak” anlamına gelen bir tanıma dönüştürmek için yeni bir kampanya başlattı. Bu küresel kampanya; özellikle ergenlik dönemine girerken kızların, her şeyi #KızGibi (#LikeAGirl) yapmaktan gurur duymalarına ve kendilerine güvenmelerine yardımcı olmayı amaçlıyor. 
 
Orkid’in sponsorluğunda Research Now'ın yürüttüğü araştırmada, ergenlik döneminin başı ve ilk adet döneminin, kızların kendilerine güvenlerinin en düşük olduğu dönemler olduğuna işaret ediyor.* Kullanılan olumsuz ifadeler bu güven eksikliğini artırabiliyor. #KızGibi (#LikeAGirl) kampanyasının bir parçası olarak Orkid, ödüllü belgesel yönetmeni Lauren Greenfield ile birlikte, her yaştan insanın “Kız Gibi” ifadesine algısını gösteren sosyal bir deney yürüttü. 
 
Greenfield #kızgibi (#likeagirl) çalışması üzerine: “Bir belgeselci olarak bu çalışmada, kızlardaki güven eksikliğine ve basmakalıp düşüncelerin olumsuz etkisine ilk elden tanık oldum. '”Kız gibi” ifadesi kötü bir anlamda kullanıldığında, karşınızdakini küçümsüyor ve güçsüzleştiriyor.. Bu basit ifadenin kızlar ve kadınlar üzerinde yıllar süren, önemli bir etkisi olabileceğine ışık tutacak bir projede Orkid’le çalışmaktan gurur duyuyorum. “Kız gibi” ifadesine artık pozitif bir anlam yüklemeye yönelik bir hareketin parçası olmaktan heyecan duyuyorum.” dedi.
 
Orkid’in videoya kaydedilen sosyal deneyi, özellikle genç ve yaşı daha büyük kızların, ama her yaştan insanın “kız gibi” ifadesini nasıl farklı yorumladıklarını açıkça gösteriyor. Yaşları 5 ile 13 arasındaki genç kızlar, “kız gibi” atmaları, koşmaları veya dövüşmeleri istendiğinde cesur karate tekmeleri savuruyor. Yaşı daha büyük kızlar ise olumsuz klişelere uygun davranıyor: 20 yaşındaki maraton koşucusu, “kız gibi koşması” istendiğinde, bacaklarını sağa sola savuruyor ve hafif alaycı bir şekilde saçı dağılacak diye kaygılanmış gibi yapıyor. 19 yaşında, kaslı kollara sahip başka bir kız, “kız gibi dövüşmeyi” gösterirken kollarını kanat çırpar gibi açıp kapamakla kalıyor ve 14 yaşındaki voleybol oyuncusu “kız gibi atması” istendiğinde halsizmişçesine kolunu savuruyor. Bu deney ayrıca, çok az cesaretlendirmeyle bile kızların, bir kız olmanın ne demek olduğuna dair algılarını değiştirebileceğini açıkça gösteriyor. 
 
Orkid'in #kızgibi deneyinin videosunu izlemek için lütfen tıklayın
 
Orkid, 30 yılı aşkın bir süredir her yıl dünya üzerinde 17 ile 20 milyon arasında kıza ulaşan ergenlik eğitimiyle kızların güçlü ve kendinden emin olmasına olanak sağlıyor. Bu yeni kampanyayla Orkid, “Kız Gibi” ifadesinin, her kızın gücü, yeteneği, karakterini simgelemesi ve tamamen harika olduğu anlamına gelmesi için bir hareket başlatıyor. Kızların ergenlik döneminde özgüvenlerinin düşmesine dikkat çeken Orkid, toplumda kızları küçümseyen kelime veya ifadelerin yeniden düşünülmesi ve tanımlanması için bir diyalog başlatıyor. Bu olumsuz kelimelerin kızların hayatında etkilenmeye en açık oldukları dönemde özgüvenlerini ne kadar kırdığı üzerine herkesi düşünmeye ve bu ifadeleri yeniden tanımlamaya destek olmaya çağırıyor. 
 
P&G Küresel Kadın Bakımı Başkan Yardımcısı Edgar Sandoval, “Orkid’in kızların ergenlik dönemi ve sonrasında özgüvenlerini artırmaya yardımcı olma kararlılığından,özellikle üç genç kız babası olarak, gurur duyuyorum. Yeni #KızGibi kampanyamızdan çok etkilendim; çünkü her kız yeteneklidir; biz de genç kızların yarının güçlü ve harika kadınları olmalarında onlara destek vermeyi sürdürmeliyiz” dedi. 
 
Orkid, dünyanın her yerindeki kızları ve kadınları bu harekete katılmaya ve gururla #KızGibi yaptıkları şeyleri paylaşmaya davet ediyor. Twitleyin, fotoğraf veya video çekin, mesaj atın ve tavrınızı belli edin, dünyadaki genç kızlara, bir şeyleri #KızGibi yapmanın asla bir hakaret olmadığını, aksine güçlü, yetenekli ve tamamen harika olduğunuz anlamına geldiğini gösterin. 
 
Orkid Ergenlik & Özgüven Araştırması Ana Bulguları
ÖZGÜVEN
•Kızların yarısından fazlası (yaklaşık her iki kızdan biri, ya da yüzde 56'sı), ergenlik döneminde özgüvenlerinde düşme yaşadıklarını söyledi. 
•Kızların özgüvenlerinin en düşük olduğu zamanlar, ergenliğe girdikleri ve ilk adetlerini oldukları dönem: bunu en yakın ortaokula başladıkları dönem izliyor.* 
•Ergenlik döneminde özgüvenlerinde düşüş yaşadıklarını söyleyen kızlar, daha yüksek oranda arkadaşlarından daha önce ya da daha sonra ergenliğe girdiklerini belirttiler. 
•Kadınlarının çoğunun, gençliklerindeki kendilerine verecekleri tavsiye ise “yalnız değilsin” ve “sandığın kadar tuhaf değilsin” oldu.
 
KIZ GİBİ
•16-24 yaşlar arasındaki kadınların büyük bir çoğunluğu (yüzde 89), kelimelerin özellikle kızlar için zararlı olabileceği ifadesine katıldığını belirtti.
•Kızların yalnızca yüzde 19'u, “kız gibi” ifadesine dair olumlu bir çağrışıma sahip. 
•Kızların yarısından fazlası (yüzde 57), “kız gibi” ifadesinin olumsuz algısını değiştirmek için bir hareket olması gerektiğini düşünüyor. 
•Beş kızdan dördü (yüzde 81), “kız gibi” ifadesinin olumsuz algısını değiştirmek için bir hareket başlatmakta Orkid’e destek vereceğini söyledi. 
 
Anket Yöntem bilimi
Orkid Özgüven & Ergenlik Araştırması, 16 ile 24 yaşları arasında 1.300 Amerikalı kızla anket yapan Research Now Panel kullanılarak yürütüldü. 1.000 kızdan oluşan ulusal temsili örneklem grubuna ek olarak, 150 Afro-Amerikalı ve 150 Hispanik Amerikalı kız da desteklenmek üzere eklendi. Anket, 22 Mayıs 2014 ile 28 Mayıs 2014 tarihleri arasında yapıldı. 
 
* belirtilen 13 dönüm noktası arasından. Bu dönüm noktaları şunlardır: “ilk arabanı aldığında”; “ilk kez aşık olduğunda”; “üniversitede”; “çalışmaya başladığında”; “ilk kez sevgilin olduğunda”; “lisede”; “ilk kez biriyle çıktığında”; “insanlarla “kız gibisin” denilerek dalga geçildiğinde”; “lise hazırlık sınıfında”; “ortaokulda”; “ergenliğe girdiğinde”; “ilk kez adet olduğunda.” 
 

Medya
VİDEO İZLE

Yorum Yazın