Facebook
Twitter
Başa Dön
  • Anasayfa >
  • REKLAM >
  • Obama, artık reklamlarla bilinç altına mı giriyor?

Obama, artık reklamlarla bilinç altına mı giriyor?

9 Şubat 2012 , Perşembe 14:36
Obama, artık reklamlarla bilinç altına mı giriyor?

Geçtiğimiz Pazar akşamı ABD'deki Amerikan Futbol final karşılaşması olan Super Bowl'da yayınlanan Chrysler reklamı Cumhuriyetçileri ürküttü ama Demokratlar arasında da hayranlık yarattı. Bunun en büyük nedeni Başkan Obama'ya önümüzdeki seçimde büyük avantaj sağlayacağı düşünülen mesajları içermesi.

Batmış durumdaki otomotiv sanayisinin yeniden başarılı duruma getirilmesini konu alan reklam filminde, Amerika'nın en sevilen film yıldızlarından biri olan Clint Eastwood şöyle diyor; "Amerika'da birinci yarı ve bizim ikinci devremiz başlamak üzere." Bu cümle Obama'nin ikinci dönemine atfediyor.

Reklam filmindeki ana tema aslında Obama'nın kendi argümanını yansıtıyor. Obama'nın başkanlığının ilk günlerinde batmış durumdaki otomobil sanayisinin, batan batsın (devletin görevi batanları kurtarmak değil) diyen Cumhuriyetçilerin itirazlarına rağmen, Obama yönetimince tekrar ayaklarının üzerine basabilecek duruma getirildi.

Otomotiv endüstrisinin merkezi Detroit hakkında "Herşeylerini kaybetmişlerdi" diyen Eastwood, "Ama biz onların tekrar toparlanmasını sağladık. Şimdi Motor Şehri tekrar mücadele halinde" diyerek devam etti.

Fox News'da Pazartesi konuşan, bir önceki Başkan Bush'un sağ kolu Karl Rove, bu reklam karşısında "Samimi söyleyeyim, biraz alındım. Clint Eastwood'un çok büyük bir hayranıyım ve reklam harikulade bir şekilde hazırlanmış. Fakat, bu reklam bizim vergi paralarımızı şirket reklamlarını satın almak için kullanan bir ABD Başkanına ve onun takımına sahip olmanın ne demek olduğunu anlatıyor" dedi.

Gerçi reklamda, Cumhuriyetçilerin tepkisini çekmemek için, Sendika protestolarına da yer verilmiş ve sendikacıların taşıdığı mesaj tabelalarındaki yazılar karartılmıştı. Obama'nın kampanya direktörü David Axelrod ve Beyaz Saray iletişim direktörü Dan Pfeiffer Twitter da reklam lehine twit attılar.

Eastwood'un kendi politik görüşü biraz karışık. Kendisi California'nın Carmel şehrinde, iki yıl boyunca bağımsız Belediye Başkanlığı yaptı. Hatta 1988 yılında George H.W.Bush onu kendisine Başkan Yardımcısı yapmayı bile düşünmüştü. Demokratların kendisini desteklemesine rağmen, Eastwood 2011 yılında hangi demokrat lidere oy verdiğini de hatırlayamamıştı. Hatta 2008 yılında Cumhuriyetçi aday John McCain'i desteklemişti.

Eastwood yakınlarda verdiği bir demeçte de "Yıllar boyunca sevdiğim bir cumhuriyetçi felsefe vardı, artık kaybettiler. Şimdi liberallerr ona sahip çıkıyor" demişti. Sanatçı kendisini, sosyal konularda liberal, fakat ekonomik konularda muhafazakar tanımlıyor. Gerçekte Eastwood otomobil sektöründeki devlet yardımına karşı çıkmıştı.

Reklamı izlemek için tıklayın.

 

Yasal Uyarı: halklailiskiler.com sitesinde yayınlanan yazılı ve görsel içeriğin tüm hakları halklailiskiler.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi herhangi bir içeriğin tamamı izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alınan içeriğin bir bölümü halklailiskiler.com’a link verilerek kullanılabilir.
Yorum Yazın